SON DAKİKA

Haber > Spor > Trabzon'a Barça ve Madrid modeli

Trabzon'a Barça ve Madrid modeli

05 Temmuz 2012 Perşembe - 17:48

Trabzonspor sabah idmanında Real Madrid ve Barcelona'nın uyguladığı Omega Wave ölçümleriyle futbolcuların performans değerlerini belirledi.

Trabzonsporlu futbolcular, bu sabahki antrenmanda laktat koşu testinden geçirildi, Omega Wave ölçümleri yapıldı. Oyuncuların Omega Wave ölçümleri Ankara Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dicle Aras tarafından yapıldı. Trabzonspor internet sitesinden de Omega Wave'le ilgili bilgi verildi. Söz konusu ölçümün Türkiye'de ilk defa Süper Lig seviyesinde Trabzonspor'a uygulandığı belirtilen açıklama şöyle: "Bu sistem profesyonel futbolcular için geliştirilmiş özel bir yazılımdır ve başarılı futbol takımları (Barcelona, Real Madrid vb.) tarafından kullanılmaktadır. Omega ölçümleri ile üç enerji metabolizmasının (aerobik, anaerobik laktasit ve alaktasit) doluluk oranları, reaksiyon zamanı, aerobik güç ve anaerobik laktasit-alaktasit güç değerleri, tüm kalp hızı değişkenliği parametreleri ve elektrokardiyografi değerleri, merkezi sinir sistemi ve hormonel sistemin egzersize vereceği yanıtlara dair bilgiler alınmaktadır. Yine bu ölçümlerle elde edilen bir başka veri de futbolcunun ölçümden hemen sonra bir maça çıktığında yaklaşık olarak ne kadar koşabileceğidir. Tüm bu veriler ışığında antrenörler, hangi futbolcularının hangi antrenman programına ihtiyacı olduğunu ve antrenmanların yoğunluğunun ne olması gerektiğini daha objektif ölçümler aracılığıyla belirleyebilecek."
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap