SON DAKİKA

Haber > Dünya > Bitcoin kararı sonrası El Salvador savaş alanına döndü

Bitcoin kararı sonrası El Salvador savaş alanına döndü

16 Eylül 2021 Perşembe - 17:44

Orta Amerika ülkesi El Salvador'da binlerce protestocu Bitcoin'in resmi para birimi olarak kabul edilmesine karşı sokaktaydı. Ülkede Devlet Başkanı Nayib Bukele karşıtı gösteriler düzenlendi.

Orta Amerika ülkesi El Salvador'un 200'üncü bağımsızlık gününde başkent San Salvador'da sokaklara dökülen çeşitli sivil toplum örgütleri ve öğrenci kolektifleri Devlet Başkanı Nayib Bukele'nin politikalarına tepki gösterdi.

Protestocular özellikle Yüksek Mahkemenin 7 Eylül'de Devlet Başkanı Bukele'nin yeniden seçilmesine onay veren kararını ve aynı gün yasal para birimi olarak kabul edilen kripto para Bitcoin karşıtı slogan attı.

Ülkede yasama ve yargı erkinin iktidar kontrolüne geçtiğini sloganlarına taşıyan göstericiler Bukele'nin yeniden devlet başkanı olma olasılığının anayasaya aykırı olduğunu savundu.

El Salvador halkı 7 Eylül'de de Bukele'nin yeniden seçilmesine olanak tanıyan anayasa kararını protesto etmişti.

Öte yandan Bitcoin'i resmen tedavüle sokan ilk ülke olan El Salvador'da kripto para kullanıcılarının sayısının 500 bini aştığı belirtildi.

Filistin kökenli Bukele

Dedeleri Osmanlı pasaportuyla Kudüs'ten Orta Amerika’ya göç eden Filistin kökenli Nayib Bukele, 9 Şubat 2019'daki devlet başkanlığı seçimlerini büyük farkla kazanarak 2024'e kadar bu görevde kalmaya hak kazanmıştı.

El Salvador'daki 6,5 milyon nüfusun üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap