SON DAKİKA
SON DAKİKA


Akciğer Enfeksiyonları
23.12.2023

Akciğer dokusunun virüsler, bakteriler ve daha az oranda mantarlar ya da parazitlere bağlı enfeksiyonlarına pnömoni yani zatürre diyoruz.

Zatürre, dışarıdan solunum ya da damlacık yolu ile bulaşan pek çok virüs ve bakteriyle oluşabileceği gibi, dışarıdan alınmaya gerek olmadan, boğazımızda bulunabilen bakterilerin akciğere ulaşmasıyla da meydana gelebilir. Peki neden boğazımızdaki bakterilerle bile akciğer enfeksiyonu oluşabilmesine rağmen herkes zatürre olmaz? Çünkü burada etkili olan bir kaç faktör herkeste aynı değildir.

Bunlardan ilki akciğerin savunma mekanizmasıdır. Üst solunum yollarındaki mikroorganizmalar ve tükrüğün akciğere ulaşmasını engelleyen ses tellerinin kapatma mekanizması, öksürük refleksi, solunum sistemindeki bir mikroorganizmanın daha aşağıya ulaşmasını engelleyen ve yukarı hareketle uzaklaştıran titrek tüylerin ve sıvıların varlığı ile akciğer dokusundaki savunma hücreleri kişiden kişiye değişir.

İkinci neden de bireylerin genel bağışıklık sistemlerinin gücüdür. Zayıf bağışıklık sistemine sahip bireylerin daha kolay hasta olmaları kaçınılmazdır.

Altta yatan KOAH ya da akciğer kanseri, şeker hastalığı, bağışıklık sistemini baskılayan AIDS, lösemi, lenfoma gibi hastalıklar ve ya tedaviler, organ nakli yapılmış olması, bilinç kaybı, sigara-madde kullanımları ve ileri yaş risk oluşturur.

Bir diğer neden de hastalık oluşturan mikroorganizmanın gücü yani hastalandırma kapasitesidir.

Tüm bu faktörler kişinin akciğer enfeksiyonu olup olmamasını ve hastalığın şiddetini belirler.

Halsizlik, ateş, öksürük, balgam, göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı gibi sık görülen bulgular dışında baş ağrısı, eklem ağrıları, karın ağrısı, ishal, bilinç değişiklikleri gibi spesifik olmayan bulgular da oluşabilir.

Hastanın öyküsü, şikayetleri, fizik muayene bulguları, görüntüleme yöntemleri ile akciğerin değerlendirilmesi ve gerekli görülür ise alınan balgam örneğinin mikrobiyolojik incelemesi ile tanı koyulur ve düşünülen etkene göre tedavi düzenlenir. Tedavide kullanılan ilaçlar ve tedavi süresi akciğer enfeksiyonuna neden olan etkene göre değişir.

Zatürreye neden olan bazı mikroorganizmalardan (pnömokok, influenza gibi) aşı ile korunmak mümkün olduğundan, risk grubunda olanların aşı açısından değerlendirilmek üzere hekimlerine danışmaları, olası komplikasyonları önlemek adına önemlidir.

Sağlıcakla kalın.

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap