SON DAKİKA

Haber > Dünya > İran ve Çin'den Afganistan görüşmesi

İran ve Çin'den Afganistan görüşmesi

16 Ağustos 2021 Pazartesi - 16:12

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, başkent Tahran'da Çin'in Afganistan Özel Temsilcisi Yue Xiaoyong ile görüştü.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, başkent Tahran'da Çin'in Afganistan Özel Temsilcisi Yue Xiaoyong ile görüştü. Görüşmede Afganistan'daki son gelişmeler ele alındı. Zarif, Afganistan'da iç savaşın ve kan dökülmesinin önüne geçmek için Tahran yönetiminin geçiş hükümetini desteklediğini ve güç değişiminin barışçıl bir şekilde gerçekleşmesine yardım edeceklerini söyledi. Afganistan'dan komşu ülkelere yönelik oluşacak yeni göçmen dalgasının ciddiye alınması gerektiğini belirten Zarif, "Afganistan'daki son gelişmelerde göç meselesi üzerinde de durulması gerekiyor" dedi.

"ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi barış için bir fırsat"

Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Afganistan'daki son gelişmeler hakkında Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Reisi, "ABD'nin Afganistan'dan çıkması ve yenilmesi bu ülkede uzun süreli inşa edilecek barış ortamı için fırsatlar sunmaktadır. İran, komşu Afganistan'da güvenlik ve istikrarın sağlanması için tüm çabasını gösterecektir" ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap