SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Ekonomi kulisi bunu konuşuyor! İşte Erdoğan'ın örnek aldığı ülke

Ekonomi kulisi bunu konuşuyor! İşte Erdoğan'ın örnek aldığı ülke

03 Aralık 2021 Cuma - 11:37

Hazine Bakanlığında yapılan değişiklik sonrası ekonomi kulisleri hareketlendi. Ekonomide makas değişikliğine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın örnek aldığı ülke belli oldu.

Salı günü gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısından hemen sonra istifa eden Lütfi Elvan’ın yerine Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati’yi atanması ekonomi kulislerini de hareketlendirdi. MYK'nın hemen ardından yapılan ekonomi kulislerine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, örnek aldığı ülkeyi açıkladığı söylentileri dolaşmaya başladı. 

ERDOĞAN: "ZOR OLANI SEÇTİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'yi Avrupa'nın Çin'i yapacağı öne sürüldü. Kulislerdeki bilgilere göre Erdoğan, ekonominin yeni döneminde Çin’in büyümesini örnek alıyor. Buna göre Türkiye ucuza ürettiği malları, Avrupa’ya satarak dolar girdisi sağlamaya çalışacak.

İddialara göre Erdoğan MYK toplantısında şu ifadeleri kullandı: 

“Ekonominin 4 sacayağı bulunuyor. Bunlar; enflasyon, ihracat, faiz ve üretim. Enflasyon ekonomik göstergeler doğrultusunda gelişiyor. Ancak ihracat ve faiz belirlenebiliyor. Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak ve bunun tamamen bitirilmesi için ‘ekonomide yeni dönemi’ başlattık. Kararları da bu yönde alıyoruz. Bu kararlar yeni Ekonomi politikasının uygulanması noktasında önemli. Altı aylık bir süreç öngörüyoruz. Zor olanı seçtik ama 4-5 aya toparlanacağız, 6 ay sonra ise meyvelerini yiyeceğiz. Vatandaş da bunu hissedecek. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz onlardan daha avantajlıyız. Biz pazara daha yakınız.”

ERDOĞAN: "AVRUPA'YA UCUZA MAL SATIP, DOLAR GİRDİSİ YAPACAĞIZ"

Erdoğan’ın toplantıda Türkiye’nin Çin gibi malı ucuza üretip, bunu Avrupa’ya satarak, bu üretimden dolar girdisi sağlayabileceğini anlattığı öğrenildi.

Erdoğan, Çin ve Almanya gibi bazı ülkelerin “düşük faiz” politikasını yıllardır uyguladığını belirtti. Toplantıda özetle, “Bizim de bu faiz sarmalından çıkmamız lazım. 1970’lerin Almanya’sında mülteci nüfus var. Genç nüfus ve mültecileri çalıştırarak işgücünü sağlıyorlar. Çin ise genç nüfus, sanayi ve üretimle büyüdü. Biz de faizle değil, genç nüfusla, üretimle büyüme sağlamalıyız” değerlendirmelerinin yapıldığı belirtildi.

ERDOĞAN "BÖYLECE CARİ AÇIĞIMIZ KAPANACAK"

Sürecin vatandaşlara iyi anlatılması talimatını veren Erdoğan’ın “19 yıllık süreçte yol, köprü gibi pek çok büyük yatırımı tamamladık. Artık bu sürecin sonuna geldik. Ekonomik olarak bunların da meyvesini yiyeceğiz. 6 ayın ardından alınan kararların sonuç vermesiyle, bu sürecin kırılması seçime kadar tamamlanacak. Bunu vatandaşlara iyi anlatın. Vatandaşlarımızın refah seviyesi yükselecek, alım gücü artacak. Böylece cari açığımız kapanacak. Faiz düşük, yüksek kazanç elde eden sanayi ülkesi haline geleceğiz” değerlendirmesini yaptığı öğrenildi.

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
2
Üzgün
0
İnanılmaz
2

Yorumlar


550

Halil
1 ay önce
İDLİB'liler kur farklarının ne zaman ödeneceğini soruyor.
Doğru söz
1 ay önce
Ben da Elon Musk'u örnek alacam. Denek ki Dünya'nin en zengini ben olacak. 😂😂😂😃😂😥😂😃😂😂😂😂😥😃😂😂 ( Aaaahhh RTE vah RTE! Şaka gibisin. Yaşlandıkça çocuklaşıyorsun galiba. Eskiler bunama der.)
Doğru söz
1 ay önce
😂😂😃😥😥😅😆😁😅😆😂😂😂😂
Haci
1 ay önce
1 Leva = 8 TL ... 19 yılda da 38 adet 6 ay var idi değil mi
Ali Bey
1 ay önce
Halbuki, Bangladeş daha uygun gözüküyor
Serkan
1 ay önce
Pardon tüm düya bizi kıskanmıyor, bizi örnek almıyormu idi. Ben anlamadım, yasıl yani
CALIK
1 ay önce
Yalan ve palavrayi birak! yeni ekonomi denemesini çoktaan yapmaliydin. Kriz var diyenleri vatan haini, terôrist ilan ettin 20 sene boyunca teknolojiyi, sanayii, tarimi gelistirmedin , kôprû, yol,metro, saray yapmakla ôvûndûn !Artik gitmenin zamani çoktaaan geldi ,iktidar bile olmamaliydin .

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap