SON DAKİKA

Haber > Trabzonspor > Korona paniği sürüyor: Hasta sayısı arttı, OHAL uzadı

Korona paniği sürüyor: Hasta sayısı arttı, OHAL uzadı

21 June 2020 Sunday - 09:46

Korona virüsün daha önce kontrol altına alındığı Almanya, Fransa ve Yeni Zelanda’da hasta sayısındaki artış panik yarattı. Almanya’da bazı bölgelerde karantina ilan edilirken, Avustralya’da ise salgın nedeniyle ilan edilen OHAL’in süresi uzatılıyor.

Avrupa ve ABD’de de korona virüsüne rağmen normalleşme süreci başlarken Almanya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde vaka sayısının bölgesel olarak artış göstermesi bu ülkelerde panik yarattı.

Korona virüsü salgınının çıktığı ülke olarak bilinen ve çok sıkı sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar getirerek salgını yavaşlatmayı başaran Çin’de salgınla mücadele tekrar hız kazandı. Özellikle geçen hafta başkent Pekin’deki artışa bağlı olarak ülkede 26 yeni korona virüsü vakası tespit edildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, başkent Pekin’deki son korona virüsü dalgasının 11 Haziran’da başladığı belirtilirken, bugün tespit edilen vaka sayısının da 22 olduğu vurgulandı.

Yetkililer bu dalgada şimdiye kadar 227 insanda korona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Güncel verilere göre Çin’de toplamda 83.378 doğrulanmış korona virüsü vakası bulunuyor.

YENİ VAKALAR SINIRDA YAKALANDI
Geçen haftalarda korona virüsünü yendiklerini duyuran ve normalleşme sürecine başlayan Yeni Zelanda’da da iki yeni daha vaka görülmesi panik yarattı.

Yeni Zelanda Sağlık Bakanı, tespit edilen iki vakanın da ülke dışından geldiğini ve bu kişilerin sınırda yapılan kontrollerle tespit edildiğini duyurdu. Bu kişilerin karantinaya alındığı da aktarıldı.

OHAL UZATILIYOR
Avustralya’nın Victoria eyaletinde son 2 ayın en yüksek vaka sayısı açıklandı. Sağlık Bakanı Jenny Mikakos, 19 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu.

Victoria’daki aktif vaka sayısının 121 olduğunu açıklayan Mikakos, “Vaka sayısının bu kadar artmasıyla birlikte olağanüstü hal kararını uzatmaya karar verdik. Victoria’daki bazı merkez üslerine güvenlik güçlerini gönderdik ve kontrolleri artırmaya karar verdik. Corona virüsü halen çok ciddi bir durum” ifadesini kullandı.

MERKEZ ÜSSÜNDE ARTIŞ SÜRÜYOR
Korona virüsü salgınının merkez üssü haline gelen Brezilya’da son 24 saat içerisinde 1022 insanın Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Güncel verilere göre ülkede korona virüsünden yaşamını yitirenlerin sayısı 48.954’ten 49.976’ya çıktı. Ülkede korona virüsü vaka sayısı da 1.032.913’e çıktı.

ALMANYA’DA KARANTİNA ÇATIŞMASI
Corona virüsü salgınına zamanında müdahale ederek salgını yavaşlatmayı başaran Avrupa ülkelerinden biri olan Almanya’da da salgının bazı bölgelerde tekrar artış göstermesiyle birlikte karantina uygulamasına geçildi.

Berlin’de azınlıkların yoğun yaşadığı Neukölln bölgesinde birçok apartman ve daire tecrit altına alındı.

Öte yandan dün Almanya’nın Göttingen kentindeki bir toplu konutta çatışma yaşandı… Tecrit uygulamasından bıkan ve bu durumu protesto eden 120 kişilik bir grup polisle çatıştı. Perşembe günü yetkililer toplu konutta yaşayan 700 kişinin tecrit alınmasına karar vermişti.

 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap