SON DAKİKA
SON DAKİKA
Hangi İslam?
30.06.2020

Şanlı Türk Ordusu’nun 2229. yaşını gururla ve şerefle tebrik ediyor, kurucusu METE HAN’ı rahmetle anarak birkaç konuya değinmek istiyorum.

***

Bugün yaşadığımız sıkıntılarımızın kaynağı imkânsızlıklarımız değil, bazı kimselerin milli ruh yoksunluğu yanında, İslam’ın ne olduğunu anlama ve uygulamadaki noksanlıklardır. Yani ahlak, akıl, kalite, niyet ve medeniyet meselesidir. Artık açıkça görüyor ve yaşıyoruz ki İslam siyasallaştıkça daha da dibe vuruyor. Yalnız bizde değil, bütün Müslüman ülkelerde böyle oluyor.

Öyleyse İslam’ın bir uygarlık projesi olduğunu anlayıp gereğini yerine getirmek mecburiyetimiz vardır.

Bugün yine bir kitap tavsiyem olacak:

-“Bedevilik İle Uygarlık Ayrımında HANGİ İSLAM?”

Prof. Dr. Nusret Çam yazmış, sağolsun, keyifle okunuyor.

Herhalde, gelişmiş birkafaya sahip olmak, depremde köylerin, şehirlerin, evlerin yıkılmasından ve enkazın altında ölmekten, sağ kalanların durup durup ağlamasından daha iyidir. Bir afet olunca veya her deprem olduktan sonra da Ankara’dan kalkıp büyük büyük adamların kır gezisine gider gibi gelip enkaz seyretmeleri de ne marifettir ne de iyiliktir!

Bunun yanında bir zamanlar adaletin, medeniyetin ve güzel ahlakın timsali olarak bilinen Müslümanlar günümüzde dünyanın en sefil ve en kan dökücü toplumları konumuna gelmiştir.

Bırakalım Arab’ı, bugün bizim ülkemizde bile adaletin, saygı ve sevginin varlığından ne kadar söz edilebilir?

İslam dininin asıl mahiyetinin ve varoluş hikmetinin ne olduğunu anlamak için, bu dinin asıl hedefi ve muhatabı olan insanın yaratılma sebebini de bilmek gerekiyor. Elbette siyasal İslam anlayışının dışında olmak kaydıyla.

Bu kitabı okuyunca gönlünüzün ferahlayacağını ve ruhunuzun bir cendereden kurtulduğunu açıkça hissedeceğinizi düşündüğüm konu ise:

-“HALİFE-İNSAN ve KUL-İNSAN NE DEMEKTİR?”

Başlıklı bölüm olacaktır.

***

Otopark ücretlerinde bir yanlışlık yok mu?

-Trabzon Belediyesinin TRAPARK adına ücret alması ne kadar doğrudur?

-Park ücret hesabı neye göre belirleniyor?

Bazı illerimizde özel parklarda dahi, 20 dakikaya kadar hiç ücret alınmıyor, daha sonra saate bakılmadan gün için 5 TL alınıyor.

Trabzon’da 30 dakikaya kadar 5 TL, sonrası…

***

27 Ağustos 1922. Yunan Ordusu Çiğiltepe'de. 57'nci Tümen Komutanı ise Albay Reşat Çiğiltepe. Türk İstiklal Savaşı Kahramanı…

T.C. Devleti O’nun mübarek ismini Ankara Mamak’taki bir ortaokula vermişti.

27 Haziran 2020. O’nun O mübarek ismio okulun tabelasından silindi.

5 milyon lira veren turhan isminde birisinin ismi okulun tabelasına yazıldı.

Yerli ve milli kafa bu muydu? Yazıklar olsun.       

***

Aklın Yolu Birdir:

İnternette dolaşan bir cümleyi yazarak bitirmek istiyorum.

-"Büyük paralara büyük camiler yapıp içinde (mendil açıp cebindeki son parasını istediğiniz) fakirlere dua edeceğinize; Büyük paralara büyük fabrikalar yapın, fakirler size dua etsin!”

Galiba daha iyi olur, değil mi?

Yorum Yap


550

Yüksel bayrak
11 gün önce
Hocam kalemine sağlık, iyiki varsınız
sema
12 gün önce
Fabrika yapan,fabrikalara ihtiyacımız var. Nasıl öğreneceğiz? Batı dünyası ilemüşterek çalışarak. Batı dünyasında 5 milyon Türk ailesi çalışıyor.
cem
13 gün önce
Trabzon'a hidrolik fabrikasına ihtiyaç vardır.Hidrolik kolları nedir? Bugün iş makinelerinde kullanılan hidrolik kollardır. Tamperli kamyonlarda yükleme-boşaltma hidrolik kolla yapılır.Çamaşır makinelerindeki , çamaşır kazanı pnomatik kollar üzerinde döner. 40 yıl önce araç lastikleri değiştirileceği zaman araçlar hidrolik kolla kaldırılırdı.Hidrolik fabrikası önemlidir. Özel sektör ile devlet sektörü müşterek çalışabilir. Makine parkı tirlara yüklenip gelince,gençlerimiz ustaların yanında çalışarak altı ayda usta olurlar.Bursa'da otmobil sanay
Ali Fuat Bodur
11 gün önce
Bilhassa Libya ve Suriye'de gazi kalmayı zul gören şehadete hazır imanlı kahramanlarımızın da kahramanlarından olan Reşat Çiğiltepe Paşa gibi şehit ve gazi atalarımızın da komutanları kahramanlarımızın yaşatılan isimlerinin değiştirilmesine akıl ermiyor.

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap