SON DAKİKAHaber > Siyaset > Fatih Erbakan, Erdoğan'ın reddettiği isteklerini açıkladı!

Fatih Erbakan, Erdoğan'ın reddettiği isteklerini açıkladı!

23 Şubat 2024 Cuma - 09:42
Genel seçimlere AK Parti çatısı altında giren ancak yerel seçimlerde AK Parti ile anlaşamayan Yeniden Refah Partisi'nin, AK Parti'nin reddettiği yerel seçim şartları resmen açıklandı. YRP lideri Erbakan canlı yayında, AK Parti'den İstanbul'da 2 ilçeyi istediklerini ilk kez duyurdu.

Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, tv100 Özel yayınında, Gürkan Hacır, Erdoğan Aktaş ve Başak Şengül'ün sorularını yanıtladı. YRP lideri Erbakan, seçimlerde neden Cumhur İttifakı'nı desteklemediklerini ve kendi adaylarını çıkardıklarını açıkladı.

"Bizim söylediğimiz İstanbul Büyükşehir belediyesinde biz destek oluyorsak biz de bir tane Anadolu Yakasında bir tane Avrupa yakasında ilçe isteriz dedik." diyen Erbakan gazeteci Gürkan Hacır'ın "Arnavutköy ve Sultanbeyli değil mi?" sorusu üzerine "İsmi çok önemli değil dedik biz ama onlar da zaten ‘Peki verelim nereyi istiyorsunuz?’ demedikleri için ilçe isimleri çok konuşamadık." ifadelerini kullandı.

"Kendileri arkadaşlarımıza 'Biz adaylarımızı açıkladık. İlçe Belediye başkan adayımızı nasıl geri çekeriz artık açıkladık' dediler. Bizim arkadaşlarımız ise 'Genel başkanımız 70 bin imza topladıktan sonra cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildi' dediler. O zaman biz tekrardan değerlendirecektik. Bu mutabakat metni, Gazze konusu, halkın istememesi, teşkilatın istememesi kenarda duracaktı. Ama buna rağmen biz bu ilçeleri alıp da Refah Partisini o yıllarda iktidara belediye hizmetleri taşıdı. Bu ilçelerde biz bir belediye hizmeti, millete kendimizi gösterme imkânı olur da Yeniden Refah Partisi’nin iktidara gelmesine vesile olur muyuz buna bu değer mi diye çekincelerimize rağmen tekrardan değerlendirilebilirdik."

Erbakan, "AK Parti ile ittifak kapısı hala aralık mı?" sorusuna da net yanıt verdi. Erbakan "Artık bu saatten sonra böyle bir şey yapmak için gerekçemiz de yok. Çünkü geçen seçimde bir adaylık vardı ve çekildik. Ama gerekçelerimiz vardı. Mutabakat metnindeki maddeler uygulanırsa millet için hayırlı olur dedik. Bu bir beka seçimi değil hizmet seçimi. Teşkilatlarımız istemiyor. Hangi gerekçeyle adaylarımızı çekeceğiz. Böyle bir şey olması mümkün gözükmüyor." ifadelerini kullandı.

 "Millet bizim bu seçimde ittifak yapmamızı istemiyor. Yeniden Refah Partisi 5,5 ayda üye sayısını 260 binden 440 bine çıkardı bu yüzde 70 büyüme demektir. Biz Yeniden Refah Partisi olarak, bu seçimi bir beka seçimi olarak görmüyoruz. Kararımızda etkili olan sebeplerden bir tanesi bu. Bir belediye başkanının icraatları dolayısıyla 'ülke elden gidiyor' söylemini ortaya koymak mantıklı bir durum değil."

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin aday tanıtım toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi için Mehmet Altınöz'ü aday gösterdiklerini açıklamıştı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap