SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Erken seçim mi geliyor?

Erken seçim mi geliyor?

15 Haziran 2021 Salı - 15:45

Muhalefetin erken seçim çağrılarını 'es' geçmeye çalışan AK Parti'de kopuşlar devam ediyor. Bunun önüne geçmeye çalışan iktidar partisi de erken seçim tartışmalarından ziyade kopuşlara odaklanmış durumda.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve T24 yazarı Murat Sabuncu, bu hafta Sayıların Dili’nde, organize suç lideri Sedat Peker’in videolarında dile getirdiği iddiaları, AKP’nin bu konudaki sessizliğini ve muhalefetin gündeme getirdiği erken seçim tartışmalarını değerlendirdi.

''ÇEKİRDEK SEÇMEN 22-23'E DÜŞTÜ''

Son dönemdeki tartışmaların AKP seçmeninde oluşturduğu etkiye ve bu etkinin olası sonuçlarına ilişkin konuşan Ağırdır, seçmen kitlelerinin siyasi partiler konusunda nasıl tercihlerde bulunduğunu ve yaptıkları araştırmaların sonuçlarını anlattı.

1 Kasım 2015 seçimlerinde 100 seçmenden 90’ının sandığa gittiğini, 90 kişiden de 45’nin AKP’ye oy verdiğini belirten Ağırdır araştırma sonuçlarını şöyle yorumladı:

“O 45 kişinin 36-37 kişisi AK Parti’nin çekirdek seçmeni, 8’i de sempatizan seçmeniydi. Bu 36-37 çekirdek seçmenin 22-23 aralığına kadar gerilemiş olduğu. Bu düşmüş olsa bile AK Parti çekirdek seçmen itibari ile de toplam seçmeni itibariyle de Türkiye’nin hala en önde gelen partisi.

Bu 45 kişiden bu sayıya inerken eksilenler nerede dersen, eksilenler yeni bir partiye gitmiş değil. Onlar gri alanda bekliyorlar. Yeni bir siyaset onların aklını çelecek mi diye bekliyorlar.” 

Ağırdır ayrıca şöyle konuştu:

“Bütün bu hikayenin içinde Peker videoları kendi başına, seçmende çekirge gibi bir sıçrama yaratmayabilir ama bir yandan da şunu bilmiyoruz,  biz kaynamakta olan suyun şu an kaç derece olduğunu bilmiyoruz.

Ama evet bir şey birikiyor, AK Parti her ay minik adımlar gibi görünen  ama genel toplama baktığınız zaman neredeyse 1 Kasım 2015 seçimlerindeki oyunu esas alarak oradan da neredeyse yarıya yakını olduğunu görüyoruz.

Ama her ay düzenli olarak  minik oranlarla devam ediyor olduğu için, bu eksilmenin ne kadarı Peker videolarıdır, ne kadarı gerçek hayatın enflasyonu, sağlık riski gibi şeylerdir orası tartışma konusu”

''YÜZDE 10'LUK BİR KESİM AKP'DEN KOPMUŞ''

Yüzde 10'luk bir seçmen kesiminin AKP'den koptuğunu söyleyen Ağırdır, “Bu videolar her ne kadar izleniyor olsa da insanların reel sorunları vear ve zihinleri bununla daha çok meşgul. Burada asıl temel meselelerden biri aşağı yukarı yüzde 10’luk bir küme var. Karakteri itibariyle dindar, yaşam biçimi olarak kentli modern ve şimdiye kadar iktidar etrafında olmuş veya değmiş.

Kimliğine baktığında 20 yıllık süreçte AK Parti yanında yer almış ama bugün bütün toplumun siyasi tercihlerinden ve tartışmalarından apayrı bir yerde duran bir yüzce onluk küme var. Ve o küme şu anda AKP’den kopmuş gibi görünüyor ama nereye varacağına dair bir emare yok. Dolayısıyla İyi Parti’nin DEVA’nın veya Gelecek Partisi’nin şansının CHP’ye göre daha yüksek olduğu bir küme siyasetteki gelişmeleri bekliyor çünkü bu gidişattan ve AKP’den de rahatsız'' dedi.

ERKEN SEÇİM TAHMİNİ

Muhalefetin gündeme getirdiği erken seçim tartışmaları ve iktidarın buna karşı tavrını değerlendiren Ağırdır,  2022’nin Mayıs-Kasım ayları arasında bir erken seçim ihtimali olabileceğini söyledi. 

İktidarın erken seçim isteme ihtimalini doğuracak 3 neden olabileceğini söyleyen Ağırdır, şöyle konuştu:

“Bir, İktidarın devlet mekanizmasına hakimiyetini kaybetmesi, burada zayıflama diyebiliriz ama henüz hakimiyetini kaybettiği söyleyemeyiz. İki, Yasa yapmak konusunda zorlanmalar, burada herhangi bir zorlanma yok, istediğini çıkarabiliyor. Üç, Hayati meseleleri yönetmiyor olma hali, evet burada giderek zorlaşıyor bu zorlanmadan dolayı bir direnç oluşacaktır, bu yarılma büyüdükçe hükümet de bu yarılmayı dinci ve şoven bir dille kapatmaya çalışıyor.

Hükümet bu üç gerekli şartı  2023e kadar yönetebileceğini düşünüyor ve riski dış dinamiklerde görüyor. 2020 mayısı ile 2022 kasımı arasında bir seçimi daha güçlü görüyorum ama bir yandan da sorunlar çoğaldıkça da içerdeki dinamikler değişebilir de. İçerdeki gerilim nedeniyle hükümet seçime gitmek zorunda kalabilir. ” 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
4
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

kral.
9 gün önce
ülke zarar görsünde ne olursa olsun kafasında olan beyinler.Projesi ve vizyonu olmayan zavallı kuklalar.
fiber.
9 gün önce
La ne kadar heveslisiniz erken seçime.İktidara geleceğiniz yok.Çözüm projeniz yok.Geldiğiniz gibi Türkiyenin anahtarlarını emperyalistlere teslim edeersiniz.Başka da bir çözümünüz yok.
Atam
9 gün önce
Şu ülkenin milletin yakasını bırakıp gidin artık. Yönetemiyorsunuz. Millet sefil. Kandırıldık hakkınızı helal edin ile oy istenmez. Yeter artık
uA 34-Trabzonlu
14 gün önce
YİNE KAZANACAK OLAN RTE VE CUMHUR İTTİFAKIDIR. KAYBEDECEK OLANLAR KILIÇDAROĞLU, PERVİN BULDAN, KANDİL, İMRALI OLACAK.......
salih
15 gün önce
gösterdiğiniz resme bakılırsa seçim kendi aralarında olacakmış gibi görünüyor oynasın dursunlar hükümet görevinin başındadır
delibekiroglu61
15 gün önce
şu secimi isteyenler bana 2000 li yıllar öncesinde sürekli olarak hükümet kuramayan ve kurulsa da kendi aralarında anlaşamayan koalisyonları hatırlatıyor. ÜLKE BU ŞAÇMALIKLARDAN ÖOK ÖEKTİ VE GERİ KALDI HİÇ BİR YATIRIM DA YAPILMADI ŞİMDİ ONLARI YAŞAMAK İÇİN Mİ SEÇİM VE PARLEMENDER YAPI İSTENİYOR. yazık bu ülke şu resimdekiler bu saçmalıkları yaşamak ve yaşatmak istiyorsalar BU ÜLKEDE İŞLERİ YOK. ÜLKEYE KATKILARI OLCAKSA YENİ FİRLER ORTAYA KOYSUNLAR BIRAKSINLAR ARTIK CAHİLCE FİKİRLERİ SAVUNMAYI. İNSAN YAŞAMINDA Hİ.ZAMAN İLERİYE AKIYOR AYAK UDURUN
adilhan
15 gün önce
haybeden haber yapmayın yahu erken seçim falan olmayacak yazı ya emeğinize :)

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap