SON DAKİKAHaber > Trabzonspor > TFF'den Gece Yarısı Operasyonu

TFF'den Gece Yarısı Operasyonu

23 Mart 2024 Cumartesi - 20:49
TFF disiplin kurallarında yine değişime gitti. Peki bu değişimin sebebi ne?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, hakeme ve görevlilere sahada yapılacak olan fiili saldırı için getirilen puan silme ve alt lige düşürme cezalarını iptal etti. TFF’nin resmi sitesinde dün yayınlanan kararda, “Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin TFF Yönetim Kurulu’nun 10.01.2024 tarih ve 35 sayılı toplantısında alınan karar ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 38. maddesi, 44. maddesinin 3. bendi ile 97. maddesinin 4. bendine yapılan değişikliklere itirazı incelendi. Kurulumuz’un 23.02.2024 tarihinde incelemeye alınan dosyada, yapılan müzakere neticesinde; Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin itirazının kısmen kabulü ile; FDT’nin 44. maddesinin 3. bendinin iptaline, oybirliği ile, FDT’nin 38 ve 97/4. maddesine yapılan itirazın reddine, oybirliği ile karar verilmiytir” denildi.

Peki 44’üncü maddenin 3’üncü bendi ne içeriyordu? Bu madde gece yarısı neden apar-topar kaldırıldı?

İstenseniz önce 10 Ocak’ta TFF’nin 44’üncü maddenin 3’üncü bendinde yaptığı değişikliği bir hatırlayalım:

"Futbolcu, yönetici veya kulüp görevlilerinin müsabaka görevlilerine yönelik fiili müdahale içeren saldırılarında, bu kişilerin mensubu olduğu kulübe lig usulüne göre düzenlenen müsabakalarda 3 puandan 6 puana kadar puan silme cezası, eleme usulüne göre düzenlenen müsabakalarda kulübün ilgili turnuvadan ihracına karar verilir. Lig usulüne göre düzenlenen müsabakalarda kulüp mensupları tarafından ihlalin aynı sezon içerisinde ikinci kez tekrarı halinde, kulüp ligden ihraç edilerek bir alt lige düşürülür."

İddia o ki; Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi maçın sonrasında yaşanan olaylarda yalnızca sahaya giren taraftara saldırı olmadı. Fenerbahçeli bazı futbolcular görevlilere de fiili saldırıda bulundu. 
İşte bu nedenle, Fenerbahçe ve 8 kulübün (Beşiktaş, Kasımpaşa, Ankaragücü, İstanbulspor, Pendikspor, Karagümrük, Sivasspor, Adana Demirspor) yaptığı itirazı Tahkim kabul etti ve 44’üncü maddenin (saldırı) 3’üncü maddesini kaldırdı. Tahkim Kurulu, bu talebi yaklaşık 1 ay sonra dikkate alması özellikle de derbiyle ilgili disiplin sevklerinin henüz gerçekleşmeden yürürlüğe koyması tartışmaların fitili ateşledi.
İddiaya göre, bu karar alınıp Fenerbahçe’nin olası puan silme cezasının önüne geçildi.

Hatırlanacağı gibi 2010-2011 sezonunda da TFF 58’inci maddeyi kaldırmış ve şike yapanların küme düşürülmesi engellenmişti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
6
Üzgün
0
İnanılmaz
3
TFF

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap