SON DAKİKA
SON DAKİKA
Çanakkale’de Ertuğrul Keşif Uçağını bilir misiniz?
21.03.2019
Bu büyük milletin öyle güzel, öyle özel bir tarihi var ki, o tarihteki kahramanlıkların bazılarını maalesef yeni yeni keşfediyoruz.

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü kutladığımız hafta içinde ilk kez okuduğum çok ilginç bir kahramanlık hikayesini sizlerle paylaşmak istedim.

Çünkü siyasetin milletin duygularını darmadağın ettiği bugünlerde nefes almak için okunması gereken bir hikaye...

Sevgili okurlar, Nusrat gemisi ve mürettebatının Çanakkale savaşları ve Türkiye Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki rolü bir “kahramanlık-destanı” olarak tarihimize geçmiştir. 

Bunu kimse yadsıyamaz. 

Aydın Ehlidil, kıymetli araştırmacı yazar hemşehrimiz Sunay Akın’ın  kahramanlık payesini ondan önce hak eden Nusrat’ı kahraman yapan, birçoğumuzun hiç bilmediği başka bir konuyu bilgimize getirdiğini yazmış.

Çok ilginç... 

Tarih içerisinde yok sayılan, unutulan ya da unutturulan bir başka kahramanlık öyküsü...

Adı: Ertuğrul.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yılını kutlarken, savaşın denize karşı yapılan savunmasında önemli yer alan tabyalar ve Nusrat Mayın Gemisi’nin yanında, bir de Nusrat gemisi için uçuş yaparak Çanakkale efsanesinin doğmasına yardım eden mayınların döşenmesine aracılık eden “Ertuğrul” uçağı olduğunu biliyor muydunuz? 

Nusrat Mayın Gemisi’nin 7 Mart gecesi Çanakkale Boğazı’na mayınları bırakarak başardığı zorlu görev öncesinde, savaşın kaderini değiştiren bir uçuş vardır ki, bu uçuş pek bilinmez ve maalesef tarih kitaplarında pek yer almaz.

Bir uçuş Ertuğrul adlı keşif uçağı ile Yüzbaşı Cemal Bey ve uçağı yeniden kuran montör Vahran Efendi’nin başarıyla yerine getirdikleri uçuştur. Montör Vahran Efendi aslında Ermeni gencidir ve ona sonradan Mehmet ismi verilmiştir.


Osmanlının gücünü göstermek adına Enver Paşa’nın isteği ile yapılmaya çalışılan İstanbul-Kahire uçuşlarının ikincisinde Yüzbaşı Salim Bey kaptanlığındaki uçak Edremit’e düşer. 

Salim Bey kurtulur.

Çanakkale Savaşı başlar başlamaz ise Harbiye Nezareti harpte kullanılmak üzere keşif uçaklarına gereksinim duyar ve bu uçağın enkazının Kaz Dağlarından toplanıp İstanbul’a getirilmesini emreder. İstanbul’da parçalar bir araya getirilerek, tamir edilen uçak “Ertuğrul” ismiyle yeniden uçar hale getirilir.

Nusrat Mayın Gemisi’nin Çanakkale Boğazı’na bir gün önce döşediği mayınların kontrol edilmesi için havalanan Ertuğrul keşif uçağı, Boğaz’da dolaşırken mayınların işgal kuvvetleri tarafından temizlendiğini görüp hemen komutanlarına bilgi verir. 
Böylece Nusrat yeniden mayın döşer.

İşgal kuvvetlerinin mayın temizleme gemisinin amirale verdiği yazılı bilgide yer alan “temiz” raporuna uygun olarak ertesi gün ilk savaş gemisi “Suffen” Boğaz’ı geçmek için gönderilir. Ve bilindik olay, mayınlara çarpıp koskocaman gemi Boğaz’ın sularına gömülür. 


Bununla birlikte nice savaş gemileri de ya batar, ya da yara alır.
Kısacası; keşif uçağı mayınların temizlendiği bilgisini vermeyip, Nusrat’ın yeniden mayın döşemesine yol açmasaydı, belki de savaşın gidişatı önemli bir şekilde değişecekti.

Ertuğrul uçağı Bleriot XI-2 tipinde bir uçak olup İstanbul-Kahire seferi için İstanbul’dan havalandıktan sonra Küçükkuyu beldesi yakınlarında düşerek kırıma uğrar. 

Birinci Dünya Savaşı sebebiyle İstanbul’dan yeniden uçar vaziyete getirilen uçak, ikinci bir uçak ile beraber Ocak 1915’te Çanakkale’ye sevk edilmiştir. 

Nusrat Mayın Gemisi’nin döşediği mayınların imha edildiğinin fark edilmesini sağlayan uçak 18 Mart Deniz Zaferi sonrası 22 Mart tarihinde İstanbul’a gönderilerek hurdaya ayrılmıştır. 

***

Unutulan tarihimizde işte böylesine önemli kahramanlık var...

Diyeceğim şu ki; büyük bir yozlaşma içine itilmeye çalışılan Türk gençliğine bu milletin gerçek tarihi anlatılmalı ve öğretilmelidir.


© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap