SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Kılıçdaroğlu: Sözleşmeli, ücretli öğretmen garabeti bitsin

Kılıçdaroğlu: Sözleşmeli, ücretli öğretmen garabeti bitsin

16 Eylül 2020 Çarşamba - 12:55

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde basın açıklamasında bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Eylül'de başlayacak olan yüz yüze eğitim dönemi öncesinde açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, iktidara önerilerde bulunurken, CHP'li belediyelerin eksiklikleri tamamlamaya hazır olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

Aileler her evladının başarılı olmasını ister, öğretmenin bütün emeğinin çocuğa harcamasını ister. Dolayısıyla her aile çocuğu iyi eğitim alsın diye her türlü fedakarlığı yapar.

Eğitime yaklaşımda dünya gerçekleri asla gözardı edilemez. Bu konunun uzmanları tarafından değerlendirilir ve gündeme alınır. Eğitimle ilgili konular konuşulurken uzmanların olmasına özen gösterilir.

"18 YILLIK AKP DÖNEMİNDE EĞİTİM SİSTEMİMİZ FELÇ EDİLDİ"

Yani yaşamı boyunca, eğitim konusunda uzmanlaşmış bilimsel yazılar yazmış görüşler değerlendirilir. Tüm paydaşlar bir araya gelir ve çözüm bulunur.

Eğitim şuralarında oturulur konuşulur ve politikalar belirlenir. Bakandan bakana ya da günü birlik politikalarla eğitim politikaları oluşturulmaz. Üzülerek ifade ediyorum ki 18 yıllık  AK Parti döneminde eğitim sistemimiz tamamen felç edildi.

Bakandan bakana eğitim politikaları oluşturuldu, kişinin bakışına göre eğitim politikaları oluşturuldu, paydaşlar hiç dikkate alınmadı. Hangi partiden olursa olsun eğitim sisteminden hiçbir anne ve baba memnun değil.

Çok basit bir örnek; eğitim sistemini temelden sarsan bir örnek; 4+4+4 uygulamasıdır. Şimdi soruyorum; bu sistem getirilirken Milli Eğitim Şuralarında mı konuşuldu mu? Tartışıldı mı? Karara başlandı mı? Hayır!

Peki; kalkınma planlarında böyle bir hedef öngörü var mıydı? Hayır! Peki; MEB’de görüşüldü mü? Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü mü? Hayır! Nasıl bir karar verildi? Bir kanun teklifi beş AK Parti milletvekili imzaladı. 5 vekilin hiçbiri eğitimci değildi.

"EĞİTİMDE EŞİTSİZLİK TABLOSU KARŞIMIZA ÇIKTI"

Düşünebiliyor musunuz? Milyonlarca evladımızı eğitimden bir haber olan tek bir makalesi olmayan 5 kişi bu politikaları belirledi. Dünya tarihinde böyle bir felaket örneği yoktur. Acı ama Türkiye’nin gerçekleri bunlar. Durumu iyi olan aileler çocuklarını özel okullara yolluyor çocukları daha iyi eğitim alsın diye. Durumu iyi olmayan aileler… Eğitimde fırsat eşitliği değil olağanüstü bir eşitsizlik tablosu karşımıza çıktı.

Milli Eğitimle ilgili geldiğimiz bir süreç var, yaşadığımız sorunlar var. Bu sorunları en rahat nasıl aşabiliriz? Kısa sürede neler yapabiliriz? Bu konu hakkındaki düşüncelerimizi ifade etmek için bu basın toplantısını düzenledik. Nedir?

Önce sayıları verelim. Bugün devlet okullarında zorunlu örgün eğitim kapmasında devletin 54 bin 715 okulu var. Ayrıca 13 bin 870’de özel okul sayısı var. Zorunlu örgün eğitim kapmasında toplam derslik sayısı 588 bin 10 derslikte çocuklar eğitim görüyorlar. Derslik başına 25.8 öğrenci düşüyor. Yani 26 öğrenci. Özel okullarda ise 139 bin 337 derslik var burada derslik başına öğrenci sayısı 10.6 yani 11 öğrenci var.

"3 MİLYON ÖĞRENCİNİN EVİNDE İNTERNET YOK"

Özel okullarda hem derslik sayısı fazla hem de derslik başına düşen öğrenci sayısı az. Eğitim kalitesi de daha iyi. Devlet okullarında örgün eğitim kapsamında 15 milyon 189 bin 878 öğrenci devlet okullarında. Özel okullarda okuyan öğrenci sayısı ise 1 milyon 468 bin 198’dir. Okullardaki öğretmen sayısı devlet okullarında 942 bin 936’dır. Bu öğretmenlerin 101 bin 730’u sözleşmeli. Özel okullarda ise 174 bin 750 öğretmen var.

Zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet yoktur. 21. Yüzyıldan söz ediyorum. Türkiye’den söz ediyorum. Türkiye’yi çok farklı bir şekilde iktidarın halkımıza lanse ettiğini biliyorum. Türkiye’nin uçtuğunu, büyüdüğünü söylüyorlar, Türkiye’nin dünyaya meydan okuduğunu söylüyorlar. Türkiye’nin eğitim sisteminin çok parlak olduğunu söylüyorlar. Ama rakamlar yalan söylemez 3 milyondan fazla öğrencinin evinde internet yok. Sadece bu mu hayır! Devlet okullarına giden öğrencilerden 754 bin 429 öğrencinin de evinde televizyon yok ama biz uzaktan eğitim EBA dediğimiz şeyi yapıyoruz. Televizyonu olmayan bir öğrenci nasıl eğitim alacak. Sayı 754 bin 429…

"BAZI KÖY OKULLARI YENİDEN AÇILMALIDIR"

Pandemi koşullarına uygun eğitim için en az 57 bin 340 yeni dersliğe ihtiyaç var, 92 bin 165 yeni öğretmene ihtiyaç var. Hem dersliğe hem de öğretmene ihtiyaç var. Neler yapılmalı. Diyorlar ya CHP hep eleştirir hiç öneri getirmez. Pandemi süresince esnaf için, çiftçi için, sanayici, memur, çalışanlar için işçiler için hep öneriler getirdik. Şimdi de eğitim konusunda bize düşen sorumluluğun gereği olarak önerilerimiz.

1- Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekli mali kaynak sağlanarak ivedilikle 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamacağını söylüyorsa yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir.

Öte yandan İBB İSMEK ve ABB BELMEK binalarının çocuklarımızın pandemi koşulları için uygun bir şekilde eğitim almaları için Milli Eğitim Bakanlığı’nın kullanımına tahsis etmeye hazırdır.

2- YÖK ile yapılacak işbirliği kapsamında üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerin özellikle derslik, amfi ve konferans salonlarının gibi alanların doğrudan örgün eğitim sistemine kullanımına tahsis edilmelidir. Yeniden açılacak köy okulları ile düşünüldüğünde metrekare başına düşen öğrenci sayısında çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olacaktır. 

3- Yeni dersliklerin hizmete girmesi ile birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden süratle yapılmalıdır. Sosyal devletin önemi bir kez daha kabul edilmelidir. Siyasi otorite pandemi meselesiyle kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son vermelidir. Öğretmen öğretmendir kadrolar verilmelidir.

4- Okulların hijyen kurallarına uygun olarak açılması ve hijyenin sürekliliği açısından Milli Eğitim Bakanlığı’na en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personeli alınmalıdır. Önerimiz AK Parti’nin de lehine 60 bin kişilik kadro açacaksın. Bugün için diğer bakanlıklardan ve İŞKUR üzerinden sağlanan personelin hijyenin sürekliliği açısından yeterli olmadığı açıktır.

5- Dezenfektan, maske, ateş ölçüm cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir. 

6- Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için maliyet evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. Böyle bir fon var böyle bir para var eğer bu para heder edilmesiyse bunun için kullanılmalıdır.

7- Bu bağlamda uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişimi ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm altyapı sağlayıcıları nezninde girişimde bulunulmalıdır. Operatörlerin de sorumlulukları olduğu asla unutulmamalıdır. 

8- Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın STK’larla “Senin de televizyonun olsun” kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa CHP’li belediyeler STK’ların da katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Sizce Eddie Newton başarılı olur mu?

Yorumlar


550

hukuk
7 gün önce
Sözleşmeli öğretmen atamalarında, sözlü puanlar esas alınarak yapıldı.KPSS PUANI DÜŞÜK OLANLAR, 0,5 PUAN VERİLEREK 0.1 - 0.01 - 0,001 PUANLAR, YAPILARAK 74,161 PUAN ATAMANADI. 74,162 atandı. Aradaki puan farkı, 0,001 böyle onlarca atama yapıldı. Muhalefet Anayasa Mahkemesine giderek sözleşmeli sınavı iptal ederek, KPSS puanı ile atamalar yapılmalı...
adil
9 gün önce
Sözleşmeli öğretmen atamalarında sözlü sınavlar iptal edilip,KPSS na göre atamalar yapılmalıdır.
hukuk
9 gün önce
Sözleşmeli öğretmenler, sözlü sınavları 2-3 kişi yapıyor. Sözlü sınavlar esas alınarak atama yapılır. Dikkatleri azaltmak için aynı branştaki atama puanları, yüzde,bindeki küsür değerlerle yapıldı. 74,160 puan atanamadı. 74,161 puan atandı. 74,161 puan atanamadı. 74,162 puan atandı. Bu farklar görünürde çok hassasiyetle yapıldı izlenimini veriyor. Gerçekte, yüzde,binde fark yaratmak için sözlü sınav puanları ayarlanıyor. Muhalefet bu haksızlığı gidermek için Anayasa Mahkemesine baş vurmalıdır. Sözlü sınavlar iptal edilmelidir. Atamal
adil
9 gün önce
Sayın KILIÇDAROĞLU sözleşmeleri öğretmenlerin atama puanlarına bakınız. Aynı meslek olan öğretmenler, puanlara bakınız, 74,161 ve 74,162 - 74,160 bunlar atama puanları. Böyle onlarca puanlar var. Sözlü sıvanlarında yüksek puanlar verilerek KPSS daki puanlar düşürüldü. Yüksek demmemesi için, yüzde 1 veya binde bir puanlar düşürülerek yapıldı. Muhalefet ANayasa Mahkemesine giderek bu haksızlığı iptal etmelidir. Çünkü yüzde ve binde puanlar düşürüldü.Sözlü puanlar esas alındı. Sözlü değerlendirmede 3 öğretmen var. Yazılıda bir milyon öğr
rüzgar
11 gün önce
Bugün bankanın bir milletin iktisadi hayatındaki nazim rolü,şeker hastasına karşı-ensülin kadar kıymetlidir.Kim inkâr eder Bankayı !...Ama bankanın bir tarafı varki ,bizi eziyor.Hal tarzı var mıdır? Aranır,mutlaka bulunur. İşte böyle olur çalışma..Sayın KILIÇDAROĞLU'nun çalışma arkadaşları içindeki ekonomistlerde bir grup bu konularda çalışmalı..İkinci grup FAbrika yapan fabrikaları yapmadıkça,fabrikalar vatanı ve milleti sömürür...Bu konular üzerinde çalışalım..Güneşin doğması yakın vakıt pek erkendir.
tuz tanesi
13 gün önce
Ölmek kaderde var,bize ürküntü vermiyor, Lakin dostlardan uzak kalışın ızdırabı zor! Sayın KILIÇDAROĞLU
derin
13 gün önce
Sayın KILIÇDAROĞLU katkı sağlayıcı çözümlerde öneriler sunması değerli ve üzerinde çalışılması gereken konular..Sorunların çözümünde katkı sağlayıcı çözümler önerenler ne güzel insanlardır. selam olsun...

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap