SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Millet İttifakı’nın adı mı değişiyor? Kılıçdaroğlu yalanlamadı...

Millet İttifakı’nın adı mı değişiyor? Kılıçdaroğlu yalanlamadı...

28 Ocak 2022 Cuma - 10:07

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken Millet İttifakı ortağı CHP'nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu "Millet İttifakı'nın ismi mi değişiyor" sorusuna dikkat çeken bir yanıt verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde gündeme bomba gibi düşecek bir açıklamaya imzasını attı.

Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir'in sorularını yanıtlayan ve yeni partilerle yeni bir ittifak kurulması ya da Millet İttifakı’nın isminin değişmesi konusunda konuşan Kılıçdaroğlu, “İttifakı oluşturan bileşenlerin tamamı karar verir. ‘Benim düşüncem şudur’ demem doğru olmaz” dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca 6 muhalefet partisinin güçlendirilmiş parlamenter sistem müzakerelerine de değindi. Cumhur İttifakı’nın Millet İttifakı’nın parçalanacağına yönelik ülkeyi beklentiye sokmaya çalıştığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Şu an güçlendirilmiş parlamenter sistem için çalışan altı siyasi parti genel başkanı da büyük sorumluluk içinde hareket ediyor. Demokrasi konusundaki açmazların farkındalar. Altı siyasi partinin genel başkanları, güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda bir görüş addediyorlarsa bu Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır, umut vericidir. İttifakı oluşturacak siyasi partiler oturacak, konuşacak, kamuoyuna taahhütlerde bulunacaklar. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçerken hangi adımların atılması gerekiyor, bu konuda çalışmak, çaba göstermek gerekiyor. Toplumun karamsar olmasına hiç gerek yok. Bütün bu sorunlar akılcı yöntemlerle uygarca konuşarak tartışarak çözülür” ifadelerini kullandı.

 Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak ?

Cumhurbaşkanlığı’na nasıl bir profili aday göstereceklerine dair de açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bozulan hukuk düzenini yeniden inşa etmek istiyorsanız, devletin yaşadığı çürümeyi sonlandırmak ve yeniden inşa etmek istiyorsanız, devleti bilen, sağduyulu, ittifakın bileşenlerine güven veren ve ortak hareket etmeyi temel ilke olarak kabul etmiş birisini cumhurbaşkanı adayı olarak belirlersiniz. Çünkü bu bir geçiş süreci. Böyle bir cumhurbaşkanı Türkiye’yi inşa konusunda elbirliğiyle bir güç olarak ortaya çıkabilir. ‘Biz çok popüler bir ismi getirip cumhurbaşkanı seçelim’ diye bir düşüncemiz yok. Cumhurbaşkanı adayının nitelikleri çok önemli. Adayın siyasetçi olması lazım. Çünkü devlet siyasal bir organ. Siyasal organı iyi tanıyan bir siyasetçi olması lazım.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

HALİL İBRAHİM KESKİN
3 ay önce
NE ZAMAN MİLLET İTTİFAKI OLMUŞLARDI Kİ. EL CEVAP HİÇ BİR ZAMAN. ONLAR ZİLLET İTTİFAKI OLMUŞ TÜRK MİLLETİN VE DEVLETİNİ ZİLLETE DÜŞÜRMEK İÇİN HAİN GANI GENİ BOZUK HDP İLE ORTAKLIK KURMUŞLAR SİZ DE BASIN ORGANIYMIŞ GİBİ ONLAR İÇİN ÇALIŞAN BİR AVUÇ KENDİNİ BİLMEZLERSİNİZ

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap