SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Mesut Yılmaz'ın unutulmaz siyaset hayatı

Mesut Yılmaz'ın unutulmaz siyaset hayatı

01 November 2020 Sunday - 11:58

Hayatını kaybeden Mesut Yılmaz uzun süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Yılmaz 11 yıl Anavatan Partisi Genel Başkanlığı, 6 defa başbakanlık ile Dışişleri ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı.

2 aya yakın bir süredir hastanede Akciğer kanseri tedavisi gören eski Başbakan ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz bugün hayata gözlerini yumdu.

Yılmaz'a ait geride ise siyasi hayatı kaldı...

1983 yılında Anavatan Partisi kurucuları arasına yer alan Mesut Yılmaz, ANAP Genel Başkan Yardımcısı görevini üstlendi.

Kasım ayında yapılan seçimlerde Rize milletvekili olan Yılmaz, Turgut Özal Başbakanlığı'nda "Bilgilendirmeden Sorumlu Devlet Bakanlığı"na atandı ve hükümet sözcülüğü görevlerini üstlendi.

1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenen Mesut Yılmaz, Türkiye-Batı Almanya ve Türkiye-Yugoslavya ekonomi karma komisyonlarının başkanlıklarını yürüttü.

1987 seçimlerinde yine Rize milletvekili olan Mesut Yılmaz bu sefer Dışişleri Bakanlığı'na atandı. 1988 yılından sonra Avrupa Demokrasi Birliği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.

Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Yıldırım Akbulut'un Başbakanlığı'nda Dışişleri Bakanlığı görevinden 20 Şubat 1990'da istifa etti.

Mesut Yılmaz ın unutulmaz siyaset hayatı #1

ANAP GENEL BAŞKANI ve BAŞBAKAN OLDU

Mesut Yılmaz, 15 Haziran 1991 yılında yapılan ANAP Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçildi. Yılmaz, 1995 seçimleri sonrası DYP ile kurulan 53'üncü hükümetin başbakanı oldu.

28 ŞUBAT SÜRECİ

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Yılmaz, ANAP-DSP-DTP ya da başka bir deyişle ANASOL-D hükümetini kurdu. Yılmaz böylece resmi olarak 3. kez ara dönemlerle birlikte de 6. kez Başbakanlık görevini üstlendi.

25 Kasım 1998'de, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) kendisi ve devlet bakanı Güneş Taner için verdiği gensoru önergelerinin TBMM'de kabul edilmesinden sonra istifa etti. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde partisinin büyük oy kaybına rağmen DSP-MHP-ANAP koalisyonunda yer alarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.

Mesut Yılmaz ın unutulmaz siyaset hayatı #2

ANAP SONRASI...

3 Kasım 2002 seçimleri sonrası yüzde 5 oy oranı alan ANAP'ta görevinden istifa etti. 2007 seçimlerinde Rize'den bağımsız milletvekili olarak Meclis'e giren Yılmaz, 2009 yılında ANAP ve DYP'nin birleşmesiyle kurulan Demokrat Parti'ye (DP) geçti. Namık Kemal Zeybek'in Genel Başkan seçilmesinin ardından 2011 yılında partiden istifa etti.

YÜCE DİVAN YARGILAMASI

Mesut Yılmaz, TBMM tarafından Güneş Taner ile birlikte "Türkbank ihalesi sürecinde malın satımında ve değerinde fesat oluşturacak ilişki ve görüşmelere girdikleri ve bu eylemlerinin Türk Ceza Kanunu'nun 205. maddesine uyduğu iddiasıyla" hakkında Yüce Divan'a sevk edildi.

Mesut Yılmaz ın unutulmaz siyaset hayatı #3

Yüce Divan sıfatıyla görev yapan Anayasa Mahkemesi, her iki kişinin suçlama kararlarının ayrı ayrı ele alınması gereği nedeniyle kararı iade etti. Karar 27 Ekim 2004'te tekrarlandı ve onaylandı. Böylece Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan'da yargılanan ilk başbakan olmuş oldu.

Üç üyenin sanıkların beraatini istemesine karşın oy çokluğuyla verilen karar sonucunda, dava normal zaman aşımı süresine kadar muhafaza edildikten sonra düşecek.

Mesut Yılmaz ın unutulmaz siyaset hayatı #4

OĞLUNU KAYBETMİŞTİ

1976 yılında Berna Yılmaz ile evlenen Mesut Yılmaz'un Yavuz ve Hasan isimlerinde iki çocuğu vardı.

Uzun süredir “Temporal Lob Epilepsi” hastalığı nedeniyle tedavi gören Yavuz Yılmaz, Beykoz Konakları'ndaki evinde 2017 yılında intihar ederek yaşamına son vermişti.

Yavuz Yılmaz'ın ölümü Yılmaz ailesini derinden etkilemişti.

Beğendim
1
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

bulut
27 gün önce
ÖZAL DÖNEMİMDE Trabzon'da fındık atölyeleri kapatıldı. Yerine daha iyisimi yapıldı? Hayır. Balık tesisleri satıldı.Daha iyisimi yapıldı.Hayır. Atapark tütün işletmesi satıldı. Daha iyisimi yapıldı. Hayır. Peki zarar eden kurumlar kapatılmadan özel sektör ile devlet kurumları müşterek çalışma yapabilirmiydi? Yapardı.Üretim için ne düşünüyoruz? Karadeniz Bölgesinde yapabileceğimiz işler var mı? Var.Turizm ve kentsel dönüşüm çalışmaları..Bu nesil bunları yapıyor.Güzel ..Yarınki nesiller avrupanın yaptığı teknolojik çalışmaları öğrenecek...
bulut
28 gün önce
1980 yılında ÖZAL ,24 ocak kararlarını yazdı...Hayali ihracatların 4 bin dosyanın borçlarını AK Parti ödedi...Bankalarda para konacak yer yoktu,Vergi iadelerini taksitli ödendi...Özel sektör 400 adet çay fabrikası kurdu. Devletin 50 binlira verdiği kişilere şirketler 400 bin lira verdi. Sonuç deniz bitti...
Yilmaz Sahinkaya
28 gün önce
Mesut Yilmaz Turkiye'nin Bulent Ecevitten sonra ingilizcesi en duzgun olan basvekili idi. ABD'de TV konusmalarinda hem ABD ve hemde Ingilizcesiyle Amerikalilari kendine hayran ettirdi. Mekani cennet olsun
Osman/61
1 ay önce
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ayrıca ailesine, sevenlerine de sabırlar versin.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap