SON DAKİKA

Haber > Rizespor > Senegal'de hastanede yangını: 11 bebek hayatını kaybetti!

Senegal'de hastanede yangını: 11 bebek hayatını kaybetti!

27 Mayıs 2022 Cuma - 17:49

Senegal'in Tivaouane kentinde bir hastanede çıkan yangında 11 bebek hayatını kaybetti. Facia sonrası Sağlık Bakanı Abdoulaye Diouf Sarr görevden alındı. Ülkede üç günlük yas ilan edildi.

Facia tüm ülkede büyük üzüntü ve öfkeye neden oldu. Sağlık sektörünün içinde bulunduğu durum yeniden tartışmaya açıldı.

Yangın haberinin duyulması sonrası birçok aile bebeklerinin akıbetini öğrenmek için Mame Abdou Aziz Sy Dabakh Hastanesi'ne akın etti. Bebeklerinin hayatını kaybettiği haberiyle yıkılan anne-babaların hastanelerin önünde ağladıkları görüldü.

Adının Abdou olduğunu söyleyen bir kişi BBC'ye, "Kahrolduk. Baldızım geçen ay doğumdan sonra öldü. Bebek yedi aylık doğduğu için kuvözdeydi. Şimdi oğlunun öldüğü haberini aldık" dedi. Senegalde hastanede yangını: 11 bebek hayatını kaybetti
SAĞLIK BAKANI GÖREVDEN ALINDI

Fransız haber ajansı AFP, yerel medyaya dayandırdığı haberinde, hastanenin yeni hizmete girdiğini aktardı.

Sağlık Bakanı Sarr, yangın haberini İsviçre'nin Cenevre kentinde katıldığı Dünya Sağlık Örgütü toplantısında aldı. Ziyareti yarıda keserek ülkesine dönen Sarr, "Çok talihsiz, çok acı verici bir olay" dedi. Sarr daha sonra Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından görevinden alındı.

Birçok gözlemci Senegal'in bölgedeki en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olmakla birlikte personel, altyapı, teçhizat ve mali kaynak sorunları yaşandığına dikkat çekiyor. Senegalde hastanede yangını: 11 bebek hayatını kaybetti
FACİALAR PEŞ PEŞE GELDİ

Muhalefet milletvekili Mamadou Lamine Diallo Twitter mesajında, "Bir devlet hastanesinde daha bebekler yanarak can verdi. Bu kabul edilemez" dedi.

Senegal'de geçen yıl da Linguere kentinde bir hastanenin yenidoğan ünitesinde çıkan yangında dört bebek hayatını kaybetmişti. Bu yangının da elektrik kontağından çıktığı açıklanmıştı.

Geçen ay öldüğü sanarak morga kaldırılan bir bebeğin daha sonra yaşamını yitirdiğinin ortaya çıkması ülkede infiale neden olmuştu. Haberin Devamı

Yakın bir zaman önce de 20 saat doğum sancısı çeken ve sezaryen isteği reddedilen bir kadın ve bebeğinin hayatını kaybetmesi büyük öfke yaratmıştı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap