SON DAKİKA

Haber > Dünya > Mars'ta gizemli kayalar: Şiddetli patlamaların işareti olabilir

Mars'ta gizemli kayalar: Şiddetli patlamaların işareti olabilir

08 Mayıs 2022 Pazar - 20:09

Bilim insanları, Mars'taki tuhaf bir kaya türünün, gezegenin yüzeyinin aşırı şiddetteki volkanik patlamalarla şekillendiğine işaret ettiğini söyledi.

Kızıl Gezegen'in, Jezero Krateri'ni de barındıran Nili Fossae adlı bölgesi, olivin içeren anakayayla dolu. Bu volkanik mineral zengini anakaya, Gusev Krateri'nde de bulunuyor. Ancak iki bölge arasında bir bağlantı şimdiye kadar kurulamamıştı.

ABD'deki Arizona State Üniversitesi'nden gezegen jeoloğu Steve Ruff'un yönettiği araştırma ekibi, NASA'nın Perseverance uzay aracının Jezero Krateri'nde, Spirit uzay aracının Gusev Krateri'nde topladığı veriler inceledi.

Icarus adlı hakemli bilimsel dergide temmuzda yayımlanacak bulgular, iki farklı bölgedeki kayaların benzer süreçlerin sonucunda ortaya çıkmış olabileceğini gösterdi.

Uzmanlar daha sonra Gusev Krateri'ndeki kayaların görüntülerini, Dünya'daki volkanik kayalarla karşılaştırdı. Dünya'daki bu kayaya ignimbirit deniyor. İgnimbirit, güçlü volkanik patlamalardan gelen kül, ponza ve piroklastik akıntılardan oluşuyor.

Volkanizmanın, Nili Fossae'yi oluşturduğu fikri daha önce ortay atılmıştı. Ancak uzmanlar, Mars'taki kayanın ignimbirit olduğunun kanıtlanmasının, gezegendeki volkanik patlamaların sanılandan daha şiddetli gerçekleştiği anlamına geleceğini kaydetti.

Gezegen jeoloğu Ruff, "Gusev Krateri'ndeki kayalarda, Dünya'daki ignimbiritle aynı tür dokular gördüm" dedi.

Ruff, Mars'taki olivin bakımından zengin kayaların ignimbirit olabileceğini daha önce hiç kimsenin söylemediğini belirtti.

Öte yandan Mars'ta ignimbirit olup olmadığını doğrulamak için, Perseverance'ın topladığı ve 2033'te Dünya'ya getirilmesi planlanan örneklerin incelenmesi gerekiyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap