SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Bir numaralı hedefini açıkladı!

Bir numaralı hedefini açıkladı!

03 Ağustos 2018 Cuma - 14:02

ABD ile ilişkilere yönelik konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "ABD ile dünden daha iyi bir noktadayız. İlişkiler hiçbir zaman kopmaz. Yap

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, katıldığı programda gündemdeki gelişmeleri  değerlendirdi.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararına değinen Albayrak, son  dönemdeki gelişmelere ilişkin sürecin duygusallıktan ari, rasyonel bir akılla  yürütülmesi gerektiğini söyledi.

"DEVLET AĞIRLIĞINI ELDEN BIRAKMAMAK LAZIM"

Albayrak, "Devlet olmak ve devlet aklını temsil etmek böyle olur. İki ülke ilişkilerinin tarihi geçmişi var. Güçlü tarihi bağlarını, NATO ittifakı ve stratejik müttefiklikle birleştiren iki ülkenin ilişkilerini bu çerçevede değerlendirip yönetmek gerekir. Türkiye olarak biz hep bu akılla süreçleri yürütmeye çalışıyoruz. Son dönemdeki gelişmeler, farklı siyasi söylemler ne şekilde olursa olsun, devlet ağırlığını hiçbir zaman elden bırakmamak lazım."  diye konuştu.

Son dönemdeki gelişmelerin bu hassas teraziyle çözüm ve ortak akıl  çerçevesinde yönetilmesi gerektiğine işaret eden Albayrak, iki ülke dışişleri  bakanları arasında sabah saatlerinde gerçekleşen görüşmede de bu anlamdaki  iradenin güçlü şekilde masaya konulduğunu vurguladı.

Albayrak, iki ülke arasında problemler olabileceğine ancak hep  diplomasinin üstün gelmesiyle ilişkilerin devam edeceğine dikkati çekerek, benzer  özellik gösteren Türkiye-AB ilişkilerinde de her zaman diplomatik aklın  kazandığını hatırlattı. Albayrak, ABD ilişkilerinde de aynı durumun geçerli  olduğunun altını çizerek, "Bugün aramızdaki ilişki gergin olabilir, yarın  düzelebilir. Hep bu usulü gözeterek, bunu unutmadan yürütmek lazım. Son dönemki  dalgalanmaların akabinde biz hep bunu üstün tutmaya çalıştık." ifadesini  kullandı.

"GÜÇLÜ İRADE MASAYA KONULDU"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo ile görüşmesine ilişkin bilgi aldığını aktaran Albayrak, "İki ülkenin  geçmiş hukukuna yakışır düzeyde güçlü irade masada ortaya konulmuş. Bu, önemli  bir adım. İki ülke dışişleri bakanı da yetkili şekilde toplantıda çözüm yönünde  irade koymanın neticesini almış, bu da önemli. İki ülke arasındaki potansiyel ve  mevcut krizlerle alakalı nasıl bir yol haritası belirleneceği noktasında pozitif  irade ortaya konularak bu görüşme gerçekleşmiş. Dolayısıyla bu çerçeveden  bakınca, günlük söylemlere dayalı provokatif, manipülatif bilgilerle değil,  devlet aklı, vakarı ve ciddiyetiyle refleks ortaya koymak lazım."  değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, iki ülke ilişkilerinde araya bazı kanallar ve söylemler  girdiği zaman farklı yorumların yapılabileceğine dikkati çekerek, şunları  kaydetti:

"Devletler hep bu ciddiyette olduğu zaman, ipler hiçbir zaman kopmaz.  ABD ve Kuzey Kore görüştü. Toplum ve kamuoyu şunu bilmeli, hepten kopmak ve  hepten yakınlaşmak noktasında değil, bu iletişimin doğru şekilde yürütülmesi  önemli. Aynı evin içindeki iki kardeş bile aynı konuda anlaşamayabiliyor, 40  yıllık karı koca, eşler bile her konuda anlaşamıyorlar, bazen tartışıyorlar,  sonra barışıyorlar. Böyle bakmak lazım. Biz hep böyle bakıyoruz, stratejik  müttefiklik hukuku da bu şekilde. Devletin bu yapıcı üslubuna karşın, Türkiye  Cumhuriyeti devletinin yumuşak başlı koyun hikayesi gibi olmadığı yüzlerce yıllık  tarihimizden bilinir. Biz hep yapıcı olacağız ama her koşula da hazır olmak  zorundayız. Bundan yana bir sıkıntımız yok. Bugün gayet yapıcı, olumlu bir süreç  var. İki ülkenin menfaatine olacak şekilde, yapıcı bir iletişimin devam etmesi  yönünde güçlü irade masaya konulmuş. Bu çerçevede bunu korumaya devam edeceğiz."

 

"SPEKÜLASYONLARA İTİBAR EDİLMEMELİ"

Spekülasyonlarla ilgili uyarıda bulunan Albayrak, konunun ciddiyetle  ve devlet aklıyla yönetilmesi gerektiğini söyledi. Albayrak, gelişmeler üzerinden  piyasaya dedikodu mahiyetinde söylemlerin yansıtıldığına dikkati çekerek, "Medya  ve piyasa camiasında manipülasyon ve spekülasyon özelinde, ortalığı karıştırmaya  yönelik söylemler eskiden beri vardı. Bunlara itibar edilmemesi lazım." dedi.

Para politikasına ve Merkez Bankasının son dönemde izlediği stratejiye  değinen Albayrak, Bankanın bilgiye güçlü erişimi olduğunu ve bağımsızlığını da  biraz buradan aldığını söyledi.

"MERKEZ BANKASI'NIN HAKLI ÇIKTIĞI BİR RESİM VAR"

Kurumun analiz yeteneğine işaret eden Albayrak, "Sahip olduğu data ve  analiz kadrosu birleştiğinde ekonomiyle ilgili tespitlerde bulunuyor, şöyle  olursa, böyle olursa diye. Son açıklamaya bakıyorsunuz, Orta Vadeli Program'daki  (OVP) kararlılık, mali disiplindeki süreçler, bunların etkisi... Nitekim bugün  bakıyorsunuz Merkez Bankasının haklı çıktığı bir resim var." diye konuştu.

Albayrak, "Merkez Bankası faiz artırsaydı bu gündemde pek işe  yaramayacaktı belki, öyle mi?" sorusuna karşılık, "O anlamda başarılı oldu belki,  öyle de yorumlanabilir. Ne deniyor, 'Arada bir marj ve makas var.' Merkez Bankası  kararında diyor ki, 'Burada para politikasıyla ilgili sürecin yanında mali  politikaları, disiplini de görmemiz lazım. Bununla ilgili adımların ekonomiye,  piyasalara etkisini gözlemleyerek bakacağız.' Herkesin bir ödevi, bu ekonomik  planda bir sorumluluğu var. OVP noktasında bizimle paydaşların, ilişkili  bakanlıkların, kurumların, hazinenin, maliyenin görevi var." değerlendirmesinde  bulundu.

Öncelikli hedeflerinin enflasyon ve faiz düşüşü olduğunu vurgulayan  Bayraktar, şöyle devam etti:

"Hem enflasyon hem de faizin tekrar zapturapt altına alınıp tek haneli  rakamlara düşürülmesini hedefliyoruz. 2019 yılı itibarıyla inşallah tek haneli  rakamları göreceğiz. Hatta 2018 sonu itibarıyla düşüş trendini güçlü şekilde  göreceğiz. Çok somut adımlar atmaya başladık. Bundan daha güçlü adımlar atma  süreci devam edecek. Kamudan başlayarak cari harcama, tasarruf, mali disiplin  sürecinin adımlarını zaten piyasa görüyor, görmeye devam edecek."

"GÜÇLÜ BİR RESİM ÇİZECEĞİZ"

Piyasalara yönelik bugünden yarına tespitlerde bulunmanın doğru  olmayacağını dile getiren Albayrak, şunları söyledi:

"5 yıllık öyle güçlü bir resim çizeceğiz ki bunun adımlarını OVP  açıklandığında, attığımız adımlar noktasında ve tüm bu adımların senkronize,  koordine, uyumlu şekilde ulaşmaya çalıştığımız büyük, güçlü ekonomi hedefiyle ne  kadar uyumlu olduğunu herkes görecek. Fiyat istikrarı açısından enflasyonun  dizginlenip aşağı düştüğünü, büyümeye pozitif etkisini, faizlerin düşüp konuttan  tüketime, reel sektör harcamalarına kadar güçlü etki yapacağını herkes görecek.  Türkiye'nin bu trendi, hem yatırımcısına hem de Türkiye'de yerleşik 81 milyon  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının refah düzeyinin, zenginliğinin gelişmesine katkı  sağlayacak. Reel sektör de bundan nasiplenecek. Borçlanma maliyetleri, yatırım  noktasındaki maliyetler, enstrüman çeşitliliği, vadelerin uzaması, faizlerin  düşmesi istihdama da etki yapacak. Bundan zerre şüphemiz yok."

Albayrak, OVP'ye ilişkin sorulara, "Eylül ayında program  açıklandığında art niyetli olmayan herkes, bugüne kadarki OVP'lerin hiçbirine  benzemeyen, çok daha sağlam, üretime dayalı, büyüme odaklı, büyük ve güçlü  Türkiye hedefini sağlam şekilde destekleyecek bir ekonomi dönüşüm sürecini  görecek." yanıtını verdi.

SERMAYE PİYASALARINA YÖNELİK GÜÇLÜ ADIMLAR

Albayrak, sermaye piyasalarına yönelik hedeflere ilişkin de bilgi  verdi.

Sektörün insan kaynağı kalitesinin artırılmasından finans sektöründe  sermaye piyasalarının payının yukarıya çekilmesine uzanan bir dizi konu üzerinde  durduklarını dile getiren Albayrak, "Türkiye'ye bugünkü tablo yakışmıyor. Mevzuat  değişimi, yasal dönüşüm, kurumlar arası koordinasyon, gerekiyorsa birleşme dahil  çok detaylı bir çalışma yapıyoruz. Piyasa ve pazar genişlemesiyle ilgili çok  güçlü adımlar atacağız. Yüzde 5'ler, 8'ler Türkiye'ye yakışmıyor." ifadesini  kullandı.

Bu konudaki gerçek dönüşümü önümüzdeki sürecin olmazsa olmazı,  ekonominin en önemli ayaklarından biri olarak gördüklerini vurgulayan Albayrak,  "Sihirli kelime uyum. Tek sesli, güçlü, bir hedefe hareket eden, herkesin aynı  amaca, hedefe birlikte yürüdüğü, enerjisini buraya harcadığı senkronize, güçlü,  koordineli bir ekonomi yönetimine emin adımlarla yürüyoruz." dedi.

"TÜRKİYE İÇİN TEHDİTTEN DAHA BÜYÜK FIRSATLAR VAR"

Küresel ekonominin büyük tehditlerle karşı karşıya kaldığını ancak  Türkiye için tehditlerden daha büyük fırsatların olduğunu belirten Albayrak,  "Türkiye'nin, bulunduğu coğrafya, stratejik konumu, küresel ekosistem içinden  aldığı pay itibarıyla çok büyük fırsatları var. Bu dönemi güçlü ve kararlı bir  ekonomi yönetimiyle birlikte güvenlik, dış politika, savunma ve bütün alanlarla  birleştirdiğimizde Türkiye, inanılmaz bir fırsat penceresiyle karşı karşıya."  değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, katıldıkları bütün küresel toplantılarda ve ülkelerle  birebir görüşmelerde bu fırsatların kendilerine önerilen iş birliği ve bu noktada  atılacak adımlarda görüldüğünü vurguladı. Bakan Albayrak, G20 özelinde ve katılım  sağlanan diğer programlarda Türkiye'nin doğu ve batıyla daha güçlü bir şekilde  ortaya konulacak bir ekonomi diplomasisini eş güdümlü yürüteceğini söyledi.

Çin ve Hindistan'ın gayrisafi milli hasıla olarak ekonomik  büyüklüğünün 2030 yılına gelmeden G7 ülkelerinin toplamını geçeceğine dikkati  çeken Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"Bu iki ülkenin nüfusu dünyanın yarısı ama Türkiye'nin 170 milyar  dolarlık ihracat paketinin içinde bu iki ülkenin piyasa pazar payı yüzde  2-3'lerde. Bu tarafa dönerken pergelin ayağını açarak doğudan batıya ekonomik iş  birliğine, Afrika piyasasıyla Avrupa'daki çok kritik stratejik ortağımız olan  ülkelerle birebir iş birliği yaparak üçüncü ülkelerde ortak pazarlara girelim  istiyoruz, bunun görüşmelerini yapıyoruz. Çünkü Türkiye hareket kabiliyeti,  girişimci özel sektörü, ekonomik ve sektörel altyapısıyla güçlü ve rekabetçi bir  ülke. Maliyet ve kalite avantajını birleştirdiğimizde küresel ticarette çok  stratejik avantajımız var. Bunu sanayi dönüşümüyle de güçlendireceğiz. Sanayi ve  Teknoloji Bakanımız ile de konuştuk, katma değerli ürün, kilo bazlı ağırlıklı  ihracat rakamını dönüştürecek ve batıdan doğuya sanayi üretim dönüşümünü güçlü  bir şekilde ortaya koyacak teşvik politikasını önceliklendirecek destek  politikaları, mikro hibe destekleri gibi bu çerçevedeki alt kırılım detaylarının  hepsine çok ince çalışılıyor."

"ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ YIL SONUNA KADAR DAHA DA OLUMLU GELİŞECEK"

Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin en güzel tarafının  bakanlık sayısının 26'dan 16'ya düşürülmesi ve bakanların çoğunun özel sektör ve  şirket mantığıyla çok daha uyumlu kurumlarını yönetmesi olduğuna dikkati çekerek,  geçmişten bugüne kadar taşınan bürokrasideki tecrübenin aklıyla özel sektör  mantığının birleştirilerek daha dinamik bir sürecin bu sistemle başlatıldığını  bildirdi.

Bugünün dünden, yarının da bugünden daha iyi olacağını düşündüğünü  söyleyen Albayrak, "Hiçbir endişem ve şüphem yok ama biz günlük yaşamayacağız.  Önümüzdeki küresel süreç, bu yüzyılın güçlü resminde Türkiye'yi başka bir yere  koyuyor. Türkiye, bu stratejik ve kritik avantajını siyasi ve toplumsal anlamda  güçlü bir yapıya kavuşturdu. Hele de 15 Temmuz, 16 Nisan ve 24 Haziran  süreçlerinden sonra üzerine koyarak, güçlü bir şekilde yürüyecek." dedi.

Albayrak, Türkiye'nin tüm paydaşlarıyla güçlü bir şekilde, emin  adımlarla yolunda ilerlerken, kendileriyle el ele yürüyen herkesin de kazanarak  yürüyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin önü çok açık ve bu adımların meyvelerini hep aynı şekilde  aldık, almaya da devam edeceğiz. Piyasa algısı açısından da onu söylüyorum. Bugün  bakıyorsunuz enflasyon rakamı açıklandı, beklentilerin altında, pozitif bir  süreç. Önümüzdeki süreçte yıl sonuna kadar daha da olumlu gelişecek. Çünkü biz  bununla ilgili tedbirleri çok güçlü alıyoruz. Temmuz ayında gıda eksi 0,28'de,  çok olumlu bir adım. Önümüzdeki dönemde Hal Yasası, bununla ilgili adımlar  olacak. Ticaret Bakanlığımız sürpriz çalışmalar yapıyor, önemli adımlar atacak.  Biz önemli adımlar atıyoruz, atacağız. Türkiye, belki 10 yıllardır konuşulan bu  yapısal süreçleri geride bıraktığı bir döneme girecek. Tüm paydaşlarımızla çok  güçlü, uyumlu bir iletişimle bu sürece başladık, çok rahatız ve daha da iyi  olacak."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap