SON DAKİKA

Haber > Teknoloji > Amerika’dan Huawei için yeni önlem

Amerika’dan Huawei için yeni önlem

20 Şubat 2020 Perşembe - 15:51

Trump hükümeti Huawei için yeni tedbirler alıyor. Sıradaki adım Çinli üreticinin çip sevkiyatını durdurmak olacak.

ABD ve Huawei arasındaki ipler bir kez daha gerilmek üzere. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Trump hükümeti, Huawei’nin geçici ticaret iznini 45 gün daha uzattığını açıklamıştı. Yani ABD merkezli şirketlerin, Huawei ile olan ticari ilişkilerinin devam etmesi için 45 günlük ek süre tanınmıştı.

Geçtiğimiz yıl Huawei’nin yükselişini durdurmak için pek çok hamle deneyen Trump hükümeti şimdi de TSMC’yi radarına aldı.

Amerika’dan Huawei için yeni önlem

Çinli teknoloji devinin çip üreticisi konumunda yer alan TSMC’yi sıkıştıran ABD, Taylandlı şirketin Huawei için yonga üretimini durdurmasını talep edecek. Peki TSMC bu diretmeye karşı gelirse ABD nasıl bir yaptırım uygulayacak.

Aslında son derece basit. TSMC’nin çip üretimi yapabilmesi için gerekli olan ekipmanlar ABD kökenli şirketler tarafından sağlanıyor. Dolayısıyla Trump hükümeti, Huawei’ye uyguladığı ambargoyu genişleterek, Çinli üreticiyle iş ilişkisinde bulunan diğer şirketleri de zan altına alabilir.

Bu bağlamda TSMC’ye de ABD’li şirketlerle ticaret yasağı getirilebilir. Nitekim TSMC böyle bir durumu göze alamayacağından ötürü Çinli şirketle yollarını ayırmayı seçecektir.

Elbette hükümetteki herkes Trump gibi düşünmüyor. Çünkü bu durumun uzun vadede Çin’in işine yarayacağını ve global pazardaki büyük oyuncuların ABD’den uzaklaşacağını düşünenlerin sayısı da azımsanacak miktarda değil.

Önümüzdeki hafta hükümetin bu konu ile ilgili üst düzey toplantılar yapacağı ve yol haritasının buna göre çizileceği söyleniyor.

Sonuç ne olursa olsun, Trump Huawei’yi bitirmeyi kafaya koymuş gibi görünüyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap