SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı adayı olacak mı?

Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı adayı olacak mı?

21 Haziran 2021 Pazartesi - 10:37

Sezgin Baran Korkmaz için “Arkasında ciddi bir siyasi güç vardır” diyen Kılıçdaroğlu, eski Ticaret Bakanı Pekcan’ın bakanlığa iki katı fiyata dezenfektan ürünü satmasına ilişkin işlem yapılmamasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili sorusuna da yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da tutuklanmasına yönelik, “Korkmaz gibi bir insan Türkiye Cumhuriyeti’nde at oynatıyor, yargıyı istediği gibi düzenleyebiliyorsa, arkasında ciddi bir siyasi güç vardır. Konuşması gereken, iktidarın başındaki kişi. Yolsuzluğa sessiz kalan kişi, yolsuzluğa ortak olan kişidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Gaziantep’teki Belediye Başkanları Çalıştayı’nın son gününde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevli olduğu bakanlığa piyasanın iki katına dezenfektan ürünü satmasına ilişkin bugüne değin hiçbir işlem yapılmamasına da dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “yapanın yanına kâr kalır mantığının burada da geçerli olduğuna” dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bakanın yönettiği bakanlığa yakınları dolayısıyla mal satması büyük bir ayıptır. Çalan çaldığıyla kalıyor. Sonra da ‘Memleketin hali ne olacak’ diyoruz. Bu, böyle gitmez. Sağlık Bakanlığı’nda da benzer bir olay var. Bizde güzel bir atasözü var: Balık baştan kokar. En tepedeki malı götürürse en aşağıdaki de yapar. Bu düzenin değişmesi lazım.” 

‘BÜYÜKELÇİLİKLER AÇILMALI’

Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılarla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te 500 ile 700 bin arsında Suriyeli olduğunu belirterek, “Gaziantepliler için de ciddi bir sorun olmaya başladı. Kilis’teki Suriyeli sayısı, Kilis’te yaşayan bizim vatandaşlarımızdan daha fazla. Tablonun değişmesi lazım” ifadelerini kullandı. Suriye’nin tekrar imar edilmesi gerektiğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, bunu yapacak olanın da Avrupa Birliği (AB) olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Karşılıklı büyükelçiliklerin açılması lazım. Suriyelilerin yolları, köprüleri, okulları, hastaneleri, parklarının tamamı yapılmalıdır” dedi. 

‘ADAYLIĞI DÜŞÜNÜP TARTIŞIRIZ’

Erken seçim tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, erken seçimi “millet beladan kurtulsun diye istediklerini” kaydetti. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili sorusuna da “Biz bir ittifakın içerisindeyiz. Eğer cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu gündeme gelirse, oturup konuşur, kararı veririz. Karşımızda Cumhur İttifakı var. Orada demokratik gelenek de yok. Bir kişi ‘Ben adayım’ diyor, onlar da bir şey demiyor. Karşı tarafta düşünme yok” yanıtını verdi. 

CHP’nin HDP ile ittifak yapıp yapmayacağına ilişkin soru üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “HDP’nin ittifaka hazır olduğunu ilk defa sizden duyuyorum. Benim bildiğim genel başkanları açıklama yapıp, ‘Biz ittifak içinde değiliz. İttifak da yapmayacağız’ dedi. İttifak yaparlar, yapmazlar, böyle bir niyetleri var mı, yok mu, ben bilemem. Bizim ittifakımız bellidir. Kimlerle beraber masaya oturduğumuz bellidir. Yerel seçimlerde de diğer seçimlerde de kamuoyuna açıkladık. Türkiye’de iki ittifak var. Bir devleti soyulacak olan organ olarak görev alan bir ittifak var. Diğer ittifak da milliyetçi ve yurtseverlerin ittifakıdır. Biz ikinci ittifakta yerimizi aldık.” 

Kanal İstanbul ihalesine kimsenin girmemesini de isteyen Kılıçdaroğlu, “Diyorlarsa ki ‘Biz gireceğiz’, iktidar olduğumuzda onlarla ilişkiyi keseceğiz. Ülkesi ile de ilişki keseceğiz. Ben soyguna göz mü yumacağım?” ifadelerini kullandı. Uluslararası hukuku işaret eden Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluğu koruyan bir uluslararası hukuk var mı?” diye sordu. 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

rıza
1 yıl önce
Hani chp liyakatten bahseder ya..Şu dünyada parti başkanlığına en son layık olabilecek kişiyi başkan seçerek liyakatten ne anladıklarını gösterdiler..İnce coming kemal ince coming
rıza
1 yıl önce
Yav kim bu ittifak..Saadet diyor biz ittifakta değiliz, iyi bir he diyor bir yok diyor,hdp de ittifakta değiliz diyor.. kim bu ittifak..çık mertçe söyle.millet kime oy verdiğini bilsin .
uA 34-Trabzonlu
1 yıl önce
HDP İLE İTTİFAKTALAR, ÖRNEĞİN ANKARADA HDP NİN SADECE YÜZDE 2-3 OYU VAR O OYLAR MANSURA VERMESELERDİ MANSUR KAZANAMAZDI. BU BİLE İTTİFAKIN EN BÜYÜK İSPATI. AYRICA KILIÇDAROĞLU HDPKK HAYRANIDIR.......
uA 34-Trabzonlu
1 yıl önce
SAADET PARTİSİ BİLE OY KAPASİTESİ ZAYIF BİR PARTİ! Kİ SAADETLE CHP NİN İTTİFAK YAPMAZ SEÇMEN YÖNÜNDEN BENCE AMA TEMEL K. MECLİSE GİRİP M.VEKİLİ MAAŞI İÇİN CHP İLE İTTİFAK YAPAR! AMA SEÇMENLERİ ZIT KUTUP!
Yusuf
1 yıl önce
Sayın Kılıçdaroğlu senin adaylığına hdp karar verir bari yalandan kıvırtmaya gerek yok senin Ssk müdürlüğün zamanına sigortasız bebekleri hamile kadınları kısaca halkı Ssk hastaneleri kabül etmiyorlardı doktorların özel muayenehanesine gidenler müstesna unutmadık
uA 34-Trabzonlu
1 yıl önce
SEÇİMİ KAYBEDECEĞİNİ BİLDİĞİ İÇİN HALİYLEDE KOLTUĞU KAYBEDECEĞİ İÇİN ADAY OLMAZ KILIÇDAROĞLU !(GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ )!

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap