SON DAKİKA
SON DAKİKA
Torul'da aslında ne oldu?
28.03.2019
Önceki akşam saatlerinde bomba gibi bir haber gündeme düştü.

AK Parti Torul Belediye Başkan Adayı Nidai Köroğlu’nun, sağlık sorunları gerekçesiyle seçimden çekildiği Gümüşhane İl Başkanı Celalettin Köse tarafından kamuoyuna duyuruldu.
Seçime 4 gün kalmışken “neden, niçin?” soruları bir anda gündeme düştü.

Bu gelişme, komşu ilçemiz Torul’da olması sebebiyle gazetemizin manşetinde yer aldı. Muhabir arkadaşımızın aldığı görüşte Köroğlu’nun yakınlarının “iftaralar nedeniyle adaylıktan çekilmek zorunda kaldı” diye açıklama yapmaları çok ilginç geldi.

“Doğru mu değil mi?” diye araştırmak gerekti.

Çünkü Türk siyasi tarihinde ilk kez iftira ile karşılaşan Nidai Köroğlu değildi... 

Bugüne kadar yüzlerce, binlerce siyasetçi için böylesi iftiralar atılıyor, hırsızlığa ve yolsuzluğa varıncaya kadar iftira mahiyetindeki bir sürü söz siyaset arenasında yankılanıyordu.
Ancak bu güne kadar kendisine iftira atılan siyasetçiler ne yaptı?

İlgili iftiraları çıkarttılar... Ve mahkemeye gittiler, hukuk önünde hesaplaşmayı ve aklanmayı tercih ettiler.

Peki ya Nidai Köroğlu ne yaptı? 

İstifa etmeyi ve seçimden çekilme yolunu seçti. 

Hem de hiçbir açıklama yapmadan!..

Sessizce...

***

Hal böyle olunca Köroğlu’nun yakınları tarafından yapılan “İftira” açıklaması sonrasında sorumlu gazetecilik adına Zigana Dağı’nı aşan telefon görüşmeleri yaptık. Biraz Gümüşhane’nin, biraz da Torul’un nabzını tuttuk.

Torul’da seçime ramak kala ne olmuştu?

Kulislere göz attık, sorduk, soruşturduk...Yaratılmak istenen mağduriyet algısının hiç de gerçekle uyuşmadığı gerçeği ile karşılaştık.
Aldığımız bilgileri anlatalım...

***

Bildiğiniz üzere Torul, Cumhur İttifakı’nın olmadığı nadir seçim bölgelerinden biri. Hem AK Parti’nin hem de MHP’nin kendi adayları seçime giriyor. Ancak alınan karar doğrultusunda seçim yarışında “ittifak şartları” göz ardı edilmeden kampanya yapılması gerekiyor.

İddia şu ki Nidai Köroğlu Cumhur İttifakı şartlarını hiçe sayıp, yoluna devam etmek istemiş.

Tüm kampanyası boyunca “Burada ittifak yok. Torul’da herkes kendi yarışıyor” gibi sözler sarf ederek yarışmayı tercih etmiş.

Sonrasında ise olan olmuş!..

“Böyle bir davranış içine girmeyin. İttifaka zarar veriyorsunuz!” diye uyarılmış.

    Ama nafile!

***

Son olarak bardağı taşıran damla ise geçtiğimiz hafta yaşanmış.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül, seçim çalışması için Torul’a gitmiş. Burada hem AK Parti’nin adayı Nidai Köroğlu hem de MHP’nin adayı Evren Evrim Özdemir’in de bulunduğu bir ortamda, “Arkadaşlar, her ne kadar parti isimleriyle seçime giriyor olsanız da hâlâ ittifakta olduğumuzu unutmayalım. Cumhur İttifakı için seçim çalışması yaptığımızı bilelim ve ittifaka zarar verecek eylem, söylem, çekişmelerden kaçınalım” demiş.

Köroğlu ise o söylemini yineleyerek “Torul’da ittifak yok. Torul’da iki aday var, neden ittifak olsun” demiş.

Yani rest çekmiş bir bakıma!..

Ardından Gümüşhane Milletvekili, tekrar Köroğlu’nu uyararak “Bakın bunlar ittifaka zarar veriyor. İttifakın birliğinin dışında hareket edenlerle yollarımız ayrılabilir” demiş.

Kızılca kıyamet ise toplantının bitiminde, Torul sokaklarında yaşanmış.

İddiaya göre AK Parti Gümüşhane Milletvekili Osman Akgül ve Nidai Köroğlu caddede yürürken, Köroğlu, Akgül’e, “Bir daha seçim zamanı Torul’a gelme, Torul’da seçim çalışması yapma” demiş.

Çok ilginç...

Bir belediye başkan adayından, bir milletvekiline böylesine bir çıkış...

Köroğlu bugüne kadar sessiz kalmayı neden tercih etti?

Ayrı bir mesele...

***

Nidai Köroğlu’nun Cumhur İttifakı şartlarını yok sayan ve milletvekilinin uyarısı karşısında dahi rest çeker tavır içine girmesi AK Parti’nin tepesine taşınmış. 

Sonucunda Nidai Köroğlu’nun seçimlerden çekilmesi istenmiş.

Görünen o ki bu olay “Cumhur İttifakı’nın kestiği parmak” olarak tarihe geçmiş.

Yani; “sağlık sorunları” veya “iftira” hikaye!..

Olayın aslı astarı bu!

***

Peki Torul’da ne olur?

Görünen o ki ilçede Evren Evrim Özdemir’in seçimi kazanması hem isteniyor hem de bekleniyor!

Kim Evrim Özdemir?

Tanıdığımız, bildiğimiz ve dürüstlüğüne şahitlik ettiğimiz, başarılı olacağına inandığımız bir isim.

Delikanlı, mert ve dik duruş sahibi...

Allah yolunu açık etsin.

BIÇAK SIRTI

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Peki son durum ne? Türkiye gazetesinde “Bıçak sırtı şehirler” başlığıyla yayımlanan haberde seçime dair  ilginç değerlendirmelerde bulunuldu. Özellikle HDP’nin aday çıkarmayıp Millet İttifakı’nın adaylarına destek vereceği 10 büyükşehirde yani Adana, Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Balıkesir, Denizli, Mersin, Hatay va Yalova’da seçim sonuçlarının bıçak sırtı yani çok küçük farklarla belirleneceği ifade ediliyor.

Başkentte seçime ‘Milliyetçi seçmen’in, İstanbul’da ise ‘Kürt seçmen’in damga vurması bekleniyor. İşte 5 şehir üzerine yapılan değerlendirmeler:

İSTANBUL 

Anketlerde Binali Yıldırım’ın en az 5 puanla Ekrem İmamoğlu’nun önünde olduğu, ancak HDP’nin blok halde İmamoğlu’na oy vermesi durumunda seçimin çok kritik geçeceği görüşü dile getiriliyor. Son milletvekili seçiminde Cumhur İttifakı’nın yüzde 50.9, Millet İttifakı’nın yüzde 35.9 oy aldığı İstanbul’da HDP’nin yüzde 13 civarında oyu bulunuyor. 2014 seçimlerinde ise İstanbul’da AK Parti yüzde 4.,9, CHP yüzde 40.1, HDP yüzde 4.8, MHP ise yüzde 4 oy almıştı.

ANKARA

Son milletvekili seçimlerinde Ankara’da Cumhur İttifakı yüzde 53,5, Millet İttifakı yüzde 39,6, HDP yüzde 6,4 oy almıştı. 2014 yerel seçimlerinde ise AK Parti’ye yüzde 44,9, CHP’ye yüzde 43,8, MHP’ye yüzde 7,8 oy çıkmıştı ve AK Parti’nin adayı seçimleri çok küçük farkla kazanmıştı. Başkentte yarışın son sandık açılana kadar süreceği tahmin ediliyor.

ESKİŞEHİR

Cumhur İttifakı’nın yüzde 48.7, Millet İttifakı’nın yüzde 46,5 oy aldığı son milletvekilli seçimlerinde Eskişehir’de HDP’ye de yüzde 4,2 oy çıkmıştı. 2014 mahalli seçimlerinde ise CHP yüzde 45.3, AK Parti yüzde 39.1, MHP ise yüzde 11.2 oy almıştı. Her iki seçimin verileri, bu ildeki belediye başkanlığı yarışının kıl payı farklarla sonuçlanacağını hatta belediyenin el değiştireceğini gösteriyor. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı adayı arasındaki oy farkının 1-1.5 civarında olduğu tespit edildi.

MERSİN 

İYİ Partili Burhanettin Kocamaz’ın aday olamaması, CHP ve İYİ Parti’nin ayrı ayrı aday çıkarmasının dengeleri değiştirebileceği belirtiliyor. AK Parti’nin aday çıkarmayarak MHP’nin adayını destekleyeceği Mersin’de HDP seçmeninin tavrı seçim sonuçlarını belirleyecek. Bu ilde son seçimlerde CHP yüzde 26.7, HDP yüzde 16.9, İYİ Parti ise yüzde 13.5 oy almıştı. Cumhur İttifakı da son seçimlerde bu ilde yüzde 41.3 oy almıştı.

DENİZLİ 

Denizli’de 2014 yerel seçimlerinde AK Parti yüzde 45,3, CHP yüzde 38.7, MHP yüzde 11.9 oy almıştı. 24 Haziran milletvekili seçimlerinde ise Cumhur İttifakı yüzde 49.9, Millet İttifakı yüzde 45.3, HDP yüzde 4 oy almıştı. HDP’nin kendi adayını çıkardığı Denizli’de Cumhur İttifakı’nın adayının kazanmaya daha yakın olduğu belirtiliyor.

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap