SON DAKİKA

Haber > Başakşehir maçı milat olabilir

Başakşehir maçı milat olabilir

11 Ocak 2019 Cuma - 13:36

Karadeniz, ikinci yarı öncesi Trabzonspor’u masaya yatırdı...

Trabzonspor sezon başı yapılanmasında 6-7’nci sırayı hedefledi. Alttan gelenler iyi uyum sağladı. Ünal hoca da geldiğinde eleştiriliyordu ama sahada cevabını verdi ve başarılı oldu. Ben Trabzonspor’u daha aşağılarda bekliyordum ama çok iyi yerde bitirdi ilk yarıyı. Diğer rakiplerin kötü gitmesi ballı börek oldu.

Cengiz Akçay: Türkiye’de her şey sürpriz. Süper Lig’i gözden geçirdiğin zaman futbolda bir kaos ve gerileme var. İstanbul’un 3 takımı puan olarak geride. Bu da mali yönden etken oldu. Ülkede futbol battı. Yani 3 İstanbul takımı kötü olduğu için Trabzonspor başarılı görünüyor. Trabzonspor 29 puan almış. Bu ekonomik durumda aldığı bu puan başarıdır. Oynadığı oyun bu puanı hak etmiyor. Trabzonspor iyi oynamıyor ama fazla puan aldı.

Tevfik Kaynar: Trabzonspor’un aldığı 29 puana sürpriz diyebiliriz. Nedeni ise ortada bir takım yokken takım yaratıldı. Hoca gitsin denildi, bir anda Onur ve Burak gidince her şey tersine döndü. 29 puanı Trabzonspor şansla topladı. İkinci yarı aynı olmaz diye düşünüyorum. İşin tersi olsaydı belki de kümeye oynayacaklardı. Taraftarı ile bütünleşti. Bu takımı bu noktaya taraftar getirdi.

NİHAT ERENCE: UĞURCAN İLE TRABZONSPOR HEDEF TAKıMı OLABİLİR Mİ?

Tevfik Kaynar: Bu 3-4 maça bağlı. Ben Onur’un gönderiliş şeklini vefasızlık olarak görüyorum. Zamanında eldiveni bıraktığında bırakacaktın. Kulüp bırakacaktı. İşine lazım olduğu zaman Onur’u kullandı. İşine lazım olmadığı zaman Onur’u gönderdi.

Mehmet Birinci: Kaleci Onur formayı, eldiveni bıraktığı zaman gönderilmeliydi. Şota’nın zamanındaki olaylarda da gönderilmeliydi. Belki o zaman Trabzonspor’dan çok daha iyi bir kaleci çıkacaktı. Trabzonspor bu konuda güzel kararlar alıyor. En güzel kararı da öze dönüşü oldu. Uğurcan da başarılı olacaktır.

NİHAT ERENCE: GERİ KALAN 17 HAFTA MEVCUT KADRO İLE NE KADAR GİDER VE BU KADRO ŞAMPİYON OLABİLİR Mİ?

Mehmet Birinci: Başakşehir maçı bazı şeyleri gösterecek. Başakşehir’i yenersek inşallah iyi olacak. Altyapıdan gelen oyuncular sırıtmadan oynuyorlar. Kadro sıkıntısı olursa altyapıdan gelebilecek oyuncular var. Bu kadronun güzel başarılar yakalayacağını düşünüyorum. Önemli olan puan değil maddi yönden rahatlamaktır. Şu anda borçlarını ödemek hedef olmalı.

Cengiz Akçay: Ekonomik bir kriz yaşıyoruz. Ekonomik krizi aşmak için hem sahada hem de ekonomik yönde dengede gitmelisin. İyi sonuçlar alırsan gelirin olur. Şu an şampiyonluktan bahsediyoruz ama 2 maç yenildiğimiz zaman 8’inci, 9’uncu olacağız. Bugün kadroya baktığımız zaman 12’nci adamımız yok. Onazi’nin eksikliği hissedilmez. Benim için olağanüstü bir oyuncu değil. Bana göre Batuhan ondan daha faydalı olur. Başakşehir iyi bir oyun oynuyor. Transfe rde yaptı. Bu takımı nasıl geçeriz?

Nihat Erence: Trabzonspor Başakşehir’i nasıl geçer?

Tevfik Kaynar: Trabzonspor adına işler tersine dönebilir. İki mağlubiyet diplere oynatır. Camiada şampiyonluğa susamışlık var. Hep gençlerden olmaz bu kadro. Trabzonspor toparlanma dönemine girdi. Şansı ikinci yarıda da yaver giderse çıkışı sürer. Alınan 29 puan da tesadüfi puanlar. Mesela Rizespor maçında iyi oynamadan kazanılan bir maç.

Nihat Erence: İlk yarıda bazı kritik maçlarda önde iken puan kaybedildi. Eksiklik neydi?

Tevfik Kaynar: Teknik adamın oyuncu değişikliği tercihler ve dakikalarındaki yanlışlık puanları kaybettirdi.

Nihat Erence: Ünal hoca Trabzonspor’da rüştünü ispat etti mi?

Mehmet Birinci: Ünal hoca takımda bir defa iyi bir ortam oluşturdu. Tabii ki eleştirilecek ama şu anda iyi gidiyor. Değişiklikleri bize göre yanlış olabilir ama ona göre doğrudur. Biz TV’den görüyoruz ama o onlarla sürekli. Her hocanın hataları olabilir. Ama Trabzonspor’a iyi bir hava getirdi ve iyi gidiyorlar. Belki güzel futbol yok ama iyi sonuçlar alıyoruz.

 

Nihat Erence: Başakşehir maçı kazanılırsa hedefler büyür mü?

Cengiz Akçay: Trabzonspor’un bireysel maçlarına bakıp da yolunu göstermek yanlış olur. Başakşehir her yönüyle Trabzonspor’dan daha iyi. Ersun Yanal’ı eleştirirdik ama en azından bir sistemi vardı. Trabzonspor’un şu anda bir taktiksel oyun planı yok. Oyuncular sahaya çıkıyor, mücadele gücünü ortaya koyuyor, şans ile kazanıyorlar. Böyle yürüyoruz ama bakıldığında yürüyemeyecek görüntüsü var. Hoca ve yönetim tecrübesiz. Kadro yetersiz. Oyun planı yok. Bu takım nasıl başarılı olur? Tecrübesizliğin olduğu yerde başarı olmaz. Biz sahaya baktığımız zaman Başakşehir gibi bir takım istiyoruz.

Tevfik Kaynar: Trabzonspor’da sistem yok. Genç bir takım. Birlik beraberlik olması lazım. Oyuncular dünya kulübü olmuş. Her yerden oyuncu var. İkinci yarı böyle gitmez. Her kulüp transfer yaptı, biz yapamadık. Trabzonspor şampiyonluğa oynamak istiyorsa gelenler takıma ayak uydurmalı.

Mehmet Birinci: Başakşehir’in yedeklerinden 11 kursanız yine şampiyonluğa oynar. Bize bakıldığında kadro derinliğimiz yok. Ünal hocanın yaptığı bir abilik var. Kötü oynasak da puan olarak iyi yerdeyiz. Maliyeti düzeltmek lazım ama taraftar buna da katılmıyor. Dışarıda herkes maçtan maça geliyor. Trabzon’da bu böyle değil. 24 saat takımı yaşıyorlar. O nedenle her şeyimiz Trabzonspor. Biz hep başarıya endeksliyiz.

Nihat Erence: Takımdan ayrılanlar olumlu mu yansır, yönetimin hataları mı var?

Cengiz Akçay: Yönetim bu konuda hatalı değil. Ekonomik anlamda bu oyuncuların gönderilmesi doğru bir karardı. Ama taraftarda ise tam tersidir. Takımda oyuncu olsun para çok alsın da o oyuncular olsun. Bu konuda taraftar yanlış düşünüyor. Trabzonspor ayakta durabilirse şampiyonluğu yakalar. Şenol’u eleştiriyoruz ama Burak’ı alarak Trabzonspor’u kurtarmıştır. Trabzonspor’u bu hale getiren Şenol Güneşlerdir.

Nihat Erence: Yönetim ve başkan taraftar ile yeterince iç içe olabiliyor mu?

Tevfik Kaynar: Yönetim içerisinden birkaç kişi hariç geri kalanları yönetici olarak saymıyorum. Bir divan üyesi olarak. Ahmet Ağaoğlu başarılı, Ertuğrul Doğan başarılı. Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp başarılı.

Mehmet Birinci: Asbaşkan Trabzon’dan, başkan İstanbul’dan olmalı diye tartışma vardı. Ama o zamanlar Trabzon’a uçak inmiyordu. Şimdi hop desen başkan Trabzon’da. Yönetim içerisinde olanların hepsi futbolun içerisinde gelen isimler.

Cengiz Akçay: Trabzonspor’da yönetici olarak işe girdiğin zaman bildiğin işleri yapacaksın. Kimse kimsenin işine karışmamalı. Eğer bunlar olursa herkes bildiği işi yaparsa başarı gelir.

Nihat Erence: Abdülkadir ve Yusuf satılmalı mı? satılabilir mi?

Mehmet Birinci: Trabzonspor’un paraya ihtiyacı var. Eğer Abdülkadir ve Yusuf için benim duyduğum paralar verilirse borcun önemli bir kısmı karşılanıyor. Hiçbir oyuncu vazgeçilmez değildir. Bizim kurtuluşumuz bu oyuncular. Satıp para kazanacağız.

Nihat Erence: Trabzonspor’da altyapı doğru yönetiliyor mu?

Cengiz Akçay: Tartışacak olduğumuz konu altyapıdır. Biz scout olarak Trabzonspor’da görev yaparken oyuncu izlemedik. Biz Türkiye’den futbolcu baktık. Bulduk ama çoğunu da almadılar. Ben Salih Çam’ı önerdim. Aytaç’ı zamanında almadılar, sonradan pahalı aldılar. Okay Yokuşlu’yu zamanında almadılar.Önemli bir konu var. Barış Memiş zamanında Yattara ile beraberdi. Yitip gitti. Şimdi de Abdülkadir Burak ile beraber. Ev bakmalar falan... Böyle olursa Abdülkadir de biter. Birinin önlem alması lazım.

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

550

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap