SON DAKİKA

Haber > Dünya > Esad kara harekatına başladı

Esad kara harekatına başladı

07 Ekim 2015 Çarşamba - 16:31

Rusya'nın Suriye'de Hama'nın kuzey kırsalındaki muhaliflere yoğunlaşan hava saldırılarının ardından Esad rejimine bağlı güçler karadan operasyona başl

Hama'nın kuzey kırsalındaki Özgür Suriye Ordusu güçlerinden Cebhetu'ş Şam'ın saha komutanı Ahmet Cabir, telsiz aracılığıyla bilgi verdi. Cabir, Rus uçaklarının sabahın erken saatlerinde başlayan hava saldırılarının devam ettiğini belirtti.

Esed güçlerinin Rus saldırılarıyla eş zamanlı operasyona başladığını ifade eden Cabir, şiddetli çatışmaların devam ettiğini, rejim güçlerinin ilerleme sağlayamadığını söyledi.Cabir, Hama'nın kuzeyindeki Cebhetu'ş Şam güçlerinin Ahrar'u Şam ve Sukur el-Gab ile ortak operasyon odası kurdukları kaydetti.Yerel kaynaklar rejim güçlerinin Hamas'ın kuzey kırsalında Morek, Ma'an ve Tecemul el-Masafne beldelerinden ilerlemeye çalıştığını bildiriyor. Rejim güçlerinin hedefinde ilk etapta, muhaliflerin Kafr Nebude, Kafr Zeyte ve Latamna beldeleri var.Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi de rejim güçlerinin saldırısında muhaliflerin cephe hattında 6 tank ve 5 zırhlı personel taşıyıcıyı imha ettiğini duyurdu. Komite'nin açıklamasında yoğun hava saldırıları ve çatışmalar nedeniyle beldelerdeki sivillerin kuzeye İdlib yönüne göç etmeye başladığı kaydedildi.Rusya'nın 1 Ekim'deki hava saldırılarının Hama ve Humus'un kuzeyinde yoğunlaşması nedeniyle yerel halkta, rejim güçlerinin yakında kara operasyonuna başlayacağı beklentisi oluşmuştu. Bu nedenle binlerce kişinin kuzeye göç etmeye başlamıştı.Rusya'nın hava saldırıları 1 Ekim'den bu yana Humus'un kuzey kesiminde Telbise ve Rastan ilçeleriyle Mukramiye ve Zafaraniye beldeleri ile Hama'nın kuzeyi kırsalında yoğunlaşmıştı.Suriye'nin batı kesimlerine sıkışan Esed rejimi, kuzeyde Halep'in merkeziyle kuzeybatı kıyılarındaki Lazkiye'den ülkenin güneybatısında Şam'a uzanan hattı kontrol ediyor. Doğuda ise Deyr'uz Zor ve Haseke vilayetlerinin yalnızca merkezlerinde tutunabilmiş durumda.Lazkiye'nin kuzeydoğusundaki İdlib'e hakim muhalif Fetih Ordusu, güneye doğru bu vilayet üzerine baskı yapıyor. Beşşar Esed'in memleketi Lazkiye'yi güvenceye alması, buranın güneybatısından Şam'a ulaşan Hama-Humus bölgesini de tam olarak kontrol edebilmesine bağlı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap