SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Erdoğan ve Bahçeli arasında anlaşmazlık! Cumhur İttifakı'nda kriz

Erdoğan ve Bahçeli arasında anlaşmazlık! Cumhur İttifakı'nda kriz

14 Nisan 2021 Çarşamba - 17:52

Cumhur İttifakı'nın iki üyesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli bu kez Hakimler ve Savcılar Kurulu atamalarında anlaşmazlık yaşadı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında Hakimler ve Savcılar Kurulu atamaları gerginliği yaşanıyor. 

2017'de AK Parti ve MHP'den oluşan koalisyon Meclis'te gerekli 3/5 çoğunluğa sahip olduğu için biri MHP'li 6'sı AKP'li toplam 7 üye Meclis tarafından HSK'ya  gönderilmişti. Geçen dört yılın ardından yeni HSK üyeleri seçimi için geri sayım başladı.

BAHÇELİ'DEN, ERDOĞAN'A HSK TALEBİ

Meclis’te seçilecek 7 üye için AK Parti ve MHP arasında pazarlıklar başladı.

Kulislere sızan bilgilere göre 2017’de sadece bir üye seçtiren MHP’nin bu kez AK Parti’ye şu teklifi götürdüğü iddia edildi:

4 üye AKP, 3 üye ise MHP kontenjanından seçilsin.

MHP’ye yakın kaynaklar diyorlar ki;

“Hâkimler ve Savcılar Kurulu 13 üyeden oluşur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurul Başkanı Adalet Bakanı ile Bakan Yardımcısını atıyor.

HSK’nın, 4 üyesini Cumhurbaşkanı kendisi seçiliyor.

HSK’nın, 4 üyesini de Meclis’te AKP tarafından seçince;

AKP tarafından seçilen üye sayısı 10’a ulaşıyor.

Bu durumda 3 üyenin MHP tarafından seçilmesi cumhur ittifakı açısından gerekir.”

Günboyu'nda yer alan habere göre Meclis'teki sandalye dağılımı şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi: 289- Cumhuriyet Halk Partisi: 136- Halkların Demokratik Partisi: 55- Milliyetçi Hareket Partisi: 48- İYİ Parti: 36- Demokrat Parti: 2- Türkiye İşçi Partisi: 2- Büyük Birlik Partisi: 1- Demokrasi ve Atılım Partisi: 1- Demokratik Bölgeler Partisi: 1- Saadet Partisi: 1- Yenilik Partisi: 1- Bağımsız Milletvekili: 11- 

Toplam: 584

Cumhur İttifakı: 338, Muhalefet ise 246 oya sahiptir.

600 milletvekili olan Meclis'te 3/5 çoğunluk için İlk 2 turda ise 360 oy gerekiyor. 3. Turda ise salt çoğunluk yeterli oluyor.

AK Parti ya da Erdoğan isterse tüm üyeler Meclis aritmetiğine göre AK Parti tarafından seçilebilir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

fiber.
26 gün önce
kına yakın.
Doğru söz
26 gün önce
Bu şekilde oluşan Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tıpkı Nihat Özdemir'in (TFF'nunun) disiplin kurulu gibi oluyor. Bu kurul da bağımsız olamaz. Atayanin Talimatını uygular. Nasıl ki Tranzonspor FIFA'ya baş vurdu Muhalefet da bu şekilde oluşan Hakim ve Savcılar Yüksek kurulunun bağımsız olamayacağı konusunda AIHM sine başvurmalı.
Doğru söz
26 gün önce
Ulan, Hakim ve Savcılar atama mı olur! Onlar tarafsız, Temel insan hak ve özgürlükleri ve Anayasa ve Yasalara bağlı ama tamamen vicdani karar üretebilmeli. Yoksa adı Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu olamaz, Iktidarın Kukla Hukuk Kurulu olur!
Adalet
27 gün önce
fetoyla ortaklıkları sarmaş dolaş oluşları nasıl balon gibi patladıysa, buda elbette birgün gümleyecektir, bekleyip göreceğiz.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap