SON DAKİKA
SON DAKİKA
Uşi antlaşması ile Lozan antlaşması'nı birbirine karıştırmışlar
9/25/2020

Unutmadık, unutmamak için 12 adalar konusunda siyasetçiler o kadar söz söyledi ki, milletin kafası allak bullak oldu. Bu konuda en doğru tahlili yapacak olanda tarihçilerdir. Bugün 12 adalar konusunda belge ve gerçeklerden uzak o kadar söz söylenip bilgi kirliliği yaratılıyor ki, gelin bu konuda Türk tarihçisi Yusuf Halaçoğlu’nun aşağıdaki söylemlerini iyi okumamız gerek.

“12 adaları 1912’de verdik.

Nerde mi? Lozan şehrinin Ouchy semtinde. Şu Lozan’da adaları verdik deyip oku emrinden uzak güruhun meydanlarda Lozan’da verdik deyip algı yaratması bundan!!

Araştırmayan halk da: “ulan savaşı kazandık- adaları verdik”e inandırıldı...

Osmanlı Devleti, bugün 12 Adalar olarak bilinen adaları İtalya'ya bırakıyor.

Sene 1912, “Uşi Anlaşması”dır bu gördüğünüz anlaşma. İtalya'ya bırakıyor fakat geçici olarak.

Anlaşma şartlarına uyulduğu takdirde adalar tekrar Osmanlı Devleti'ne geri verilecek.

Fakat şartlara uyum sağlanmıyor.

Bu yüzden 3 yıl sonra, yani 1915'te Londra'da bu konu gündeme geliyor ve Londra Paktı denilen anlaşmada bu adaların tamamı İtalya'ya bırakılıyor.

Bakınız itiraz eden hiçbir padişah yok. Hiç sultan yok.

Adaları İtalya'ya bırakmakla kalmıyorlar aynı sene bir de Çanakkale Boğazı'na dayanıyorlar ve Çanakkale Savaşı'nı yapıyoruz.

Yani 12 Adalar önce Uşi'de, sonra da 1915’de Londra'da İtalya'ya verilmiştir.

Osmanlı temsilcilerinden biri Rumbeyoğlu Fahreddin Bey'dir.

Bu adam kim mi?

Türk milleti bir milli mücadele verirken, Kuvayı Milliye'yi kurmuşken, bu adam Kuvayı Milliye'nin karşısına Damat Ferit'in kurduğu Kuvayı İnzibatiye ile çıkan adamdır ve Yunan ordusunun yanında olmuştur. Savaş kazanılınca sürgün edilenlerin arasında yer almıştır.  12 Adaları İtalya'ya bırakan heyetin içerisinde bu adam vardır.

Şimdi asıl olaya gelelim...

Uşi Anlaşması'nın ismini aldığı Uşi, Lozan şehrinin bir semtidir. Bu yüzden 1912'de imzalanmış olan Uşi Anlaşması, İtalyan tarihinde Lozan Anlaşması olarak geçer. Fakat bizim bildiğimiz yani 1923'te imzalanan Lozan Barışı ile bu anlaşma birbirine karıştırılmasın diye bu anlaşmaya Uşi denmiştir.

İşte arkadaşlar sahte kiralık tarihçiler, yani Kadir Mısıroğlu, Armağan ve çetesi, bu durumdan faydalanıyor ve 12 Adaların Lozan Anlaşması'nda gittiğini söylüyorlar.

Halbuki o Lozan başka, bu Lozan başka. Ne yazık ki bunu bütün millete yutturdular ve böylece milletimizi Lozan barışına düşman ettiler.

Bizim bildiğimiz Lozan Anlaşması'nda ise bilakis Ege'de birçok ada Türkiye'ye geçmiştir.

Türkiye'ye Lozan Anlaşması ile geçen bu adalar ise, son 10 yılda Yunanistan'a bırakılmıştır.

Bugün Yunan papazların mangal yaptığı Ege adaları, uluslararası anlaşmaya göre halen daha Türklerindir...

MERHUM TÜRKEŞ’İN DOKTİRİNİ VE DOKUZ IŞIK

Dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türk Tabipler Birliği ile ilgili söylediği sözler üzerine MHP’nin varoluşunun altında imzası olan merhum Alparslan Türkeş’in, hastanede yattığı yıllarda doktorlarla olan iletişimini paylaşmıştım.

Merhum Türkeş’in aşağıdaki özlü sözlerini de iyi okumak ve iyi yorumlamak gerektiğini AK Parti ile yol arkadaşlığa yapan Bahçeli’ye hatırlatmak istedim.

Türkeş'in doktrini, "Milliyetçilik, Ülkücülük, Ahlakçılık, Toplumculuk, İlimcilik, Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik, Köycülük, Gelişmecilik ve Halkçılık, Endüstricilik ve Teknikçilik" olarak dokuz ana ilkeye dayanıyor.

Merhum Türkeş, Dokuz Işık doktrininde şu ifadelere yer veriyor: "Amacımız, milli sınırlarımızın içinde yaşayan yurttaşlarımızı, hiçbir ayırım yapmaksızın, din, mezhep ve ırk farkı gözetmeksizin kucaklamak, sevmek, insanca yaşama şartlarına kavuşturmaktır. Millet ve ülke bütünlüğümüzü bölücü, her türlü sınıfçı, mezhepçi ve ırkçı sistemlerin amansız düşmanıyız..."

Bunlarla bitmemiş, Türkeş, “Ülkücüler, insanlık âlemi içinde ne uşak olmayı, ne de başkalarını uşak olarak kullanmayı kabul etmeyen şerefli bir bayrağın taşıyıcısıdır” demiş. Ya şimdi?

Yorum Yap


550

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap