SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Kılıçdaroğlu'dan iktidara tepki: O cumhurbaşkanı yangınları önleyemez

Kılıçdaroğlu'dan iktidara tepki: O cumhurbaşkanı yangınları önleyemez

03 Ağustos 2021 Salı - 16:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarıyla mücadeleyi yandaşı için yıllık ihalelerle yapıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yangın' konulu basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Bir Cumhurbaşkanı orman yangınlarının beşer yıllık zaman diliminde arttığını göremiyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Artık halka gerçekleri söyleme zamanı. Bunu bu trolleşmiş iktidardan beklemek abesle iştigal olacağı için bunu biz yapmaya başlayacağız. Bu süreçte kayıpların raporlanması lazım. Yangından kim ne zarar gördüyse kayıt altına alınmalı." dedi. 

Saray iktidarı devletimizi aciz duruma düşürmüştür" diye konuşan Kılıçdaroğlu, "Ülkemizi derhal yeni iklim krizlerine hazırlamaya başlamamız lazım. Ülkemiz iklim ve su krizinin ortasındadır. Saray iktidarı bu uyarıları duymamaktadır" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:Orman yangınlarına karşı canla başla mücadele eden tüm orman çalışanlarına, polis ve askerlerimize, itfaiye personelimize, belediye personellerimize, gönüllü olarak sahada çalışan arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Sizler bizim kahramanımızsınız. 

ŞAHİN AKDEMİR'İN AİLESİNE TAZİYE

Bizim töremizde, geleneğimizde, ahlakımızda, inancımızda başsağlığı dileyeceğimiz kişileri ayağımıza çağırmak yoktur. Ya aileyi ziyaret eder, ya telefonla başsağlığımızı sunarız. Örfümüz, adetimiz budur. Ahlakımız budur. Ancak Marmaris'te hayatını kaybeden Şahin Akdemir'in ailesi korumalar gözetiminde evinden alınarak Erdoğan'ın yanına getirilmiş ve Erdoğan burada aileye başsağlığı dileyerek, fotoğraf çektirmiştir. Bu davranışı bu toplum kabul etmez, içine sindiremez.

"BİR CUMHURBAŞKANI..."

Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleme konusunda bir master planı hazırlamaktan acizse, o cumhurbaşkanı orman yangınlarını engelleyemez. Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarının beşer yıllık zaman dilimleri içerisinde sürekli arttığını göremiyor, görüyor da kavrayıp, önlem almıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı küresel ısınma ile birlikte orman yangınlarının artacağını bilmiyorsa, dünyada ve Türkiye'de ilgili uzmanların yazılı uyarılarını dahi okumuyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarıyla mücadeleyi yandaşı için yıllık ihalelerle yapıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarınla kullanılacak uçak ve helikopterlerin dengeli olması gerektiğini bilmiyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı yangında kullanılacak filonun belli bölgelerde bulunması ve yangına süratle müdahale edilmesi gerektiğini bilmiyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı yanan orman alanlarının tekrar kazanılması için görevi Orman Bakanlığı'na değil de, Turizm Bakanlığı'na veriyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı yanan orman alanlarının yerine otel yapımına ses çıkarmıyor, otel yapılmasını sağlıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı Cumhuriyet'in göz bebeği olan Türk Hava Kurumu'nu işlevsiz hale getirip adeta Cumhuriyetten intikam almaya kalkıyorsa o cumhurbaşkanı ormanları koruyamaz.

"MİLLETİMİZE YAPMAMIZ GEREKENLERİ ANLATACAĞIM..."

Bu söylediklerimin tamamı doğrudur. Geldiğimiz tablo, yaşadığımız trajedi tam da budur. Türkiye yönetilemiyor. Sevgili halkım, yangınlar devam ediyor. Biliyorum, canımız çok yanıyor. Büyük bir üzüntüyle söylüyorum ki; Saray iktidarı devletimizi aciz duruma düşürmüştür. Şimdi milletimize yapmamız gerekenleri anlatacağım. Ülkemizi derhal yeni iklim krizlerine hazırlamaya başlamamız lazım. Ülkemiz iklim ve su krizinin ortasındadır. Saray iktidarı bu uyarıları duymamaktadır. Bu süreçte kayıpların raporlanması lazım. Bu yapılırken Erdoğan'ın halkımıza adeta bir kredi pazarlayıcısı gibi yaklaştığı şekilde değil. Doğru dürüst kayıpların raporlanması lazım. Kim zarar gördüyse kayıt altına alınmalıdır. Her orman için güncel ve doğru bir yangın planının yapılmasını sağlamalıyız. Bu iktidarın işi demeyeceğiz biz yapacağız. Duygusal olarak fidan dikilsin diyorsunuz anlıyorum ama bilim insanlarını dinlemeye başlamanın tam zamanıdır. Bilim Çalıştayı gerçekleştireceğiz.  THK'nın yenilenmesi için belediyelerimizi, iş insanlarımızı ve halkımızı göreve çağırıyorum. Biz bunu yapacağız, iktidardan artık bir şey beklemeyeceğiz. Onları trolleri ile baş başa bırakacağız. Biz milletimizle, Saray iktidarının unuttuğu orman köylülerimizle el ele vererek gerçeklere odaklanacağız. Yaşadığımız felaket zaten saray iktidarının elinde hırpalanmış olan ruh sağlığımızı maalesef daha da etkiledi. Halk yardım çağrısı yaptığı zaman onları anlamak yerine önüne geleni terörist yaftalamak ancak aciz yönetimlerin başvuracağı bir taktiktir. Halkımızın ruh sağlığını düşünmeliyiz. Yangında zarar görmüş alanlara ne Turizm Bakanı'nın, ne sarayın, ne de onların avalerinin bir tek tuğla koymalarına izin vermeyeceğiz. Herkesi uyarıyorum. Yanan alanlarda ranta açılacak bir avuç toprağı bile yanlarına bırakmam, ellerinden alacağım."

Beğendim
1
Sevdim
1
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
1 ay önce
O cumhurbaşkanı artık bitmiştir. Zarardır. Zararın neresinden dönulse kârdir.
Lazz
1 ay önce
Şu yorum yapanlarin düşünce tarzini Rabbim düşmanima vermesin.Sy Kilictaroglunun yaptigi eleştirilerde yanliş olan raraf ne?Neden Beceriksizleri savunuyorsunuz.Neden iktidara baski yapip yanlişini göstermiyorsunuz.Türkiyede yazlari yangin cikacagini Hükümet bilmiyormuydu?Biliyorsa aldigi önlemler buysa hemen istifa etsinler.
Seyit
1 ay önce
Evet o önleyemez.Helikopter pervanesi yangını arttırıyor diyen o yangınları önler.Bunu ne abd ne Avrupa ne çin ne japonya bilmiyordu Kılıçdaroğlu bilimsel bir yaklaşımla sorunun kaynağına indi.Sahi Kılıçdaroğlu Antalya Türkiye'nin hangi bölgesinde.G0neydoğuAnadolu mu yoksa Karadeniz mi Bil bunu oyum sana
Fırtına Kuşu
1 ay önce
İSKİ'de olduğu gibi siz de kandaşlarınıza verirsiniz ihaleleri. ne değişecek? siz çok mu güvenilirsiniz?
Doğru söz
1 ay önce
Trolsün. Ahmaksın . Cahilsin. Aldığın troll parası kadar bile etmezsin. Günâkârsın. Ve hesap vereceksim. Günü geliyor. Yakındır.
Doğru söz
1 ay önce
Fırtına kuşu, kuş olduğun, kuş beyinli olduğun aşikâr. Daha çok alçalma.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap