SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Son anket sonucu: AK Parti'de görülmemiş kan kaybı, gitgide düşüş...

Türkiye'de sorunlar yumağı her geçen gün büyürken son anket sonuçları da bir yandan yayınlanıyor. Son anket sonucu AK Parti ve MHP'nin gitgide eridiğini ortaya çıkardı.

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM) son anket sonuçları paylaşıldı. Son anket sonucuna göre AK Parti ve MHP'ye yönelik destek gitgide azaldığı görüldü. Başta ekonomi ve adalet konularında sorularla boğuşan Türkiye’de muhalefet partileri de  bir yandan erken seçim çağrılarını ısrarla yineliyor. Merkez Bankası kararları, dolar kurunun TL üzerindeki tarihi değer kazanımı içeride piyasaları derinden sarsıyor. Zamlar vatandaşın belini bükerken alım gücü ise iyice düşüyor. Yaşananların gölgesinde kamuoyu araştırma şirketleri de halkın nabzını tutuyor. Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM), kasım ayında gerçekleştirdiği Türkiye temsili araştırmasının oy eğilimleri verilerini kamuoyu ile paylaştı.

SON ANKET SONUCU: AK PARTİ VE MHP'DE KAN KAYBI ARTIYOR

Son anket sonuçları, 12 ilde 2 bin 986 kişi ile  yüz yüze gerçekleştirilen araştırmada ortaya çıktı. Son anket sonucuna göre,  kararsızlar dağıtılmadan önce seçmenlerin yüzde 35.3'ü Cumhur İttifakı’nı desteklediği ortaya çıktı. AK Parti'nin oy oranı ise kararsızlar dağıtılmadan önce ilk kez yüzde 27.8 olarak çıktı. MHP ise 7.5 oy oranında kaldı. Millet İttifakı ortakları CHP ve İYİ Parti'nin toplam oy oranı ise yüzde 32.6 olarak verilere yansıdı. Son anket sonucunda, kararsızların ve protesto eğilimindeki seçmenlerin toplamıysa yüzde 18.7. Cumhur İttifakı'ndaki düşüş eğilimi kararsızlar dağıtıldıktan sonra da devam ettiği ortaya çıktı. AK Parti ile MHP'nin oy oranlarının toplamı yüzde 44'e ulaşıyor. CHP yüzde 28.2, İYİ Parti yüzde 12 oy alıyor.

AK PARTİ'YE DESTEK YILDAN YILA AZALMIŞ

Son anket sonucu çalışmasında, 2018 seçimlerinden bu yana partilere yönelik desteğin değişim göstergesi de yer alıyor. Buna göre AK Parti’nin 2018'de yüzde 42.6 oranında olan oyları, kademeli bir düşüşle Kasım 2021’de yüzde 34.6'ya geriledi. CHP'nin ise yüzde 22.6 olan oy oranının ise 2021 Kasım'da ulaştığı son durum yüzde 28.2. 2020 ortalarına kadar oy kaybetme eğiliminde olan İYİ Parti'nin de 12,0 ile son 1,5 yıldır yükselişte olduğu anlaşılıyor.

MUHALETİN OY ORANI AK PARTİ VE MHP'Yİ GEÇİYOR

AK Parti ve ortağı MHP'nin toplam oy oranı yüzde 43.9 iken, bu CHP, İYİ Parti, HDP, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi'nin oy oranları toplandığında yüzde 54.2'ye ulaşıyor. Aradaki fark ise yüzde 10.3 olarak çıkıyor.

ERDOĞAN'IN GÖREV ONAYI 5'İN ALTINA DÜŞTÜ

Son anket kapsamında katılımcıların ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevini ne kadar iyi yaptığını 1'le 10 arasında değerlendirmeleri’ de istendi. Erdoğan'ın performans skorunun seçmen gözünde ilk kez 5'in altına düştüğü ortaya çıktı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Hasan D
5 ay önce
İnşAllah amin.millet olarak 20 yıl akp zihniyetinden bıktık

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap