SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Kemal Kılıçdaroğlu: SSK'yı nasıl yönettiğimi herkes çok iyi bilir

Kemal Kılıçdaroğlu: SSK'yı nasıl yönettiğimi herkes çok iyi bilir

27 Ocak 2021 Çarşamba - 13:06

SSK'nın başında olduğu günleri hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, o günlerde verdiği mücadelelerin tarihin not defterlerinde bulunduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'ni (TÜRMOB) ziyaret etti.

Ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, TÜRMOB'un çalışmalarının önemli olduğunu belirtti.

TÜRMOB'un ekonomiyi yakından izlediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, hak edilen bedelin alınamadığını söyledi.

Ekonominin kayda alınmasının sağlıklı vergi üretimini oluşturduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, Sosyal Güvenlik Kurum'larıyla ilgili açıklamalar da yaptı.

"SGK'NIN NASIL AYAKTA KALACAĞININ ÖNERİLERİNİ ORTAYA KOYMANIZ LAZIM"

Kılıçdaroğlu SGK'yla ilgili, "SGK'nın tarihçesini baştan sona inceleyiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tarihsel süreç içinde hangi açmazlarla karşılaştığını kayda alınız. SGK'nın nasıl ayakta kalacağının önerilerini ortaya koymanız lazım.

Eski bir SGK başkanı olarak istiyorum. Benim orada verdiğim mücadeleler tarihin yazdığı not defterinde duruyor. Ama bugün çok daha büyük açıklar var. Gerekçelerini sizin ortaya koymanız gerekiyor." dedi.

"SGK'YI GELİR İDARESİ'NE BAĞLAYACAĞIZ"

SGK'yla ilgili uzun zamandır düşündüğü şeyi açıklayan Kılıçdaroğlu, Gelir İdaresi'nin sosyal güvenlik primlerini de toplaması gerektiğini söyledi.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KAĞIT TASARRUFU OLACAK"

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

"Öteden beri düşündüğüm bir şey var. Gelir İdaresi'nin sosyal güvenlik primlerini de toplaması gerekiyor. İki ayrı beyanname ile değil tek beyanname ile. Dolayısıyla göreceksiniz Cumhuriyet tarihinin en büyük kağıt tasarrufu olacak.

Sorun bir tahsilat sorunu olmaktan çok bir kaynak sorunu, yönetememe sorunu. Ekonomide derin bir kriz, buhrana dönüşmüş durumda. Bu tablo bizim ve sizin kaldırabileceğiniz bir tablo değil. Ben TÜRMOB'un çözümler üretmesini çok arzu ederim.

Ekonomide, maliyede neler yapılmalı, ticari alanda neler yapılmalı...  Sosyal güvenlik primlerinin Gelir İdaresi tarafından toplanması çok değerlidir. Bütün tahsilatı bir şekilde görmüş olacak.

"EKONOMİDE DIŞA BAĞIMLILIK CİDDİ BİR SORUN"

Yatırım, üretim ve istihdam endeksli bir ekonomi aynı zamanda işsizliği çözen bir ekonomidir.

Ekonomide dışa bağımlılık ciddi bir sorun. Eğer dışarıdan dayatılan faiz içeride kabul edilmiyorsa para gelmiyor, dayatmaya teslim olup faiz yükseltiliyor. Faizi düşürünce dolar ve döviz yükseliyor. İki açmaz arasında kalan iktidar çözüm üretemiyor.

"SORUN ESNAFTA, İŞÇİDE, İŞSİZDE"

Yurt dışına ödenen faizler olağanüstü rakamlara ulaşmış vaziyette. Eğer siz yarattığınız kaynakları bir avuç tefeciye verirseniz çözüm üretemezsiniz. Fatura, düşük gelirlilere çıkıyor. Yüksek gelirlilerde zaten bir sorun yok.

Dövizle ihale alanlarda bir sorun yok. Parası olup devlete yüksek faizle borç verende sorun yok. Sorun esnafta, işçide, işsizde... Bu toplumsal huzursuzluğa yol açar. "

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

oflidu
1 yıl önce
BAY PINOKYO YAHU BENI GÜLDÜRÜYORSUN TAM BİR CİLGİ FİLM KAHRAAMNISIN SEN PİNOKYOOOO
analiz
1 yıl önce
OKADAR KÖRKİ BU ADAM GERCEĞI GÖRÜYOR VE HERKESİ KENDİ ETRAFINDAKILER GİBİ VEYA NE OLURSA OLSUN ONLARA OY VERENLER GİBİ KÖR SAĞIR DUYMAZ OLARAK GÖRÜYOR VE ÖYLE KONUSUYOR,UYAN ARTIK BAY PİNOKYO (YALAN MAKİNASI) UYANKİ BU İNSANALRIN SAN NASIL GÜLDÜĞÜNÜ VE ALAY ETTİĞİNİ GÖR ARTIK,HAYIR BU ADAMI GECTİM BU ADAMIN ETRAFINDA HICMI BUNLARI SÖYLEYEN BIRI YOK NE BİLEYİM DANIŞMANI FELAN ?VEYA VARDA ONLARDAMI PİYON .. HE NE DERSINIZ?ELELRİEN VERILEN KONUSMAYI İYİ OKUYOLAR AAM ,PİNOKYOLARRR
kayhan
1 yıl önce
evet herkes biliyor nasil yönetigini Rahmetli savas ay iyi cekimler yapmisiti batirdin heryeri serefsiz adam astalar koridorda yatiyordu ölüyordu birde cikis konusuyorsun lan nekadar adi köpekisin_hastanediki bütün malzemeleri daglara PKK ya tasiyordunuz _serefsiz adam ....
Orhan
1 yıl önce
Evet bay kemal nasil yönettigini cok iyi biliyom hastane kapılarinda anamizdan emdiğimiz burnumuzdan geldi.ya söylesene sen kimin turuva atisin?
Osman Bilgili 28
1 yıl önce
Unutmadik o günleri, .unutmayacagiz.Nasil battiģini çok iyi biliyoruz.Sefaleti, kuyruklar, ilaç yokluģunu hiç unutamadik.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap