SON DAKİKA

Haber > Türk kulüplerinin FFP sınavı!

Türk kulüplerinin FFP sınavı!

10 Ocak 2019 Perşembe - 13:08

UEFA tarafından, kulüplerin mali yapısını düzenlemek için 2011 yılında hayata geçirilen Finansal Fair Play (FFP), Türk takımlarının özellikle de "Dört

Futbolda "Dört Büyükler" diye adlandırılanGalatasaray, Fenerbahçe,  Beşiktaş ve Trabzonspor, FFP'ye karşı en çok imtihan veren Türk kulüpleri oldu.
 
Hali hazırda bu 4 büyük kulübün de UEFA'yla FFP anlaşmaları ve  görüşmeleri devam ederken, cezaların uygulanmaya başladığı 2012 yılından itibaren  Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un toplam borçlarının yaklaşık  yüzde 380 artması dikkati çekti.
 
"Dört Büyüklerin" 2012 yılında açıkladığı toplam borç miktarı 2 milyar  62 milyon lirayken bu rakam 2018 yılı itibarıyla 9 milyar 896 milyon liraya  yükseldi ve bu kulüplerin toplam borcu 7 milyar 834 milyon lira arttı.
 
En fazla ceza Türk kulüplerine
 
UEFA, FFP kapsamında en fazla cezayı Türk kulüplerine kesiyor.
 
FFP kuralları kapsamında şimdiye kadar Galatasaray, Beşiktaş,  Bursaspor,Gaziantepspor ve Kardemir Karabükspor olmak üzere 5 Türk takımı Avrupa  müsabakalarından men cezası aldı.
 
FFP'den ve mali kriterler kapsamında Beşiktaş ile Galatasaray, Avrupa  kupalarına katılamama cezası alırken, "Dört Büyükler"in mali durumlarını  düzeltmeleri için yaptığı anlaşmalar sürüyor.
 
Beşiktaş, 2015 yılında yaptığı UEFA anlaşmasının son sezonuna girdi.  Beşiktaş'ın durumu sezon sonu UEFA tarafından yeniden değerlendirilecek.
 
Trabzonspor da UEFA ile 2016 yılında FFP anlaşmasına gitti.  Trabzonspor'un anlaşma kurallarını kısmen yerine getirmesi nedeniyle Avrupa'ya  bildirdiği futbolcu sayısındaki kısıtlaması sürüyor. Bordo-mavililerin bu sezon  sonuna kadar inceleme ve anlaşma şartları devam edecek.
 
En sıkıntılı Fenerbahçe ve Galatasaray
 
Fenerbahçe, UEFA'yla 2015-2016 sezonundan itibaren başlayan ve  2019-2020'de sona erecek FFP anlaşmasının zorlukların yaşıyor.
 
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç da yakın zamanda yaptığı açıklamada,  şu anki mali durumlarıyla FFP kurallarına uymalarının zor olduğunu belirtti.
 
Fenerbahçe'nin UEFA'yla 31 Ocak'ta yapacağı toplantı, geleceği adına  da oldukça önem arz ediyor.
 
Galatasaray ise 3 Haziran 2018'de UEFA'yla anlaşmaya gitti. Para ve  Avrupa kupalarında futbolcu sayısı kısıtlaması cezası alan Galatasaray'ın  denetimi 2021-2022 sezonu sonuna kadar devam ediyor.
 
TFF ve TBB arasındaki anlaşma
 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB)  kulüplerin idari ve mali yapılarını güçlendirmek için anlaşma yaptı.
 
Yapılan anlaşma çerçevesinde, kulüplerin borçları tekrardan  yapılandırılacak.
 
Anlaşma hakkında geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan TFF Başkanı  Yıldırım Demirören, "Kulüpler bütçeleriyle devam edecekler, borçlanma olmayacak.  Acı reçete ile kulüplerimiz karşı karşıya kalacaklar, verilen bütçe miktarıyla  transfer yapabilecekler. Bu bir milattır, zaman bizi haklı çıkaracak. Kulüplere  nefes aldıracak imkanlar sunulacak." şeklinde konuştu.
 
Artık bütün kulüplerin federasyonun denetlemesi altına gireceğini  vurgulayan Demirören, "Şimdi bütün takımlarımız, ulusal denetimin içine giriyor.  Ulusal denetimi geçenlerin UEFA problemi de bitiyor. Zaten UEFA, denetimleri  bizim yapmamızı istiyor. Sadece Süper Lig takımları değil; birinci, ikinci, üçünü  lig kulüpleri de bu sistemin içine girecek. Hem yapılandırma hem talimatname  içine girecekler." değerlendirmesinde bulundu.
 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın da anlaşmayla  ilgili, "Futbol endüstrisine kredi veren sadece Ziraat Bankası değil, 15'in  üstünde finansal kurum var. Yabancı sermayeli bir banka ile benim bankam ön  planda ama bankanın niteliğine göre farklı kulüplerimizi farklı şekilde finanse  eden bankalar var. Alacaklarımızın hepsi teminat altında. Diğer şirketlere  yaptığımız desteği futbol ekonomisine de yapmaya çalışıyoruz." yorumunu yaptı.
 
Aydın, kulüplerin daha rahat hareket etmesini sağlamaları gerektiğine  dikkati çekerek, "Süper Lig'deki kulüplerimiz, nakit akış tablolarını bize  getirecekler. Lider banka olarak onları koordine ediyoruz. Hangi finansal  kuruluşta, kimin ne kadar kredisi varsa, o bankayla yan yana geleceğiz. Ayakta  kalabilecek, hayatını sürdürebilecek, çalışanları da mağdur etmeyecek şekilde,  geliriyle uyumlu nakit akışını kurgulayıp paketleyeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
FFP nedir
 
UEFA, Avrupa futbolunun genel mali durumunun iyileştirilmesi için FFP  adıyla bilinen uygulamayı 2011 yılında başlattı.
 
İlk olarak 2010 yılında kabul edilen sistem, UEFA organizasyonlarına  katılmaya hak kazanan kulüplere uygulandı. Bu uygulama kulüplerin başta  futbolculara, vergi dairelerine, diğer kulüplere olan borçları başta olmak üzere  birçok mali kalemi inceleme altına aldı.
 
Kulüplere oyuncu satışından elde ettiği gelir kadar transfer bütçesi  sınırı ve maaş sınırlandırması da bu sistem kapsamında kulüplerden isteniyor.
 
UEFA, FFP kapsamında 2013 yılında kulüplerin mali gelir giderlerini  başabaş dengelemek için Mali Kontrol Kurulu kurdu. Bu kurul, UEFA yarışmalarına  katılan kulüplerin mali borçlarının olup olmadığını kontrol ediyor, şartları  yerine getirmeyen kulüplere gerekli yaptırımları uyguluyor. UEFA yarışmalarına  katılacak kulüplerin son üç yıllık mali raporları analiz edilerek değerlendirmeye   alınıyor.
 
Cezalar nasıl veriliyor
 
UEFA, inceleme altına aldığı kulüplerle anlaşma yapıyor ve bu  anlaşmaya uymayan kulüpleri cezai yaptırım uyguluyor.
 
Eğer bir kulüp düzenlemelere uymazsa, çeşitli disiplin cezaları  uygulanıyor.
 
Uyarı, kınama, para cezası, puan düşürme, UEFA gelirlerine el  konulması, UEFA organizasyonlarında kadro kısıtlaması ve Avrupa kupalarından men  cezaları olmak üzere çeşitli cezalar FFP'ye uymayan kulüplere veriliyor.
 
Anlaşmalarla FFP'ye uyulması hedefleniyor
 
UEFA, incelediği kulüplerle yaptığı uzun vadeli anlaşmalarla  kulüplerin mali yapısını ağır cezalar vermeden düzeltmeye çalışıyor.
 
Buna göre UEFA, kulüplerden her yıl gelir-gider dengesinde belli bir  zararı geçmemesini istiyor. Anlaşmanın son yılında ise söz konusu kulübün  gelir-gider dengesinde zarar etmemesi gerekiyor.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap