SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Bakan Kirişci açıkladı: Ayçiçek yağından sonra patates krizi geliyor!

Bakan Kirişci açıkladı: Ayçiçek yağından sonra patates krizi geliyor!

26 Nisan 2022 Salı - 12:31

Bakan Kirişci açıkladı: Ayçiçek yağından sonra patates krizi geliyor! Ayçiçek yağında yaşanan krizin ardından patateste kriz geliyor. Tarım Bakanı Vahit Kirişci patates siğili’ hastalığı nedeniyle 26 ilde karantina uygulandığını açıkladı.

Rusya Ukrayna savaşıyla birlikte ayçiçek yağı ithalatında yaşanan sorun nedeniyle marketlerde ayçiçek yağı krizi yaşanmıştı. Ayçiçek yağından sonra halk arasında ‘patates kanseri’ olarak bilinen ve ilk olarak 2004 yılında görülmeye başlayan ‘patates siğili’ hastalığı nedeniyle patateste de kriz söylentileri yaklaştı.

“26 İLDE KARANTİNA UYGULANIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye soru önergesi vermişti. Gürer’in önergesine yanıt veren Kirişçi, patates siğili hastalığının yayılımını doğrulayarak, 26 ilde karantina tedbirlerinin uygulandığını söyledi. Hangi illerde karantina uygulandığını söylemeyen Bakan Kirişçi, çiftçilere patates siğili ile mücadele konusunda eğitimler verildiğini kaydetti.

Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 2022 yılı itibariyle patates siğili hastalığı nedeniyle karantina tedbirleri uygulandığını hatırlattı.

Kirişçi, hastalık etmeninin konukçularının (patates ve diğerleri) dışındaki ürünleri etkileyebildiğine dikkat çekerek, “ Patates karantina etmenleri sebebiyle (Patates siğili, Patates kahverengi çürüklüğü, Patates halka çürüklüğü ve Patates kist nematodları) 26 ilde karantina tedbirleri uygulanmaktadır” açıklamasında bulundu. Kirişçi, çiftçilere yönelik patates siğili etmeninin de içinde bulunduğu Patates Entegre Mücadele Eğitimi, Patates Hastalık ve Zararlıları Eğitimi, Patateste Karantina Etmenleri Eğitimi verildiğini de açıkladı.

Ülkemiz genelinde son 5 yılda Patates ve Patates siğili konularında 1200 Eğitim ve Yayım faaliyeti gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Kirişçi, bu eğitimlere 15 bin çiftçinin katıldığını belirtti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Serkan
2 ay önce
Bu nasıl bir beceriksizlik, bu nasıl bir saçmalık…. Yıllardır tarım da kendi kendine yeten, tahta Cumhuriyetimizin ilk yılllarında tarım ürünleri ihracatı yapıp buradan gelen gelirle fabrikalar kuran bir ülkeyi ne hale getirdiniz….
K.Atamer
2 ay önce
Patates dolu şilepleri yine Akdeniz'e karasularında bekleterek bu milletin ümüğünü sıkarsınız. Keser döner sap döner,gün gelir hesap döner.Bu millet bu karaborsacıların ümüğünü sıkma vakti çoook yakındır.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap