SON DAKİKA

Haber > Dünya > İran'a gideceklerdi! ABD'den nefes kesen ''Yahudi'' operasyonu

İran'a gideceklerdi! ABD'den nefes kesen ''Yahudi'' operasyonu

17 Ekim 2021 Pazar - 18:04

İşgalci İsrail'de askerlik yapmak istemeyen bir grup Yahudi İran'ın daveti üzerine bu ülkeye geçmek istiyordu. Bu göç ABD ve İsrail'in ortak operasyonuyla engellendi.

Siyonist İsrail'de yaşayan ancak dini gerekçelerle İsrail askeri olmak istemeyen dindar Yahudilerin İran'ın daveti üzerine gruplar halinde İran'a göç etmeye çalıştığı ancak işgalci İsrail makamlarınca engellendiği bildiriliyor.

Dini gerekçelerle İsrail devletinin varlığına karşı olan ve bu sebeple İsrail'deki zorunlu askerlik uygulamasından muaf tutulmak isteyen bazı dindar Yahudiler İsrail'de askere alınmıyorlardı.

SİYONİST ORDUDA HİZMET ETMEK İSTEMİYORLAR

Fakat diğer Yahudilerin de bu muafiyete dayanarak askerlikten muaf tutulma talepleri üzerine son yıllarda İsrail yöneticileri Siyonizm karşıtı dindar Yahudileri de zorla askere almaya başlamıştı.

Son dönemde İsrail askeri olmayı ve İsrail'de memur olmayı dinen yasak gören bu Yahudiler arasında asker ve memur olmaktansa başka ülkelere göç etme fikrinin yayıldığı gözlemleniyordu.

İranlı yetkililer İsrail'de askerliğe zorlanan Yahudilere İran'a yerleşme çağrısında bulunmuşlardı. 

2018'den itibaren Lev Tahor isimli dindar Yahudi grup başta olmak üzere Siyonizm karşıtı bazı dindar Yahudilerin İran'a yerleştiği bildiriliyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre yüzlerce dindar Yahudi topluca İran'a yerleşmek üzere harekete geçti ancak bu göçü İsrailli yetkililerin anlamaması için oldukça dolambaçlı bir yol seçti.

İŞGAL REJİMİNDEN KAÇIŞ PLANI

Plana göre İran'a yerleşmek isteyen yüzlerce dindar Yahudi'yi taşıyan yolcu uçağı önce Guatemala'ya gidecek, buradan Irak'tan hava yoluyla geçip buradan kara yoluyla İran'a geçecekti.

Fakat yüzlerce Yahudi Guatemala'da ABD ve İsrail istihbaratının ortak operasyonuyla durduruldu, içlerinden bazı isimler gözaltına alındı. İfşa olması üzerine bu operasyon, seyahat özgürlüğüne vurulan büyük bir darbe olarak eleştirildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap