SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Millet İttifakı’nda 2023 seçim planı! Kim hangi görevde yer alacak?

Millet İttifakı’nda 2023 seçim planı! Kim hangi görevde yer alacak?

15 Eylül 2021 Çarşamba - 12:07

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında Millet İttifakı’nın 2023 seçimi için bir “liderler kabinesi” hazırlığı içerisinde olduğunu iddiasında bulunarak "Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı; Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve eğer ittifakta yer alırsa Ali Babacan cumhurbaşkanı yardımcısı olarak planlanıyor" diye yazdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 2023 seçimlerinde kimin cumhurbaşkanı adayı olacağı konusunun 'Millet İttifakı'nı şimdiden sarstığını' ileri sürdü.

Selvi, bugünkü köşe yazısında “liderler kabinesi” ifadesini “Millet İttifakı’nın tabanını genişletmek ve muhalif seçmeni sandığa taşıyabilmek için geliştirilmiş bir model” şeklinde tanımladı.

Hürriyet yazarı, daha sonra şu satırları kaleme aldı:

CHP cephesinde cumhurbaşkanı olarak Kılıçdaroğlu düşünülüyor. Cumhurbaşkanı yardımcılıkları için Millet İttifakı liderleri önerilecek.

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı; Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve eğer ittifakta yer alırsa Ali Babacan cumhurbaşkanı yardımcısı olarak planlanıyor.

Eğer cumhurbaşkanlığı seçimleri kazanılıp parlamenter sisteme geçiş sağlanırsa Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı, Akşener başbakan modeli üzerinde duruluyor.

Temel Karamollaoğlu’nun varlığı başörtüsü nedeniyle kaygı duyan seçmene güvence olarak görülüyor. Ali Babacan ise ekonomi yönetimi için düşünülüyor.
“Bu sistem, içinde çok önemli zaafları barındırıyor. O kadar çok ”eğer” var ki” iddiasında bulunan Selvi, “Millet İttifakı’nın önünde netleştirmesi gereken önemli soru işaretleri duruyor” dedi ve şu soruları gündeme getirdi:

1- Başta İYİ Partililer, Akşener cumhurbaşkanı olarak geçiş sürecini yönetsin; Akşener cumhurbaşkanı, Kılıçdaroğlu başbakan modeli uygulansın diyor.

2- Çok başlı bu tablo seçmende koalisyon hükümetleri dönemi dönüyor kaygısını tetikleyebilir.

3- HDP’nin konumu ne olacak? Parlamenter sisteme geçişte HDP cumhurbaşkanı yardımcısı olarak mı yoksa bakanlıklar düzeyinde mi temsil edilecek?

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
2
Üzgün
0
İnanılmaz
1

Yorumlar


550

Yusuf
8 gün önce
Bunlara seçim kazanmayı Allah nasip etmez inşallah bunlar hdp uşağı Avrupa ABD yalakası omurgasız kişilerdir bunlarda biraz onur haysiyet olsa gencecik vatan evlatlarını şehit eden PKK yı destekleyen hdp ile iş birliği yapmazlardı
Yakup
8 gün önce
Bunlar yeme takimi nerede ne yaparlarsa yapsınlar biz bunları tanıyoruz ülkeyi soyanlar soyduranlar bunlar bunlar ülkeyi iyi yönelmiştir halkmi oy vermemiş Meral hanım tepki gördüğü yerde hakkımı helal etmem diyor hangi hakkını helal etmiyor acaba bir söylese bilsek
Hüseyin
9 gün önce
Züğürt tesellisi ,1 tane bakınız var üç tane daha buldunuzmu birde at aldınızmı sırası ile binerler , Ata binmek için önce seçim kazanmak gerektiğini ,ha kazandınız başkanlık sistemini sevmediniz parlamenter sisteme geçtiniz o zaman seçimlerin yenilenmesi gerekecek ve bir nalınız var üç nal ararken hayaliniz erken bitecek çünkü Reis açık farkla yine kazanacak
Aydın dursun
9 gün önce
Bunların hepsini topla çarp Tayyip Erdoğan’ın tırnağı olamazlar ……!

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap