SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Son ankette seçmen ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' dedi

Son ankette seçmen ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' dedi

31 Mart 2021 Çarşamba - 17:17

Aksoy araştırma tarafından son yapılan araştırmada "sağlık, ekonomi, güvenlik ve refah" konusunda kararların Cumhurbaşkanı'nın mı yoksa Meclis'in mi alması gerektiği soruldu. Çıkan sonuçlar parlamenter sisteme dönüşe desteğin arttığını ortaya koydu.

Aksoy Araştırma’nın çalışmasına göre vatandaşın yüzde 76’sı, 'vatandaşın sağlığını, ekonomisini, güvenliğini ve refahını etkileyen kararların' Meclis’te alınmasını istiyor. Bu kararların Cumhurbaşkanı tarafından alınmasını destekleyenlerin oranı ise yüzde 24.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistem tartışmaları, son olarak Meclis’in onayladığı İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkılması ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un bu uygulamanın Montrö Boğazlar Sözleşmesi için de geçerli olduğu yönündeki sözleri ile yeniden gündeme geldi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 26 Mart’ta, mobil panel üzerinden eşzamanlı olarak 1067 kişi ile görüşmeyle gerçekleştirilen araştırmada, yurttaşlara “Sizce vatandaşın sağlığını, ekonomisini, güvenliğini ve refahını etkileyen bir karar nasıl alınmalıdır?” sorusu yöneltildi. Yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payı ile yapıldığı kaydedilen çalışmada, yurttaşların yüzde 24’ü, kararların Cumhurbaşkanınca alınması, yüzde 76’sı ise Meclis tarafından alınması görüşünü belirtti.

Araştırmada, Meclis’te grubu bulunan partilerin seçmenlerine yönelik dağılım da yer aldı. Buna göre İyi Partililerin yüzde 93.5’i, HDP’lilerin yüzde 93.2’si, CHP’lilerin yüzde 90.2’si, MHP’lilerin yüzde 89.5’i ve AK Partililerin yüzde 53.7’si “kararları Meclis alsın” yanıtını verdi.

Cumhuriyet

Beğendim
1
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

👍 Ts haber
6 ay önce
🇹🇷🇹🇷HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷
fiber.
6 ay önce
:) :) :) :) :)
trabzonspor
6 ay önce
aksoy araştırma demek hi hi :)) sizi gidiler sizi...
Adem
6 ay önce
önemli olan siz bu sonuclardan memnunmusunuz nerde negatif bir haber var onlari yayinliyosunuz memleket batarsa ondanda memnun kalacakmisiniz bu nedir ya türkiyeden yanamisin domuzdan yanami??gayrimilli haber yapiyosunuz trabzonspora muhalifsiniz sezon basinda bu cöpleri kim aldi diye haber yaptiniz 5-6 hafta sonra janine 9 milyon euro teklif var yazdiniz buna ne diyeceksiniz bu kadar basitmi
Doğru söz
6 ay önce
AKP nin 46.3% lük zircahil kesimine , peki Cumhurbaşkani Recep değil de mesela Kılıçdaroğlu olsa yine kararları cumhurbaşkanı almakı der misiniz diye de sorulmalı. Çünkü bu zırcahiller eyleme değil özneye göre karar veriyor. Küçücük beyincikleri öylesine yıkanmış.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap