SON DAKİKA

Haber > Siyaset > İşte AK Parti ile MHP arasındaki 128 maddelik yeni anayasanın ayrıntıları

İşte AK Parti ile MHP arasındaki 128 maddelik yeni anayasanın ayrıntıları

31 Temmuz 2021 Cumartesi - 09:13

AK Parti’nin, yeni anayasa çalışmasında MHP’nin hazırladığı taslaktaki düzenlemelerin birçoğu temel alındı. MHP’nin “tek cumhurbaşkanı yardımcısının seçimle gelmesi” önerisine yeşil ışık yakıldı. Öte yandan taslakta, “kamuda türban serbestisi ile sosyal medya düzenlemesi”nin anayasal güvenceye alınacağı belirtildi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre AK Parti'nin üzerinde çalıştığı ve 128 maddeden oluştuğu belirtilen yeni anasaya çalışmasında MHP’nin hazırladığı anayasa taslağındaki düzenlemelerin birçoğu baz alındı

Buna göre, cumhurbaşkanı yardımcılarının da seçimle gelmesini öneren MHP’nin anayasa çalışmasına AK Parti yeşil ışık yaktı. Ancak hazırlanan anayasada “tek bir cumhurbaşkanı yardımcısının” olacağı ve o yardımcının da aynı cumhurbaşkanı gibi seçimle geleceğine dikkat çekiliyor.

Öte yandan AK Parti'nin hazırladığı çalışmada, daha önce gerçekleştirilen Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik düzenlemesinin de 'anayasal güvence altına alınması' öngörülüyor. Aynı şekilde 'devletin güvenliğine kastedecek sosyal medya paylaşımlarının da önüne geçecek yasal düzenlemenin anayasal güvence altına alınması' planlanıyor.

AK Parti’nin çalışmasında da aynı MHP’nin taslağında yer alan 'milletvekillerinin dokunulmazlığıyla milletvekilliğinin düşme sebeplerine dair belirsizliklerin' altı çiziliyor. Buna göre 'terörle iltisakı bulunan milletvekillerinin vekilliğinin, dosya Karma Komisyon’a gittikten sonra, bekletilmeden düşürülmesi' öngörülüyor. Ayrıca 'Terörle iltisakı kabul edilen bir partinin yeniden başka bir ad altında bir daha açılmamak üzere kapatılmasına' ilişkin kesin hükümlerin yer aldığına dikkat çekiliyor. 

 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

fiber.
1 ay önce
anayasanın boşluklarını iyi doldurun.İçerideki hainler boş durmuyor.
Akilli
1 ay önce
Cüüüüş troll! Sefil
Doğru söz
1 ay önce
Sefiller. Siz millet için çalışasınız diye seçildiniz, sizin sefil aklınızda sadece sandalye nasıl korunur var. Siz sadece sandalye koruma çalışması yapıyorsunuz. Allah sizi da sizi destekleyenleri da bildiği gibi yapsın!
Ahmet
1 ay önce
Ne yaparsanız yapın gideceksiniz. Emekliye verdiğiniz % 8,45 zam oranını aynı şekilde sandığa yansıtacağız Allahın izniyle.
Ali
1 ay önce
74 Kıbrıs çıkarma "Ç128"gemisindeki 128 i silsenizde Anayasanızı 128 maddeli yazsanız da 128 milyar doları TCMB ye iade etmezseniz bu 128 heryerde önünüze çıkar

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap