SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Meral Akşener: 'Devlet nasıl yönetilir herkese göstereceğiz'

Meral Akşener: 'Devlet nasıl yönetilir herkese göstereceğiz'

21 September 2020 Monday - 11:50

Partisinin 2. Olağan Kurultayı'nda güven tazeleyen İYİ parti lideri Akşener, "geçmişin hatalarını tekrarlamadan güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirerek Türkiye'yi yeniden ayağa kaldırma" sözü verdi.

İYİ Parti'nin 2. Olağan Kurultayı "Millet Bizi Çağırıyor" sloganıyla Altınpark Anfa'da yapıldı. Kovid-19 önlemleri kapsamında seyircisiz yapılan kurultayda Meral Akşener, genel başkanlık koltuğunda tek aday olurken, 50 kişilik Genel İdare Kurulu (GİK) ve 11 kişilik Merkez Disiplin Kurulu (MDK)  üyelikleri için yarış yapıldı. Divan Başkanlığı'na seçilen İsmail Tatlıoğlu'nun konuşmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ve şehitler için Fatiha Suresi okundu. Tüzük değişikliği komisyon raporunun okunmasının ardından genel başkanlık seçimi yapıldı. Oyların tasnifi ve sayılmasının ardından İlçe Seçim Kurulu yetkilisi sonuçları açıkladı. Akşener, oy kullanan 1289 delegeni tamamının oyunu alarak, yeniden genel başkan seçildi. Seçim öncesi kürsüye çıkan Akşener, ekonomiden dış politikaya, sağlıktan eğitime kadar birçok konuda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi, İYİ Parti iktidarında yapacaklarını tek tek sıraladı. Her türlü engele, tuzağa, iftiraya rağmen dimdik ayakta durduklarını çünkü arkalarında milletin olduğunu söyleyen Akşener, 3 yıl önce İYİ Parti'yi milletin kurduğunu ifade ederek, "Aziz milletim, bu partiyi biz kurmadık. Bu partiyi siz kurdunuz, İYİ Parti sizindir. İYİ Parti ezilenlerin, horlananların partisidir. İYİ Parti milletin kendisidir" dedi. Türkiye'nin iyi yönetilmediğini kaydeden Akşener, "Türkiye'yi 2. Dünya Savaşı'ndan koruyan, Kore'de Türk'ün kudretini dünyaya gösteren, Akdeniz'in ortasında, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni kurduran, Kardak'a bayrağımızı diktiren, terörist başını Suriye'den çıkartıp, kapı kapı gezdiren, Türk dış politikası terk edildi" ifadelerini kullandı. Dış politikada gelinen noktayı eleştirirken, "Burası atamızdan bize miras kalan Türk devleti. Bu gerçeği her birinize bir bir öğreteceğiz. Ya öğreneceksiniz ya da ilk koyulan sandıkta gideceksiniz" diyen Akşener, bir ülkenin varlığının o ülkenin adaletine emanet olduğunu vurguladı. Akşener, "Bir ülkede adalet yoksa, bereket olmaz. İş insanı, sanayici yatırım yapmaz, yapamaz. Yabancı yatırımcı gelmez, gelemez. Kalkınmanın önüne bariyerler örülür. İşsiz sayısı artar. Emeklinin, işçinin, memurun maaşı kuşa döner. Gençler hayal kuramaz, umudunu yitirir. Sayın Erdoğan, bunların hepsi oldu, milletimiz bunları tüm çıplaklığıyla yaşıyor" dedi.

"Ne dış politikada ne ekonomide ne kalkınmada ne de eğitimde istikrar sağlandı" diyen Akşener,  şunları söyledi: "İstikrarlı oldukları tek konu, verdikleri ballı ihaleler oldu. Çocuklarımızın rızkı, rant çetelerine peşkeş çekildi. Bire yapılacak işler, beşe ihale edildi. Geçmediğimiz yol ve köprülerden adeta haraç kesildi. Pandemi süresince milletine maske bile dağıtamayan bu iktidar, o beş müteahhidin milyarlarca liralık alacağını dakika geciktirmedi. Beş müteahhide 'Hızır' olan iktidar, milletine, ola ola 'Hızır Paşa' oldu. Geçen sene 24 lira olan bir ürünün fiyatı, bugün 36 lira olmuş. Sorsan enflasyon yüzde 14. Kendilerini kandırıyorlar, bizi de kandırabileceklerini sanıyorlar. Oysa partili damat ekonomisinin gerçekleri çok başka, Türkiye bunu hak etmiyor. Türkiye'nin kaynakları var. Türkiye zengin bir ülke. Türkiye, milletini bolluk içinde yaşatacak her şeye sahip. Ama 83 milyon vatandaşım, damadın gözünde 5 müteahhit etmiyor."

Erdoğan'" Hani, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne geçince, Türkiye prangalarından kurtulacak, ekonomi uçacaktı" diye soran Akşener, "Bu mu damadınla el ele uçurduğunuz ekonomi? Ülkenin parasını pul ederek, kimi, neyi uçuruyorsunuz? Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi dedikleri bu ucube sistem, bırakın Türkiye'yi uçurmayı, her geçen gün uçuruma sürüklüyor. Bu sistem yüzünden; mutfakta tencere kaynamıyor, pazarda fileler dolmuyor, anaların evlatları iş bulamıyor, her gün daha fazla genç, ülkesinden umudu kesiyor" dedi. 18 yılda dünya büyürken, Türkiye'nin gelirinin 10 sene öncesine gerilediğini ve giderlerin katlandığını vurgulayan Akşener, "İktidara geldiklerinde otomobil alınabilen parayla, bugün ancak 3 tane yeni model telefon alınabiliyor. Bu millet, bu ucube sistemi hak etmiyor. Milletimiz sözlerine güvendi, destek verdi ama artık damadın yalanları milletin gerçeklerini saklayamıyor. İşte bu yüzden Türkiye'nin dört bir yanından, bir ses yükseliyor. Millet bizi çağırıyor. Diplomasiden ekonomiye, eğitimden üretime, işsizlikten borçlara, boşaltılan hazineden, vatan evlatlarını ortada bırakan kayırmacılığa kadar, bütün bu keşmekeşin ve çilenin çözümü belli, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemdir" diye konuştu.

'MİLLET BİZİ ÇAĞIRIYOR'

Kurultayda oy kullanan 1289 delegenin hepsinin oyunu alarak yeniden İYİ Parti Genel Başkanı seçiler Meral Akşener, yaptığı kısa teşekkür konuşmasında, "Güveniniz, desteğiniz, varlığınız için, direnciniz için teşekkür ediyorum. Bu ülkeye bağlılığınız, vatan severliğiniz için teşekkür ediyorum. Alparslan'la Mustafa Kemal Atatürk arasındaki bağı kurduğunuz için teşekkür ediyorum. Evet millet bizi çağırıyor. Yarından itibaren tekrar milletimizle bir arada olmaya birlikte olmaya, herkese hazır olduğumuzu göstermeye devam edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE'Yİ YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ

İktidara geldiklerinde ilk olarak bu düzeni değiştireceklerini, "iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem"le Türkiye'yi yeniden ayağa kaldıracaklarını ifade eden Meral Akşener, vaatlerini şöyle sıraladı:

"İYİ Parti iktidarında ilk iş olarak, ülkemizi uçurumun kıyısına sürükleyen, milletimizi yokluğa mahkum eden bu düzeni değiştireceğiz. Eskiye dönmeyeceğiz. Eskinin yanlışlarının tekrar edilmediği, vesayetin olmadığı, hakimiyetin gerçekten milletin olduğu, demokrasinin tam ve kamil olarak uygulandığı, 21'inci yüzyıl Türkiye'sine yakışır bir sistemle, milletimizi buluşturacağız. Türkiye'yi yeniden ayağa kaldıracağız. Türkiye'yi ayağa kaldırmanın ilk adımı, bir Washington'a, bir Moskova'ya, bir Berlin'e, bir Londra'ya koşan şaşkınlıktan kurtulmaktır. Yani tam bağımsızlıktır. Tam bağımsızlık, itibarlı uluslararası ilişkiler demektir. Bunu sağlayacak, Türkiye'ye kaybettiği itibarını yeniden kazandıracağız. Türk dış politikası, milli çıkarlarımızın gerektirdiği bir karaktere bürünecek. İsrafa ve rant düzenine son vereceğiz. Kaynaklarımızı doğru kullanacak, milletin parasını üretim ve istihdam yaratacak alanlarda değerlendireceğiz. Sıkıştıkça kasa gibi kullandıkları ÖTV'yi düşüreceğiz. Deli dumrul vergilerini kaldıracağız. Güçlendirilmiş parlamenter sistemde iktidarla millet arasında mesafe olmayacak. Siyaset vatandaşın ayağına gidecek, derdini dinleyip, çözüm üretecek. 'Sosyal yardım' sözü rafa kaldırılacak ve adı 'sosyal hak' olacak. Geçim derdindeki vatandaşın üzerine çay atmayacağız, attırmayacağız. Meclis iradesini yok sayanlara, kayırmacılığa, mepotizme, müteahhit cumhuriyetine, işsiz milyonlara, sabahın köründe göz altına alınan gazetecilere, yargısız infaz kültürüne, yargıda, eş dost muhabbetiyle adaletin yaralanmasına, hayvan ve doğa kıyımına geçit vermeyeceğiz. Türkiye'ye, hayatın her alanında nefes aldıracağız. Huzuru, güveni, adaleti ve zenginliği tesis edeceğiz. Türk milletini, hayallerimize ortak edeceğiz. Ve göreve geldiğimizde en iyi bildiğimiz işi yapacağız: Devlet nasıl yönetilirmiş, dosta düşmana göstereceğiz."

"Milletimiz bize elini uzatıyor. Millet bizi çağırıyor. Uzanan o eli tutmak için işte buradayız. Biz hep aynı sevdadaydık. Biz hep aynı yerdeydik. Biz hep buradaydık. Ve biz hâlâ buradayız. İşte bizim yolumuz budur" diyerek partililere "Buyurun, şimdi ayağa kalkın" diye seslenen Akşener sözlerini şöyle tamamladı: "Millet bizi çağırıyorsa, oturmak olmaz. Şu andan tezi yok, hep ayakta olacağız. 3 yıl önce millet bizi, kıvılcım olarak gönderdi, büyüdük ateş olduk. Şimdi millet bizi çağırıyor. Mahalle mahalle, sokak sokak dolaşacaksınız, çalınmadık kapı, sıkılmadık el, dinlenmedik dert bırakmayacaksınız. Ateş olarak gideceksiniz, güneş olup geleceksiniz. Güneş olarak gelecek, Türkiye'nin üstüne doğacaksınız."

KURULTAYDAN NOTLAR... KURULTAYDAN NOTLAR...

Korona virüs salgını nedeniyle Altınpark'ta yapılan kurultayda basına ayrılan bölümde dev ekran kurulurken, platforma Atatürk ve Meral Akşener posterleri ile Türk bayrakları asıldı. Alanın farklı yerlerine "EYT'lilerin hakları için", "Yaşama ve canlıya saygı için", "Kadına şiddetin artık son bulması için" gibi yazılar asıldı. Kurultay alanında delege ve diğer katılımcılar sosyal mesafeye uygun şekilde ayrılmış yerlere oturdu. Maskesiz dolaşılmaması gerektiği uyarısında bulunan alanın her yerine dezenfektan konuldu. Alanda ilk kez, "Millet bizi çağırıyor. Emir baş göz üstüne. Bugünler geçecek inan. Yemin bayrak üstüne..." sözlerinin yer aldığı kurultay şarkısı çalındı. 1379 delegesi bulunan İYİ Parti'de, kurultaya katılan 1289 delege, 44 sandıkta oy kullandı. Yığılmaların önüne geçilmesi amacıyla 132 kabin oluşturuldu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

kayhan
1 ay önce
yasen evde yemek yapmasini bilmiyon türkiyemi yönetecen ya git allah askina evde kocana bir seyler yap. senle kemala kalirsa bu türkiye 50 yil daha geri gideriz türkiyeyi satarsiniz be Laleler....
İsmail
1 ay önce
Bizim inancımızda yemekte konuşulmaz önce şu kahvaltıyı bitir sonrasına bakarız acele işe şeytan karışır.
Yusuf
1 ay önce
Meral hanım gösterse ancak bu memleketin askerlerini polislerini sivil halkını şehit eden katil sürüsüyle işbirliğini gösterir kimseyide kandırmaya çalışmasın Meral hanımın bu vatan hainleriyle iş birliği yaptığını gördükten sonra kadınlara olan sevgi ve sempatimde bayağı azaldı
Hüseyin
1 ay önce
Gösterirsin tabi senin içişleri bakanlığı yağtığın dönemide biliyoruz. Sende abdüş gibi cinali göremeyeceğin nimetleri Tansu çillerin sayesinde gördün ama .şimdide aç tavuk kendini buğday ambarında görürmüş genelbaşkan seçildinya sandınki Türkiye cumhuriyet ine başkan oldun sen önce arın temizlen ondan sonra
kaplan
1 ay önce
Sen önce dış güçlerin maşası olmaktan kurtul teröristle arana mesafe koy .Ondan sonra konuş.Çakma milliyetçi.
Ramiz
1 ay önce
Bu kadına hala dava açılmadımı 16 temmuzda Başbakanım demişti
HALİL İBRAHİM KESKİN
1 ay önce
BU MARUL APLAYI SANKİ TANIMAYAN VAR. ÖYLE BOL KESEDEN ATMAYLA DEVLET YÖNETİLMİYOR. BUNU EN İYİ KENDİSİ BİLİYOR AMA YAŞADIKLARI REİS PARANOYASINDAN MI YOKSA MİLLETİ KENDİLERİ GİBİ BALIK HAFIZALI ZANNETMELERİNDEN Mİ BİLİNMEZ MİLLETİ KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR.İTTİFAK ETTİKLERİNİ BİLE İNKAR EDEN BU ABLA BİLSİN Kİ ARTIK MİLLETİN ÖYLE YALANLARA KARNI TOK.
Mustafa
1 ay önce
hamfendi sizin içişler bakanliginizi biliyoruz polis kontrol yerlerinde pkk kontrol yapılıyordu nerden nerelere geldik allaha şükürler olsun bu millete en iyi hizmetin olur evine dönersen
K.Atamer
1 ay önce
ABD ve pelsinvanya TÜRKİYE üçgeninde one-line sistemi ile mi devlet yöneteceksiniz?.Siz kim yönetmek kim.Siz ancak emir alır onu yapmaya çalışırsınız.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap