SON DAKİKAHaber > Siyaset > Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze'de önceliğimiz kalıcı ateşkesin ilan edilmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze'de önceliğimiz kalıcı ateşkesin ilan edilmesi

05 Aralık 2023 Salı - 14:05
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'daki Körfez İş Birliği Konseyi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Gazze mesajı vererek, "Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz insani yardım akışının teminidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'daki Körfez İş Birliği Konseyi Zirvesi'nde konuştu. Gazze'de yönelik İsrail saldırıları konusunda Erdoğan, "Gazze'de geçici insani ara ve esir takası konusunda Katar'ın çabalarını takdirle karşılıyoruz. İsrail'in işlediği suçlar yanına kar kalmamalıdır. Bugüne kadar 12 uçak ve 2 sivil gemisi dolusu yardım malzemesini El Ariş'e sevk ettik. Yaralıların Türkiye'ye intikalini sağladık. Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz insani yardım akışının teminidir" dedi. 

Erdoğan'ın açıklamaları: 

Ulaştırma projelerine büyük önem atfediyoruz. Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Savunma sanayii alanında Körfez'deki kardeşlerimizle çok farklı bir ivme yakaladık. 

"ÖNCELİĞİMİZ KALICI ATEŞKESİN İLAN EDİLMESİ"

Filistin halkı ile dayanışmamızı açık ve net gösterdik. Gazze krizindeki ortak tavrımız, bölge ülkeleri olarak sorunlarımızı sahiplenme noktasında da bir örnek oldu. Dışişleri Bakanları temas grubu çeşitli ülkelerde görüşmeler yürüttü, buna devam edecekler. Gazze'de geçici insani ara ve esir takası konusunda Katar'ın çabalarını takdirle karşılıyoruz. İsrail'in işlediği suçlar yanına kar kalmamalıdır. Bugüne kadar 12 uçak ve 2 sivil gemisi dolusu yardım malzemesini El Ariş'e sevk ettik. Yaralıların Türkiye'ye intikalini sağladık. Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz insani yardım akışının teminidir. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti'nin kurulmasını ehemmiyeti görüldü. Bu konuda garantörlük dahil bölge ülkeleri ile sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık. 

Körfez İşbirliği Konseyi'nin kendi içinde kurumsal yapısını güçlendirme gayretlerini memnuniyetle takip ediyoruz. Bunun genişleme ile eş zamanlı yürütülmesi konseye farklı ufuklar açacaktır.


Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap