SON DAKİKA

Haber > Türkiye > 2016 KPSS sonuçları açıklandı!

2016 KPSS sonuçları açıklandı!

14 Temmuz 2016 Perşembe - 18:44

Lisans mezunlarının heyecanla beklediği 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları açıklandı.

Lisans mezunlarının katıldığı 22 - 29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen 2016 yılı KPSS sonuçları açıklandı.

Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacak.

KPSS SONUÇLARI NEREDEN VE NASIL ÖĞRENİLECEK?

KPSS sonuçları ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi'nden TC Kimlik Numarası ve ÖSYM Aday İşlemleri Şifresi'yle öğrenilebilecek.

KPSS sonuçlarını görmek isteyen adaylar sonuçlara buradan ulaşabilecekler.

Sisteme giriş için işlem tipini seçen adaylar daha sonra TC Kimlik Numarası ve ÖSYM Aday Şifresi'ni ilgili yerlere girerek KPSS sonuçlarına ulaşabilecekler.

2016 KPSS SINAV SORU VE CEVAPLARI YAYINDA MI?

ÖSYM tarafından yapılan resmi duyuru ile 22 Mayıs 2016 tarihinde uygulanan Kamu Personeli Seçme Sınavının (2016-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına, 22 Mayıs 2016 tarihinde saat 18.10’dan itibaren erişime açıldı.

KPSS A KADRO NEDİR? KİMLER GİREBİLİR?

KPSS A sınavı her yıl yapılır.

Sınava; Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mezunları veya üçüncü sınıf öğrencileri katılabilir.

Sınav; İktisat, Maliye, Muhasebe, Hukuk gibi uzmanlık derslerinin yanı sıra GENEL YETENEK ve GENEL KÜLTÜR testi de adayların sorumlu oldukları ve başarılı olmak zorunda oldukları alanlardır.

120 puan türü hesaplanır, her kamu kurumu bu puan türlerinden bir ve ya bir kaçını dikkate alarak alım yapar. (Örneğin KPSS49 puan türünden 80 ve üzeri alanlar Vergi Müfettişliği sınavına başvuru yapabilirler).

KPSS B KADROLARI NELERDİR?

Sınav Çift Yıllarda Eylül ayının son Pazar günü yapılır. B grubu kadrolar, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında ihtiyaca göre aşağıdaki görevlere atanacak olan memur ya da sözleşmeli personeldir.

> Memur,

> Hizmetli,

> Koruma,

> Güvenlik görevlisi

> Hemşire,

> Mühendis,

> Diğer benzeri görevler.

Sınavda alınan puan iki süreyle geçerlidir ve iki yıl içerisindeki merkezi memur atamalarında kullanılabilir. Sınavlar lisans, önlisans ve ortaöğretim düzeyinden yapılır. Sınavlar lisans mezunları için Temmuz ayı başında yapılan sınavdan aldıkları puanla memur atamalarında tercih yapar. Önlisans ve ortaöğretim mezunları için ise Eylül sonunda yapılan sınav ile memur atamalarında tercih yapabilmektedir. Lisans mezunu olup B grubu kadrolara başvuracak adaylar ile önlisans ve ortaöğretim mezunlarına ise öğrenim seviyelerine göre YALNIZCA GENEL YETENEK ve GENEL KÜLTÜR testleri uygulanır. Bu sınavlarda herhangi bir taban puan sınırlaması bulunmamaktadır.

Bu sınav sonucu tüm kadro ve pozisyonlara atanmalarda kullanılır (Kurumsal bazda alım yapan kurumlar, sözleşmeli pozisyonlar, işçi alımları vb. dahil).

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap