SON DAKİKA

Haber > Hacker'ların gözü Türkiye'de

Hacker'ların gözü Türkiye'de

05 Aralık 2018 Çarşamba - 14:56

Özellikle Orta Asya ve Orta Doğu'da saldırılarda bulunan MuddyWater isimli grubun yönteminin kullanıldığı hedefli oltalama saldırısının yeni adresi Tü

2017’den beri bilinen ve ağırlıklı olarak Orta Asya ve Orta Doğu’daki hükümet kuruluşlarını hedef alan MuddyWater, genel olarak saldırıda bulunduğu ülkelerin kamu kurumlarından gelmiş gibi düzenlenen oltalama mesajları ile zararlı dosyaları iletip, daha önce güvenilir seviyede olan hacklenmiş web sitelerine kurum bilgilerini sızdırmasıyla biliniyordu.

MuddyWater 2017 yılından bu yana aktif olarak görülen, hükümet ve kamu kurumlarını hedef alan bir örgüt olarak biliniyor. Daha önceleri de çeşitli ülkelerde zararlı saldırı faaliyetlerinde bulunan örgütün genel olarak saldırılarında kamu kurumları ve enerji sektörünü hedeflediği dikkat çekiyor.

MuddyWater tarafından geliştirilen PowerShell tabanlı bu zararlı yazılıma son dönemde Türkiye'de yeniden rastlandı. Trend Micro, yaptığı araştırmalar sonucunda zararlı yazılımın Raport.doc ya da Gizli Raport.doc veya maliyeraporti.doc olarak adlandırılan dosyaların çalıştırılması ile aktif hale geldiğini belirledi. En son karşılaşılan saldırıda ise zararlı yazılım, daha önce kullanılan Powerstats arka kapısından farklı bir yöntem ile veri sızıntısı yapacağı yerler ve komuta kontrol merkezi ile iletişimini bilinen ve güvenilen bir cloud dosya sunucusuna doğru API (Yazılım Programlama Arayüzü) aracılığı ile gerçekleştiriyor.

İLK ADIM FARKINDALIK GELİŞTİRMEK

Bu tarz arka kapılar, e-posta kanallarından gelen spam ya da oltalama mesajları aracılığıyla sosyal mühendislik yöntemlerini kullanıp hedeflerini manipüle etmek için kullanılıyor. Zararlı dosyalar çalıştırıldıktan sonra zararlı yazılım geliştiricileri amaçlarına ulaşıyor. Kurum çalışanlarının bu tarz zararlı içerikli e-postaları fark etmelerini sağlamak konuyla ilgili atılacak ilk adım.

Trend Micro Hosted Email Security, Deep Discovery Email Inspector çözümleri spam, oltalama, fidye yazılımı ve ileri teknikteki saldırıları kurumlara ulaşmadan engellerken son kullanıcı tarafında yer alan zararlı yazılım faaliyetlerin engellenmesinde ise Smart Protection Suite çözümü zararlı yazılımlardan gelebilecek olumsuz etkileri ortadan kaldırıyor. (DHA)

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

550

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap