SON DAKİKA

Haber > Tam 58 milyon video silindi!

Tam 58 milyon video silindi!

15 Aralık 2018 Cumartesi - 10:42

Topluluk kuralları ihlali konusunda oldukça hassas olan YouTube, son çeyrekçe milyonlarca kanal, video ve yorumu kaldırdı.

YouTube, politika ihlalinden dolayı kaç videonun silindiğini de açıkladığı son çeyrek raporunu yayınladı.
 
Ttemmuz ve eylül ayları arasında, 7.8 milyon video, yaklaşık 1.7 milyon kanal ve 224 milyondan fazla yorumu kaldırdı ve makine öğreniminin bu konuda en büyük eforu sarf ettiğini de ekledi.  
Şirket “Platformumuzdaki saldırgan içerikleri bulabilmek için insanların yorumlarını ve teknolojiyi harmanlıyoruz ve 2017’den beri daha fazla gelişmiş yapay zekâ ile öğrenme teknolojisini kullanmaya başladık” dedi.
 
7.8 milyon videodan fazlası, YouTubeTopluluk Kuralları’nı ihlal ettiği için kaldırıldı, %81’i şirketin otomatikleştirilmiş sistemi tarafından tespit edildi. Bu videoların büyük bir çoğunluğu tespit edilmeden önce bir izlenme bile alamadı. Kaldırılan videoların yaklaşık dörtte üçü ‘spam’ videolardı, çocuk güvenliğini tehdit eden ve yetişkin içeriğine sahip olup kaldırılan videolar ise %10’luk bir dilimdi. Videoların sadece %0.4’ü şiddet içeren aşırılık barındırıyordu.
 
Kanallara gelecek olursak, kanallar topluluk kurallarını ihlal ettikleri yönündeki 3 uyarıdan sonra kaldırıldılar. 1.7 milyon kanalın %80’i ‘spam’ videolar yüzünden, %12’den fazlası yetişkin içeriği bulundurduğu için, %4.5’i ise çocuk güvenliği kurallarını ihlal ettiği için kaldırıldı. Tabii, bu kanallarla birlikte 50.2 milyon video da son çeyrekte siteden kaldırılmış oldu.
 
Kaldırılan 224 milyondan fazla yorum sebebi de YouTube’un topluluk kurallarını ihlal etmesiydi. Kaldırılan yorumların %99.5’i ise YouTube’un otomatik sistemi tarafından tespit edildi.
Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap