SON DAKİKA
SON DAKİKA


Filistin Halkı Ruhen Ezilmiyor, Ruhen Meydan Okuyor
31.05.2024

İnsanlığın bilinen en eski tarihinden bu yana pek çok kaynaktan dünya üzerinde yaşanan savaşların nedenlerini, sonuçlarını okurken, savaşların insanlık tarihinin izlerini yok ettiğine şahit olduk.

Ne var ki kelime anlamı bir toplumun başka bir topluma istediğini dayatarak o toplumu yok etmek için her türlü insanlık dışı saldırıda bulunması kabul edilemez. O toplumun tüm kimliğini yok etme ve boyun eğdirmek amacıyla yapılan adı düzenli bir saldırı olan savaşların insanlar üzerinde bıraktığı olumsuz sonuçlar gerek psikolojik gerekse sosyolojik olarak saymakla bitmez.

Ancak bugün geriye dönüp baktığımızda ise bazı savaşlar insanlık tarihinin hafızasında derin bir yer etmiş olsa da tarihin sahnesinden silinip gittiği için hiçbir savaşın kazananının olmadığı gerçeği, yadsınamayacak olduğumuz bir hakikat olarak karşımızda duruyor.

Ne acıdır ki insanlık yaşanan onca acı tecrübelere rağmen savaş gerçeğini günümüzde de yaşamaya devam ediyor. Dünyanın ne acıdır seyretmekten başka bir şey yapmadığı Filistin’de başlayan katliam aylardır sürüyor ve elimiz kolumuz bağlı bir şekilde insanlığın yok oluşuna şahit oluyoruz.

Birçok insan hakkı ihlal ediliyor Filistin topraklarında. Sivil kayıplar, mülteci krizleri, işkenceler, orantısız ve aşırı güç kullanımının yanı sıra insanlıktan uzak aklınıza ne geliyorsa o aşağılık saldırılar yaşanıyor Filistin topraklarında.

Savaşın yarattığı ruhsal tahribatla hayatına devam etmeye çalışıyor Filistin halkı. Bu arada ömürleri boyu savaşın yarattığı travmayı hep yaşayacaklarını ve duyarsız kalanlara ah yağdıracaklarını hatırlatmak isterim.

Filistin halkı  bu vahşetin ortasında tüm gücüyle yüzünü, kültürel kimliğine ve o kimliği kutsal kılan inançlarına dönüyor.

Ruhen ezilmiyor.

Ruhen meydan okuyor.

Dünya’nın gözü önünde bir din, ırk, dil ve bölge meselesi değil insanlık dramı yaşanıyor!

Önce hastaneler yok ediliyor. Daha sonra yardımlar engelleniyor. İnsanlar başka bir bölgeye sürgün ediliyor. O bölgede yakılarak öldürülüyor!

Yani Sömürgecinin vahşeti, diğer sömürgeci güruhun suskunluğu ile tamamlanmış oluyor!

Ölüm ve açlık şehri haline gelen Filistin’de çocuklar korkulu gözleriyle bakıyor gökyüzüne.

Hayallerini, kaybettikleri aileleriyle gömüyorlar toprağa. Çocuklukları bir kez daha kalplerine düşen bombayla paramparça oluyor!

Annelerin, babaların ellerinin arasından kayıp gidiyor çocukları.

Bir poşete sığdırıyorlar acılarını ve Filistin’in vicdan çağrısı yankılanıyor dünyanın her yerinde!

Haddi aşılan, adaletten uzak ve vicdan yolundan sapılmış, zulme dayalı, milyonlarca insanın cinayetin farklı türleriyle öldürüldüğü bu toplu katliamın adına savaş deniliyor. Bu savaşın cani rolünü ise üstlenen Siyonist İsrail.

İşgalci, kana doymayan İsrail’in zorla yerinden ettiği Filistin halkı şimdi de güvenli bölge ilan edilen Refat’ta bombalar altında yanıp kül oluyor.

Filistin’e ait olan her şey talan ediliyor. Dünyanın gözü önünde bitmeyen bir savaş değil

Soykırım yaşanıyor. Uyan dünya uyan ne zaman üzerine yattığınız kulağınız Filistin’den yükselen sesi duyacak. Unutmayın ki yarın sessiz kaldığınız bu zulüm sizin de kapınızı çalacaktır.

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap