SON DAKİKA

Haber > Yaşam > Japonya Başbakanı Suga’dan sağlık sistemi yetersizliği açıklaması

Japonya Başbakanı Suga’dan sağlık sistemi yetersizliği açıklaması

26 Ocak 2021 Salı - 16:44

"Ülkenin lideri olarak çok üzgünüm"

Covid-19 salgını nedeniyle sağlık sisteminde tıkanmaya değinen Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, "Ülkenin lideri olarak çok üzgünüm" dedi.
Covid-19 salgını nedeniyle 11 eyalette olağanüstü hal (OHAL) uygulanan Japonya'da Başbakan Suga, salgın sürecini yönetme konusunda muhalefetin eleştirilerine hedef oldu. Bugün düzenlenen meclis komite toplantısında konuşan Japonya Anayasal Demokrat Partisi Meclis Üyesi Kiyomi Tsujimoto, sağlık sisteminde yaşanan yoğunluk nedeniyle bazı Covid-19 hastalarının hastaneye yatırılamadığını tekrarladı. Evde hayatını kaybeden hastalar olduğunu kaydeden Tsujimoto, Suga'ya, "Durumdan dolayı sorumluluk hissediyor musunuz" diye sordu.

Suga ise halkın sağlık hizmeti alma konusunda endişelerinin olduğunu belirterek, "Ülkenin lideri olarak çok üzgünüm" ifadelerini kullandı. Suga, sağlık sistemini güçlendirmenin hükümetin görevi olduğunu da sözlerine ekledi.

Endişelendiren tablo

Japonya’da polis teşkilatının açıkladığı verilere göre, geçtiğimiz Mart ayından bu yana yaklaşık 200 Covid-19 hastasının sağlık merkezleri dışında hayatını kaybettiği bildirilmiş, yaklaşık 35 bin Covid-19 hastasının da kendini evde izole ettiği gündeme gelmişti. Hastanelerin kapasite yetersizliği nedeniyle Covid-19 hastalarını kabul edemediği kamuoyuna yansımıştı.

Japonya'da bugün doğrulanan 3 bin 305 vaka ile toplam vaka sayısı 372 bin 501'e ulaşmış, son 24 saatte 74 kişinin yaşamını yitirmesiyle can kaybı sayısı da 5 bin 281'e yükselmişti.
 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap