SON DAKİKA

Haber > Dünya > Putin’den NATO'ya: ''Rusya sınırlarına doğru genişlemeyi durdurun''

Putin’den NATO'ya: ''Rusya sınırlarına doğru genişlemeyi durdurun''

02 Aralık 2021 Perşembe - 10:14

Rusya Devlet Başkanı Putin, Batı kaynaklı güvenlik tehdidinin arttığını belirterek NATO'nun doğuya genişlemeyi durdurmasını talep etti. NATO ise Rusya'yı Ukrayna'ya saldırmaması konusunda uyardı.

Son günlerde, Rusya ile NATO arasında gerilim tırmanırken Rusya'dan dikkat çekici bir çıkış geldi.

Başta Ukrayna olmak üzere "Rusya tehdidi"nin masaya yatırıldığı Riga'daki NATO dışişleri toplantısı yapılırken,  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova'da yabancı ülke büyükelçileri ile bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Putin, NATO'dan "güçlü, güvenilir ve uzun vadeli güvenlik garantileri" istediklerini belirterek İttifak'ın doğuya genişleme sürecinin durdurulmasını talep etti.

"Sözlü taahhütler yerine getirilmedi"

ABD ve müttefikleriyle diyalogda, NATO'nun doğuya genişlemesi ve Rusya sınırları yakınında tehditkar silah sistemleri konuşlandırmasına son verilmesini içeren somut anlaşmalar konusunda ısrarcı olacaklarını belirten Putin, "Bu garantilerin hukuki bağlayıcılığının da olması gerekiyor. Batılı ülkeler, NATO'nun doğuya genişlemeyeceğine dair önceki sözlü taahhütlerini yerine getirmediler" dedi.

NATO askeri altyapısının Rus topraklarına çok yaklaştığını ve Ukrayna ordusunun Rusya yanlısı milislerin kontrolündeki doğu bölgelerine yığınak yaptığını belirten Putin, Rusya'nın Batı'dan giderek artan bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi, Rusya'yı tehdit olarak gören Gürcistan ve Ukrayna'nın NATO koruması altına girmek istemesi Moskova'da tepkilere neden oluyor.

Rusya yönetimi, bu iki ülkenin NATO üyeliğinin kendisine güvenlik tehdidi oluşturacağı görüşünde.

Stoltenberg: Rusya yüksek bedel ödeyeceğini biliyor

Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Ukrayna'ya yönelik "Rus tehdidi"ne karşı sert mesajlar verdi.

 Rusya'yı Ukrayna'ya karşı askeri güç kullanmaması konusunda uyaran Stoltenberg, "Batı'nın yaptırımları ve atacağı diğer adımlar sonucunda yüksek bir bedel ödeyeceğini Rusya çok iyi biliyor" dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap