SON DAKİKA

Haber > Trabzonspor, Avrupa futbolunda marka olur

Trabzonspor, Avrupa futbolunda marka olur

11 Ocak 2019 Cuma - 14:09

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, takımının kamp için bulunduğu Antalya Belek'te Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) sorularını yanıtladı.

Trabzonspor ile ilgili uzun vadeli planlar yaptıklarını ve önceliklerinin ekonomik olarak düzlüğe çıkmak olduğunu belirten Ağaoğlu, "Kimin kafasında nasıl bir soru işareti vardı onu bilemiyorum ancak bizim kafamızda soru işareti yoktu. Soru işareti genellikle yapacağı şeyi bilmeyen insanların kafasında oluşur. Bizde öyle bir şey yoktu, öyle bir sıkıntı da yoktu. Problemler ortadaydı, bildiğimiz problemlerdi. İdari problemler vardı; mali disiplin, sportif disiplin. Tabii çok ciddi hasarlar almıştık özellikle idari ve mali disiplinde. Sportif anlamda da bir Trabzonspor politikası vardır bu bir gerçektir, Trabzonspor politikasından vazgeçer de farklı takımların farklı kulüplerin farklı camiaların politikasını taklit etmeye kalktığında dibe vurursun. Bu sadece Trabzonspor için değil, köklü kulüplerin hepsi için hemen hemen geçerli bir kavramdır. Oradan tamamen uzaklaşmış, ne yaptığını ekonomik anlamda özellikle bilmeyen ve inanılmaz paralar harcayarak, kastım kulübün bütçesinin 5-6 katı gelirinin 5-6 katını bir sezonda transfere harcama cesaretini gösteren bir politika. Onun neticesinde de yıllardır yaşanan hayal kırıklıkları. Bundan kastım da bu kadar harcamayı yapıp da siz hala ilk 4'ün içerisine girip de, Avrupa Ligi'nde bile ön eleme oynayamıyorsanız zaten bu yaptığınız işin doğru olmadığının en basit göstergesidir. İşten anlamayanlar dahi bu tarafına bakarak çözebilirler.

Ciddi ve cesur bir takım önlemlerin alınması gerekiyordu. Önce ekonomik disiplinden başladık. Hedefimiz 36-37 milyon Euro'lara varan profesyonel kadro maliyetini 15-17 milyon Euro bandına çekilmesi gerektiğiydi, ancak bu şekilde gelir gider dengesinin sağlanabileceği, bunun sağlandıktan sonra da ekonomik anlamda stabil hale geldikten sonra sportif başarının geleceğini ve mümkün olabileceğini düşündük. Trabzonspor'un çok önemli projeleri vardı, bunlar da yüzde 80-90 oranında tahribata uğradı. Altyapıdan 1461 Trabzon'a, oradan A takıma projemiz vardı. Geldiğimiz zaman 1461'de 30 yaş civarı oyuncular gördük. Kendi altyapı oyuncularıyla birlikte 1'inci Lig'de zirveye oynayan 1461 gitmiş yaş ortalaması 30'a varan oyuncularla 2'nci Lig'de tutunmaya çalışan 1461 gelmiş. Politika bu değildi, o amaçla kurulmadı orası. Orayı rehabilite ettik, 19 yaş ortalaması civarında. Orası hem Trabzonspor, hem de Türk futbolu için futbolcu üreten bir akademi olarak hizmet verecek ve bu hizmetin de en azından başlangıcını yaptık. İdari olarak da gerçekten büyük sıkıntılar vardı. Çok basit bir şey söyleyeyim kamp tesislerimiz, bir oyuncuya 3-4-5-6 milyon Euro veriyorsunuz, transfer ediyorsunuz. Bu parayı verdiğiniz oyuncuyu bir yıldızlı otel hüviyetinde dahi olmayan tesislerde konuk ediyorsunuz. Çok modern bir tesise kavuştuk, yenilenme yapıldı oyuncularımız teşekkür etti. Yine neredeyse 15-20 senedir hiç dokunulmayan antrenman sahaları, yürüseniz ayağınız çukura girer. Oyuncunun sağlığını riske ediyorsunuz. 2 antrenman sahamızda yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki sezon onlar hizmete girecek. İdari bina Trabzonspor'a hiç yakışmıyordu, 30 sene öncenin idari binası. Zirveye oynayan Trabzonspor. Aslan yattığı yerden belli olur. Ne futbolcusunu öyle tesiste yatırabilir, ne de yöneticileri öyle binada hizmet verebilirdi. Bunları rehabilite ettik. Lisanslı ürün satışı tarihinde ilk defa rekor seviyeye ulaştık, en yüksek değerin iki katına çıktık. Seyirci ortalamamız 28 bin. Güzel bir ortalama. Sürekli alt tribünlerden ceza yememize rağmen, bunun anlamı şu; taraftar takımı sahiplenmeye başladı. Lig sıralaması çok yanlış algılanıyor yorumlanıyor, ikinciyiz de 6 takım da seninle aynı puanda. 1 maçta puan kaybettiğinde, rakibiniz puan kazandığında 2-6 arasında gider gelirsiniz oraya bakılmaması lazım.

Takım futbol oynuyor mu, oyuncular gelecek vaadediyor mu, oyuncular takımı sahipleniyor mu? Burada en önemli olan buydu. 38 milyon Euro'luk kadro var oynayamıyor, son 5 maçtır sahada olan kadronun değeri 11 milyon Euro ve futbol oynuyor. Göze hoş gelen futbol oynuyor. Trabzonspor seyircisi iyi futbolu gördüğü zaman maç kaybedilse de takımı bağrına basar, Her zaman eleştirir o bizim ortak özelliğimiz. Her zaman eleştirir. Bugün Şampiyonlar Ligi'ni kazan, ondan sonraki ilk 2 maçını kaybet, eleştirilirsin. Kolay beğenmeyiz, her şeyin en iyisini dün isteriz bugün de değil. O yüzden bu sabırsızlık bazı insanlar ve bazı mecralar tarafından çok iyi kullanıldı ve her sene şampiyon oluyoruz, şu kadar milyon Euro'luk transfer bunlar ayakta alkışlandı. Sene sonu hüsran; haydi onu gönder, gelsin bu. Aldık sattık verdik, 100'ün üzerinde yabancı oyuncu gelmiş gitmiş son 10 yıl içerisinde. Kulübün geldiği nokta ekonomik olarak iflas noktası. Bu hiçbir şekilde kabul edilebilir bir şey değil. İnşallah Allah da bize güç verdiği ölçüde bu politikayı devam ettireceğiz. 3-4 sene, 8 ay geçti henüz bu sistem oturursa Trabzonspor'un ileriye dönük olarak baktığınız zaman taraftarına kendisini ayakta alkışlatabileceği konuma gelmemesi için hiçbir sebep yok" açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap