SON DAKİKA
SON DAKİKA


Şeker tadinda bayram geçirin
12.04.2024

Bir Ramazan ayını daha; artıları eksileri, yapabildiklerimiz yapamadıklarımız, iyileri kötüleri ile geride bıraktık. Allah’a kulluk görevlerimizi yerine getirebilmenin iç huzurunu yaşıyoruz.

     Öncelikle Ramazan Bayramı’nızı kutlar, şeker tadında bir bayram geçirmenizi dilerim. Bayramın; şehrimize, ülkemize, milletimize, tüm İslam âlemine ve tüm dünyaya barış, huzur, sağlık, bolluk ve bereket getirmesini dilerim. Rabbim ülkece tekrar iyi, güzel, hayırlı bayramları yaşamayı nasip etsin.

     Bu duygularla; Ramazan ve bayramın manevi atmosferinde tekrar düşünmenizi ve bu hayat karmaşasında bu güzel günlerin kıymetini bilmenizi sağlayacak, gerçek bir yaşam dersi paylaşacağım.

     Kanserden ölen Erma Bombeck'in ölmeden önce hayat üzerine yazdığı son sözleri;

- Hayatımı yeniden yaşayabilseydim eğer; hastayken yatağa girer dinlenirdim. Ben olmadığım zaman her şey kötüye gidecek diye düşünmezdim.

- Gül şeklindeki pembe mumu saklamaz yakardım. Daha az konuşur ama daha çok dinlerdim. Yerler kirlense, masa örtüm lekelense bile daha çok arkadaşımı akşam yemeğine davet ederdim.

- Bana gençliğini anlatmaya çalışan dedeme daha çok vakit ayırırdım. Kocamın sorumluluklarını daha çok paylaşırdım. Eteğimin lekelenmesine aldırmadan çimlere otururdum. Sanal ortamda daha az, hayata bakarken daha çok ağlar ve gülerdim. Ömür boyu garantilidir denilen hiçbir şeyi satın almazdım.

-  Hamileliğimin bir an önce sona erip doğum yapmayı dilemek yerine; hamile olduğum her anın tadını çıkarır ve içimde bir canlı büyütmenin ne kadar harika olduğunu fark ederdim. Bu o kadar nadir bir olay ki; mucize gibi bir şey.

- Çocuklarım beni öpmek istediklerinde, asla "Önce git ellerini yüzünü yıka" demezdim. Onlara daha çok "Seni seviyorum" ; ondan da daha çok "Özür dilerim" derdim.

- Ama başka bir hayat verilseydi en çok yapacağım şey, her dakikasını değerlendirmek olurdu. Dikkatle bak, gerçekten gör. Yaşa; vazgeçme. Küçük şeyler için şikayet etmekten vazgeç.

- Bana benzemeyenler, benden daha çok şeye sahip olanlar ve kimin ne yaptığı beni ilgilendirmezdi. Bunun yerine, ilişkilerimi güçlendirmeye çalışırdım. Sahip olduğunuz ruhsal, fiziksel ve duygusal her şey için şükredin.

- Tek bir hayatınız var bu dünyada ve bir gün sona eriyor. Umarım, her gününüzü değerlendirirsiniz.

     “Kalp kırmak Kabe’yi 70 defa yıkmaktan daha günahtır” diyen kutlu Peygamberin... birbirinin kalbini paramparça eden ümmeti; Ramazan Bayramımız mübarek olsun.

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap