SON DAKİKA

Haber > Yaşam > Arızalı tekne 109 sığınmacıyla denize açılacaktı: 4 kişi gözaltına alındı

Arızalı tekne 109 sığınmacıyla denize açılacaktı: 4 kişi gözaltına alındı

04 Nisan 2021 Pazar - 20:09

Urla'da denize açılmaya hazırlanan arızalı teknede bulunan 109 sığınmacı jandarma tarafından kurtarıldı. Olayla ilgili yapılan operasyonda 4 kişi gözaltına alındı.

Aralarında hamile bir kadın ile çocuklar bulunan 109 sığınmacıyı arızalı tekneyde Yunanistan'a götürmek isteyenlere iskelede baskın yapıldı. 109 kişi kurtarıldı 4 kişi de gözaltına alındı.

İzmir'in Urla ilçesinde İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, göçmen kaçakçılarının, Karaburun ilçesindeki balıkçı barınağına bağlı tekneyle İtalya'ya sığınmacı götürmek üzere hazırlık yaptığı bilgisine ulaştı.

Karaburun Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ve MİT Bölge Başkanlığı, ortak çalışma başlattı.

Takip edilen tekneye Urla'daki Merdivenli Koy'da denize açılmak üzereyken operasyon düzenlendi.Teknedeki aralarında hamile bir kadın ile çocukların da bulunduğu Afganistan ve İran uyruklu 109 sığınmacı kurtarıldı. Yasa dışı geçişi organize ettikleri iddiasıyla 4 şüpheli gözaltına alındı.

Kurtarılan sığınmacılar, sağlık kontrolleri ve işlemlerin ardından İzmir Göç İdaresine gönderildi. 

Sığınmacıları taşıyan teknenin motorunda arıza tespit edildiği ve kötü hava şartları altında batmasının muhtemel olduğu belirtildi.

Avrupa'ya gitme hayaliyle organizatörlere yüklü miktarda para verdiğini söyleyen sığınmacılar, bindikleri teknenin çok kalabalık olduğunu dile getirdi.

Operasyona ilişkin paylaşılan kayıtlarda ekiplerin tekneye çıktığı ve bir şüpheliyi üst aramasını yaptıktan sonra gözaltına aldığı görülüyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap