SON DAKİKA

Haber > Ülke alarmda... 'İdam cezasına çarptırılan Türk arı firar etti!'

Ülke alarmda... 'İdam cezasına çarptırılan Türk arı firar etti!'

31 Temmuz 2019 Çarşamba - 16:58

Bir İngiliz turistin bavulunda Dalaman'dan gelen arının, bölgedeki arı türlerine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yakalanıp öldürülmesine karar verilmesinin ardından, "Türk" arı, yaptığı kozaları bırakıp kayıplara karıştı.

İngiltere "Türk" arı konusunda alarma geçti. İngiltere basınının, "kaçak yolcu" ve "Türk arı" olarak bahsettiği osmia avosetta türü arının, İngiltere Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı tarafından "virüs taşıyor olabileceği veya yerel arıları rekabette yenebileceği" endişesiyle yok edilmesi yönünde karar almıştı.

Daily Mail gazetesi haberi, 2003 yapımı S.W.A.T. (Özel Tim) isimli aksiyon filmine gönderme yaparak, "SWAT timini çağırın, Türk arının yok edilmesine karar verildi" başlığıyla vermişti.Kararın ardından Türk arı, kozalarını Toy ailesinin bahçesinde bırakarak kayıplara karıştı.

Telegraph haberi, "İdam cezasına çarptırılan Türk arı firar etti" başlığıyla duyurdu.

Amelia Toy yaşananları şöyle anlattı: "Ulusal Arı Birimini Türk arının etrafta dolaştığı ile ilgili bilgilendirmiştim. Arının fotoğraflarını çekip yollamıştım. Bunun üzerine bize arıyı öldürmemizi tavsiye ettiler. Anneme, 'Arıyı yakalayın ve dondurun' dediler. Ama arı ortaya çıkmadı ve biz de yakalayamadık."Arıyı yakalayabilselerdi öldüreceklerini söyleyen Toy, "Arıyı öldürmek kulağa çok kötü geliyor ama bize tavsiye edilen buydu." dedi.

Sonrasında tavsiye edilen üzerine arının 4 adet kozasını bir kutuya koyan Amelia Toy, "Cuma günü sabah birkaç kere uğradı. Ama o zamandan beri Türk arıyı görmüyoruz. Bunu birime söyledim. Onlar da sonrasında ne yapacaklarına karar vereceklerini ilettiler." dedi. 

İngiltere Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı yaşananları teyit etti. 
 

Kaynak: Haber7

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
1
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap