SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Altın şaibesi! İslam Memiş: Tonlarca sanal altını kim sattı, kim aldı?

Altın şaibesi! İslam Memiş: Tonlarca sanal altını kim sattı, kim aldı?

19 Haziran 2021 Cumartesi - 15:56

Altın fiyatları son zamanların en düşük seviyesine geldi. Gümüş fiyatları dip yaptı. Altın uzmanı İslam Memiş son günlerde piyasalarda yaşananları anlattı.

Altın fiyatları son zamanların en üşük seviyesine gerileyerek haftayı 495 liraya geldi. Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutmasının ardından düşüşe geçen altın fiyatları 500 liranın altına geriledi. Altın fiyatlarındaki düşüş gümüş fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Gümüşün gram fiyatı 7 lira 25 kuruşa geriledi. Gümüşte yaşanan gerilemeyle birlikte son zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Altın ve gümüşte yaşanan gerilemenin aksine dolar kuru 8 lira 73 kuruş seviyesine çıktı. Piyasalarda yaşanan dalgalanmayı altın uzmanı İslam Memiş değerlendirdi.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ?

Altın fiyatları geriledi. Altın fiyatlarında son tablo şu şekilde oluştu. Çeyrek altın 819 lira, Cumhuriyet altını 3 bin 337 lira, 22 ayar bileziğin gram fiyatı 454 liradan satıldı. Altının ons fiyatı ise gram altın gibi geriledi. 1764 dolar seviyesinde dengelendi.  Altın fiyatlarıyla ilgili konuşuna altın uzmanı İslam Memiş, "Dolar endeksinin 90’dan 92’ye çıkması için tonlarca sanal altını kim sattı, kim aldı? Merkez bankaları fiziki toplarken sanal operasyonu kim yaptı? Satan var da, alan kim? Sınırsız ve ucuz dolarları basanlar topladı.Ons 1.677’ye gram 397’ye gerilediğinde aynı psikoloji idi. Sonra ne oldu 1.916 ons 538 gram. 1.960 ons 580-600 gram olduğunda bu sefer de “ Ne zaman düşer “ soruları. Önemli olan yıl içinde yaşanan hareketler değil, miktarı artırmak. Bu da birikim ve tasarruf yaparak olur. 2 puanlık dolar endeksi için 100 $ onsun gerilemesi mantıklı mı? Siz bilirsiniz ancak bir kardeşiniz olarak yine tekrar etmek isterim. Hiçbir şey göründüğü gibi değil. İşinize bakın ve rahat olun. Yıllarca ne düşüşler, ne yükselişler gördük. Bana 100-200-300-400 liraya gram altın bulun. Geçmiş yılları geri getirin. Gelmez, gelmeyecek…" İfadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap