SON DAKİKA

Haber > Dünya > "Esad, Kılıçdaroğlu’nu Şam’a davet etti" iddiasına yalanlama

CHP Dış Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriye’ye davet edildiğine yönelik iddiaları yalanladı. Çeviköz "Sanki böyle bir davet varmış gibi yalan haber yaymaya devam edenlerin acizliği ibret verici bir durumdur" dedi.

Çeviköz, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şam’a davet edildiği şeklinde yayılmaya çalışan haberlerin uydurma olduğu tarafımızdan açıklandığı halde, sanki böyle bir davet varmış gibi yalan haber yaymaya devam edenlerin acizliği ibret verici bir durumdur” dedi.

Yarkadaş iddia etti

Eski CHP milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş, KRT TV'de yayınlanan bir programda Kılıçdaroğlu'nun Suriyelileri sığınmacıların geri gönderilmesi hakkında yaptığı açıklamalardan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kendisine haber yolladığını iddia etmişti.

Yarkadaş, "Sayın Genel Başkan ne dedi? 'Suriyelileri biz kendi istekleri ile memleketlerine göndereceğiz' dedi. Altını çiziyorum, 'kendi rızaları ile', otobüse doldurup zorla değil. Bunu yapabilmeniz için Suriye ile oturmanız lazım. Terör örgütlerinin varlığını sona erdirmek için de oturmanız lazım. Benim edindiğim bilgi; Beşar Esad Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasının ardından, açıklamanın tamamını tercüme ettiriyor ve CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, 'Buyrun gelin bu konunun ayrıntılarını konuşalım' diyor” demişti.

Kılıçdaroğlu'nun, Esad'ın çağrısına henüz bir cevap vermediğini belirten Yarkadaş, "Eğer CHP önümüzdeki günlerde Kürt sorunun çözümündeki bu cesur tutumunu, Suriye'ye de giderek ve Beşer Esad ile de görüşerek taçlandırırsa CHP iki konuda inandırıcılığını arttırır. Bir; Kürt sorununu ben, HDP ile de konuşarak çözeceğim. İki; Suriyelileri kendi rızaları ile Suriye devletinin onayı ile memleketlerine göndereceğim. Bu konuda da CHP tabanının Kılıçdaroğlu'na tam destek vermesi gerekir. Yapılan araştırmalarda sığınmacıların yüzde 25'inin dönmeye meyilli olduğunu gösteriyor. Bu da bir milyon insan demektir" şeklinde konuşmuştu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap