SON DAKİKA

Haber > Dünya > ABD'yi yerden yere vurdu!

ABD'yi yerden yere vurdu!

11 Mart 2017 Cumartesi - 13:00

Suriye Devlet Başkanı Esad, ABD'nin Menbiç'teki askeri varlığına rıza göstermediklerini, Suriye'de IŞİD'le etkili mücadele eden tek gücün de Rusya old

Çin'in Phoenix TV kanalına konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ABD'ye ağır sözlerle yüklendi. Esad Şam ve Menbiç'in kapılarını ABD'ye açıp açmayacaklarının sorulması üzerine ; "Amerikalılar girdikleri hemen hemen her savaşı kaybetti. Irak'ta kaybettiler, sonunda çekilmek zorunda kaldılar. Somali'de de yenildiler. Vietnam ve Afganistan'ı saymıyorum bile. Sorun yaratmak ve yıkmakta çok iyiler ama iş çözüm bulmaya gelince o kadar da iyi olamıyorlar" dedi.

 Esad'ın açıklamaları şöyle;

(ABD'nin Menbiç'e konuşlandırdığı askerlerle ilgili) Suriye'nin daveti veya izni olmadan Suriye'ye giren her yabancı asker. ABD askeri varlığının mevcut duruma yardımcı olacağını da düşünmüyorum.

(Şam'ın Menbiç'in kapılarını 'ABD'ye açıp açmadığı sorusu üzerine) Hayır. Ne yapacaklar ki? IŞİD'le mi savaşacaklar? Amerikalılar girdikleri hemen hemen her savaşı kaybetti. Irak'ta kaybettiler, sonunda çekilmek zorunda kaldılar. Somali'de de yenildiler. Vietnam ve Afganistan'ı saymıyorum bile. Sorun yaratmak ve yıkmakta çok iyiler ama iş çözüm bulmaya gelince o kadar da iyi olamıyorlar.

İsviçre'nin Cenevre kentindeki görüşmelerden sonuç çıkmasını beklemiyorduk ama uzlaşı yolunda atılmış olumlu bir adım oldu.

Suriye'de IŞİD'e karşı etkili mücadele veren tek ciddi güç Rusya.

Suriye'nin gelecekteki siyasi sistemi Suriyelilere bağlı.

Suriye ordusunun bir sonraki önceliği Rakka'nın özgürleştirilmesi.

Suriye'deki çatışmaların 2017'de biteceğini umuyorum.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap