SON DAKİKA
SON DAKİKA
Eğitim, iletişim ve ciddiyet ister!
9/30/2020

Bugün uzaktan eğitimi konuşmadan önce, eğitimde iletişimin ve eşitliğin öneminden bahsetmek lazım.

Özellikle çocuklarla kurulan sağlıklı iletişimin, başarılarını artırması, daha verimli ve güçlü bir eğitim ortamının oluşması açısından önemli büyük.

Dolayısıyla uzaktan eğitimde, eşit ulaşım ve sağlıklı bir iletişim ortamı kuramadığınız müddetçe bir başarı bekleyemeyiz.

Elbette pandemi ortamında, “uzaktan eğitim” olması gerekendi… Lakin yüz yüze iletişimin olmaması gibi bir soruna, ulaşım yetersizlikleri de eklenince, hayal kırıklığı yaşanması kaçınılmaz oldu.

Sık sık öğrenci katılımının eksikliğinden bahsediliyor. Ne öğretmenler ne de, veliler bu gidişattan memnun değil.

Söylenen şu; “Uzaktan öğrenmek, sorumluluk ve ödev bilinci istiyor. Çocuklarımız sınıf dışında bir öğrenme ortamının ciddiyetini kavrayamıyor.”

İyi de, normal eğitimdeki sorunları bile çözememişken çocuklarımızdan, “beyaz camdan öğrenme” sorumluluğu beklemek ne kadar doğru?

Etkileri araştırılmadan uygulamaya geçilen uzaktan eğitim için en büyük korkum zaman içinde öğrencilerde bıkkınlık yaratması. Eğitim ve okulların anlamını yitirmesi.

Çocuklarımız eğitime ulaşmada eşit değiller, iletişim kopukluğu yaşanıyor.

Özel okullar ve dershaneler daha verimli bir ortam sunarken, devlet okullarında çok da iyi işlemeyen uzaktan eğitim, eğitimde fırsat eşitliğini yok ediyor…

Bir tarafta her türlü imkâna sahip çocuklarımız. Bir tarafta saatlerce ekran başında öğrenmeye çalışan çocuklarımız… Bir tarafta ise sadece pandeminin bitmesini bekleyen kayıp kuşak çocuklarımız.

Açıkçası ilk zamanlar ben de okulların açılmasına karşıydım ama yaşanılan sorunları görünce diyorum ki, “İl ve ilçelerin pandemi durumlarına bakılarak, gerekli önlemler alınmak şartıyla okullar, aşamalı ve seyredilmiş olarak “yüz yüze eğitime” başlasın. Daha mı iyi olur acaba?”

Eğitim geçiştirmeye gelmez.

Bugün yapılan yanlışlar ve eksikler bir neslin harcanması demektir.

Ekonomi zaman içinde telafi edilebilir lakin eğitimin telafisi yoktur. Zaman geriye dönmez. İnsan eğitimi duraksamamalı, hızla zamanı yakalamak, bir sonraki adımı atmak zorundayız.

Eğitimin en önemli meselelerinden biri olan “Eğitimde eşitlik” sağlıklı işletilmeli, bütün öğrencilerin eğitime erişimi sağlanmalıdır.

Çocuklarımızın internet ve bilgisayar sorunu acilen çözülsün. Bunun için bir toplum seferberliği başlatılmalı.

Ben yine en başta söylediğimi tekrar ediyorum. Eğitim iletişim demektir… Ve ciddiyet ister.

MEB kadar toplum, veliler ve çocuklarımız da aynı ciddiyetle bu sürece katkı vermeli. Çareleri zorlamak ve çaba sarf etmek zorundayız. Bir başarı istiyorsak içinde hepimizin emeği olmalı.

Yorum Yap


550

can
1 ay önce
Dünyaya akademik eğitimi öğreten (Sokrates) dir. (Sokrates) 2-3 kişi kadar talebeleri ile,okullar olmadığı için ağaç altı konuşmaları ile eğitim vermiştir. Platon,Eflatün.. gibi dünya çapında insanlar yetişmiştir. Sınavlarda bir saatte anlaşılacak konuları,öğrencilerden 2 dakikada anlamasını istiyoruz. Çok yanlış bir uygulamadır. Ontane soru sorarsınız. Bildiklerinizden beş tane yapınız dersiniz.Çocuklar bildiği konuları yaparlar. Sınıflardaki ders saatını 30 dakika yapınız. Sınıf yoğunluğunu azaltınız. Büyük kentlerde çözümleri akıl hesaplası
kırmızıgül
1 ay önce
Pandemi döneminde eğitim. Sabahçı,öğleci,akşamcı olarak var olan okuldaki öğrenci yoğunluğunu azaltınız. Ders süresini 30 dakika yapınız. Korkmayınız başlayınız. Okulların kapalı durması,doğru değildir.Okulları kapalı tutarak yoğunluğu azaltıyorsunuz. Ders sürelerini 15 dakika yapınız. Sınıflardaki yağunluğu azaltınız.Sonra gerekli tedbirleri alınız. Aşırı yoğun nüfusu yüksek olan Ankara,İstanbül,İzmir.Bursa gibi kentlerde ulaşımıda esas alarak müşterek aklı kullanmak. Akıl hesaplayacak,zekâ yapacak.
beyazgül
1 ay önce
Verimli ,kaliteli eğitim 3 saat olmalıdır. Sınıfta öğrenci 3 saat sonunda ders dinler ama anlamaz.Çünkü yorgunluk vardır. Bütün okullarda eğitim 3 saatte göre ayarlanmalıdır.Ders süreside 30 dakika olmalıdır. Bugün okulların kapalı olması çözüm değildir.Tedbir alınarak,okulları azaltmalıyız.Okullardaki yoğunluğu azaltmak için öğrenci sayısını 3 bölerek ve ders süresini 30 dakikaya indirmek gerekir.Zaman kaybetmeden okulları açalım. Tedbir olarakda ders süresini azaltalım.Sınıflarda her sırada bir kişi otursun.Okullarda 10 kişi olsada kapalı d
pırlanta
1 ay önce
Pandemi döneminde eğitim ve öğretim...Öğrenmede en güçlü araç gözdür. İlkokul,ortaokul,lise ve üniversitelerde okullar açılmalıdır. Nasıl açılacak. Sınıflardaki her sırada veya masada bir kişi oluracak. Sınıflarda sıra sayısı 10 tane ise sınıfa on öğrenci olacaksınız. Okul mevcudu 500 kişi olsun.Sıra sayısına göre 100 kişi oldınız. Öğleci olarak okusun. Öğleden sonrada 100 kişi okusun.Akşamcılar olsun 100 kişi...Asıl önemli olan sabahçılar 3 saat ders görmeli. Neden? Öğrenci 3saatten sonra ders dinler ama anlamaz. Yorgunluk vardır. Verimli,kal

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap