SON DAKİKA

Haber > Siyaset > MetroPOLL'ün sahibi Özer Sencar ''HDP kapatılırsa...'' deyip AK Parti'yi uyardı

MetroPOLL'ün sahibi Özer Sencar ''HDP kapatılırsa...'' deyip AK Parti'yi uyardı

25 Haziran 2021 Cuma - 13:08

MetroPOLL Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, HDP’nin kapatılması durumunda AKP’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyunun kopabileceğini belirtti. Sencar, “Şimdi temel soru Erdoğan’ın kapatma davasından gerçekten samimi olup olmadığıdır” dedi.

HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden açılan davada Anayasa Mahkemesi dün iddianamenin oybirliğiyle kabulüne karar vermişti.

DW Türkçe’den Hilal Köylü’ye konuşan Sencar, “Erdoğan’ın partiyi kapatmak isteyeceği kanaatinde değilim” dedi.

“HDP’YE SALDIRILAR İYİ PARTİ SEÇMENİNİ ETKİLEMEK İÇİN”

Araştırmalarına göre İYİ Parti seçmeninin yüzde 60’ının HDP’nin kapatılmasını desteklediğini, kapatma davası öncesi HDP’ye dönük saldırıların da İYİ Parti seçmenini etkileyip Kürtlere yaklaşmasını önlemek için yapıldığını tespit ettiklerini aktaran Sencar, “Şimdi temel soru Erdoğan’ın kapatma davasından gerçekten samimi olup olmadığıdır” dedi.

“HDP SEÇİME GİRERSE OYLARIN RENGİ DEĞİŞİR”

Kapatma davasının seçmenin oy eğilimini nasıl etkileyeceğini iki olasılık üzerinden değerlendiren MetroPOLL başkanı şöyle konuştu: “Diyelim ki kapattılar. HDP’nin ya da devamı olacak bir partinin seçime girmesine izin verilmeyecekse HDP seçmeninde bir miktar dağılma olur, dağılanların çoğunluğu CHP’ye gider, bir kısmı da sandığa gitmeyebilir. Ama HDP seçime girerse oyların rengi değişir.”

“AK PARTİ EVDEKİ BULGURDAN OLUR”

Sencar, “Oyların rengi değişir” diye ifade ettiği tabloyu ise şöyle anlattı: “HDP bir şekilde seçime girerse, HDP seçmeni hiç dağılma göstermez. Hatta HDP kapatma davasına tepki gösteren seçmenden de oy alabilir. Mevcut durumda Kürtlerin yüzde 25’i AK Parti’ye oy veriyor. HDP kapatılırsa AK Parti’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AK Parti, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur. HDP’li seçmen, kapatma davası var diye oyunun yönünü zaten değiştirmez.”

“SEÇİM BARAJI DAHA ÇOK ETKİLİ OLUR”

Sencar, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı seçim yasasında değişiklik çalışmalarına gönderme yaparak, seçmenin oy tercihinde parti kapatmaktan çok seçim barajının daha etkili olacağını savundu. Yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 7’ye ya da 5’e çekilmesi durumunda Haziran 2015’te yüzde 13’ün üstüne çıkan HDP oylarından Kürt olmayanlarının bir kısının “HDP’nin baraj sorunu kalmadı” düşüncesiyle kendi partilerine gidebileceğini kaydetti.

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Erdo
1 ay önce
Bey efendi ne kadar da hdp pkk hayranıymış. Aklı bulsun da kafasına soksun, tabi var ise.
fiber.
1 ay önce
HEP AYNI SENARYOLAR.yOL BELLİ ÇİZGİ BELLİ.
İyi de
1 ay önce
Sana ne sancar Sordular mı sana
Hüseyin
1 ay önce
Sayın sencar sen kendi fikrini söylüyorsun,bu millete mal edemezsin herkes önündekini yesin başkasının önüne saldırması. Bak terör tükenmek üzere Mehmetçik polisler mit elbirliği ile gece gündüz ülkemizin selameti için görevi başında , bu milletin vergisinden maaş alıp dağdakı eşkiyaya yardım eden terörü destekleyen kim olursa olsun sonucuna katlanacak yok oy bölünür yok Erdoğan yanlış yapar bırak bu ağızları içiniz yanıyor dimi iddaname kabuledildi diye
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
HÜSEYİN HEMŞERİM YORUMUNA KATILIYORUM ! ÖRNEK VERECEK OLURSAK; BU HDPKK ; HERGÜN İSTANBULU KARIŞTIRMA DERDİNDE! BİRDE O KADAR IRKÇI VE BÖLÜCÜ Kİ BU KAHBELER! İSTANBULDA EN ÇOK KARADENİZLİ VAR ÖZELLİKLE BİR ÇOK İLÇEDE TRABZONLU,GİRESUNLU VE SİVASLI (KARADENİZLİ DIŞINDA EN ÇOK SİVASLI VAR);ÇOĞUNLUKTA OLMASINA RAĞMEN İSTANBUL'UN ÇOĞU KÜRT YALANI ATARLAR! MAKSAT KÜRT IRKÇILIĞI YAPACAKLAR YA ! HDPKK KESİNLİKLE KAPATILIP ASIL ÖNEMLİSİDE YÖNETİCİLERİ HAPİSTE ÇÜRÜMELİ !
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
HÜSEYİN KARDEŞ HAKLISIN ! GEÇMİŞTE BİZİM TARAFTAR GRUBU ULTRASLAN TAKSİMDE TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ! ORDAN TESADÜFEN GEÇEN HDPKK LI BİR PİÇ BİZE DOĞRU BEBEK KATİLİ APO LEHİNE BAĞIRINCA BEYNİMDEN VURULMUŞA DÖNDÜM VE BU TERÖRİSTİN AĞZINI BURNUNU KIRIP POLİSE VERDİK! YANİ BUNLAR BÖYLE KAHBEDİR! DEVLETİN EKMEĞİNİ YİYİP DEVLETE KURŞUN SIKAN PİÇTİR ! ORADA BENİM ATTIĞIM YUMRUK TERÖRE ATILDI ASLINDA !
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
ERDOĞAN'IN TERÖR KONUSUNDA TEK YANLIŞI AÇILIM DÖNEMİ OLMUŞTUR! ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEN KARDIR DİYEREK BU YANLIŞTAN DÖNMÜŞTÜR ! ZATEN AK PARTİLİLERİNDE ÇOĞU AÇILIMA KARŞIYDI ! ŞU ANDA MEHMETÇİK KAFASINI EZİYOR PKK LILARIN !
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
İYİKİ VARSIN EREN...
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
TRABZONUN KAHRAMAN EVLADI EREN BÜLBÜL'ÜMÜZÜN SAYGIDEĞER AĞABEYİNİ TT ARENA'DA AĞIRLAMIŞTIK ULTRASLAN TARAFTAR GRUBU OLARAK; ANTALYA MAÇINDA ! MEKANIN CENNET OLSUN EREN ! #İYİKİVARSINEREN !
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
SÖZDE ANKET ŞİRKETİ METROPOLL HDPKK KAPANIRSA ; ÇOĞU OYU CHP YE GİDER DEMİŞ ! DOĞU VE G.DOĞU DIŞINDA HDPKK ZAYIF ZATEN OYLARIDA CHP YE GİDİYOR ZATEN!(ÖRNEK; ANKARA,ANTALYA BELEDİYE SEÇİMLERİ)
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
HDPKK LILAR YÜREĞİNİZ YETİYORSA O G.T VARSA TRABZONUMUZDA BİR YÜRÜYÜŞ YAPIN ! TRABZONA HDPKK GİREMEZ ! EREN BÜLBÜLÜN KATİLİ HDPKK DIR !
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
HDPKK NIN KAPATILIP VE YÖNETİCİLERİNİN HAPİSLERDE ÇÜRÜMESİ İÇİN SADECE BİR KAÇ NEDEN(DAHA ÇOĞALTILABİLİR): 1- ALÇAK SÖZDE M.VEKİLİN PKK SİZİ TÜKÜRÜĞÜYLE BOĞAR DEMESİ!(KİM KİMİ BOĞUYOR HENDEKLERDE,AFRİNDE GÖRDÜK), 2- TERÖRİST P.BULDANIN KANDİLE GİDİP BEBEK KATİLİ KARAYILAN İLE POZLARI! 3-TERÖRİST SELO DEMİRTAŞIN TERÖRİST APONUN HEYKELİNİ DİKECEĞİNDEN BAHSETMESİ(ŞİMDİ EDİRNEDE KODESTE ÇÜRÜYOR), 4- ÖLDÜRÜLEN PKK LEŞLERİNİN CENAZELERİNE TAM KADRO KATILMALARI VS. UZAR GİDER !
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
METROPOL ADLI SÖZDE ANKET ŞİRKETİNİ ; KURUCUSU BEBEK KATİLİ MURAT KARAYILANIN OLDUĞU HDPKK ADLI SÖZDE PARTİNİN KAPATILMASI İÇİN KORKU BASMIŞ ! HDPKK LILAR BATI İLLERİNDE ZAYIF OLDUKLARI İÇİN ZATEN CHP YE OY ATIYOR YANİ HDPKK KAPATILIRSA CHP YE VERİRLER DEMENE GEREK YOK ! HDPKK NIN OY ALMASI MASUM OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ! ÖRNEK;BİR KATİLİN 1 MİLYON DESTEKÇİSİ OLSA ONUN KATİL OLDUĞU GERÇEGİNİ DEĞİŞTİRMEZ ! Kİ HDPKK NIN OYLARININ YARISI ZATEN CHP VE MARJİNAL SOL OYLARI! YANİ GERÇEK HDP OYU DAHA AZ ASLINDA !
uA 34-Trabzonlu
1 ay önce
AYM ÜYELERİ ŞU SÖZÜ HİÇ UNUTMAYINIZ: TERÖRE MERHAMET, VATANA İHANETTİR !

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap